programovanie

Sekcia: Programovanie 20.02.2014 | 13:44
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Ahojte,

Chcel by som sa spytat,mozno hlupu otazku Ako ovplyvnuje hardwarove vybavenie notebooku rychlost kompilacie programu,teda Je hardwarove silnejsi notebook rychlejsi pri programovani?

Dakujem za reakcie.

  • RE: programovanie 20.02.2014 | 17:12
   Avatar WlaSaTy   Návštevník

   Vyšší výkon stroja obvykle znamená vyšší výkon v aplikáciách ak ho dokážu využiť. To platí aj pre kompiláciu programov.

   Len upresním, že nie vždy sa navýšenie výkonu HW prejaví aj pri používaní SW. Napríklad ak máš dva takmer identické modely NB a jeden má lepšiu grafickú kartu, tak to pri kompilácii moc nezaváži. Podobne nemusí zavážiť rýchlejší CPU ktorý má ale menšiu CPU Cache.

  • RE: programovanie 20.02.2014 | 18:21
   Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ

   Definuj pojem hardvérovo silnejší notebook.


   Ak sa pýtaš preto, že chceš v budúcnosti programovať a ideš si kúpiť nový notebook, tak to veľmi nerieš. Kompilácia jednoduchého programu trvá rádovo zopár sekúnd, ak chceš kompilovať LibreOffice zo zdrojákov, tak to potrvá aj niekoľko minút, pretože tam je toho podstatne viac. Taktiež je dosť veľký rozdiel v terminológii, čo je to vlastne kompilácia. Môže ísť o skompilovanie zdrojových kódov do spustiteľného súboru, ale taktiež môže ísť aj o zostavenie .apk balíka pre Android. Časovo sa tieto operácie dosť líšia, pretože program Hello World v jazyku C sa skompiluje za desatinu sekundy a Androiďácky apk balík obsahujúci program Hello World sa kompiluje a zostavuje aj 10 sekúnd.


   Popíš presnejšie o čo ti ide.


   Vo všeobecnosti je dĺžka kompilácie jeden z najmenších problémov pri programovaní.