Starý pc, linux

Sekcia: Ostatné 28.05.2014 | 23:24
Jamie   Návštevník

Zdravím, chcel by som vás poprosiť o radu, mám starý pc s procesorom intel celeron 2,4GHz a RAM 256MB. Doteraz na ňom bol windows xp professional a chcel by som tam dať nejakú distribúciu linuxu, keďže xp je už trochu pomalé. Viete mi poradiť nejakú ktorá by v pohode zvládala bežať na mojej zostave? A môžem spustiť aj program s príponou .exe? Môžem očakávať od linuxu "zázraky" oproti xp alebo ani nie? 

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 00:03
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj, nenáročné distribúcie na hw stále existujú. Ako prvé by som vyskúšal napr. Lubuntu alebo Greenie 14.04 na LiveCD alebo LiveUSB. Tak najrýchlejšie zistíš, ako Ti načíta a rozpozná Tvoj hw bez potreby inštalácie a manipulácie s hd. Takže hor sa do čítania, napr: www.lubuntu.cz; wiki.ubuntu.cz/přechod_z_windows_na_ubuntu Ak to nebude uspokojivé, budeme hľadať ďalej.

      Programy .exe sa spúšťať dajú, nie však všetky No, pre mňa bol zázrak, že som zistil, že doma sa zaobídem bez Mikrošrotu, bez antivírov a naučil som sa kopu nových a zaujímavých vecí. Zatiaľ toľko. Dobré ráno :)

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 00:30
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      ozaj len 256MB RAM? ak sa dá tak skús doplniť nejakú..... a systém bude môcť opäť voľne dýchať...

      Happy falling
    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 08:13
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Preboha a naco drzis doma taky stary pekac? Ci azda nemas navyber?

      K tvojej otazke: vyskusaj nejake lahke distro, napr.: nieco s desktopovym rozhranim XFCE.

      Programy .exe sa daju spustat cez program Wine. Ale napis ake su to programy radsej.

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 11:34
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Čau, tá RAM je pre základný desktop síce dostatočná na beh nejakej odľahčenej distribúcie, ale v prvom momente keď si otvoríš modernú internetovú stránku cez prehliadač tak to celé zastane. Ak môžeš, tak tam pridaj niekde splašenú RAM (koľko sa zmestí). A ak nie, tak Ti ten stroj môže slúžiť ako energeticky ysoko náročný prehrávač multimédií s možnosťou pozrenia fotiek alebo niektorých filmov (závisí od grafickej karty). Teoreticky si z toho môžeš urobiť domáci diskový server ktorý nahradí NAS (po pridaní SATA karty keďže IDE/PATA disky už nezoženieš), ale jeho hlučnosť a spotreba Ti to preplatí.

      Ono, Linux nie je moc náročný, tak isto aj niesú náročné základné desktopové prostredia. Ale náročné sú programy ktoré sledujú moderný trend. Pre užívateľa takto prastarého počítača je to spomenutý internetový prehliadač, a stránky ako novny s miliónom javaskriptu a tabuliek kde sa už kôli diajnu nehľadí na prostriedky. Alebo pozeranie youtube v klasickom režime (JS+Flash), či hranie online flashových hier. To sú brzdy ktoré naozaj bežnému človeku spôsobia nemalú vrásku, a spoľahlivo zabijú ilúzie.

      Takže, áno. Dá sa to. Ale LiveCD asi nenaštartuješ na tak malej RAM, takže hranie by bez pridania RAM zahŕňalo stiahnutie Inštalačného MINI CD, nainštalovanie mini systému a pridanie desktopových balíkoch v jednom dodatočnom kroku.

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 11:53
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Ideálne by bolo urobiť tak, ako píše Wlasaty, Zväčšiť RAM. Vhodná distribúcia ako píše vxmery, by mohla byť napr. Greenie 14.04 . Z blogu na http://sourceforge.net/p/greenie/blog/2014/04/greenie-e-book-1404 vyberám: "Samozrejme je možné Greenie používať ako úplne bežný systém, funkčný i na menej výkonných počítačoch. Pripravená je 32bit edícia, ktorá potrebuje na správne fungovanie minimálne 256MB RAM. Odporúčam aspoň 512MB. Greenie e-book zakladá na Lubuntu 14.04 LTS. Vošlo sa samozrejme aj niekoľko hier, terminálových nástrojov a takou maličkou perličkou je pridanie niekoľkých PPA repozitárov a písiem."

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Starý pc, aký linux do neho ? 29.05.2014 | 12:51
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

      Nezabúdaj aj na iné linuxové distribúcie ako _buntu, ak sa chceš naozaj niečo podučiť a inteligentne sa zabaviť (namiesto amfetamínov je Linux), napríklad ja mám aj výborné skúsenosti s rýchlosťou behu modifikácií Slax Linuxu, modifikácií Debian Linuxu, Fedora+odľahčené prostredia a iné. Iba pre tvoju orientáciu - v skratke je tu článok so zoznamom distribúcií Linuxu:

      http://www.expertreviews.co.uk/general/1289197/top-5-lightweight-linux-distros-for-older-pcs

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 16:55
      Avatar Jamie   Návštevník

      Ďakujem vám všetkým za rady a ak dobre chápem tak keď navýšim RAM aspoň na 1GB (ešte neviem o koľko môžem navýšíť, musím pozrieť) tak by bol tento pc ešte schopný aspoň na surfovanie po internete? 

      Andrej Lacho - tak som študent a veľa peňazí nemám a to čo mám tak za to chcem cez leto trocha cestovať, inak máme doma ešte 2 notebooky
      Na tom pc by mi stačilo surfovanie po internete, jedna hra na steame (moja oddychovka) a ešte tiger gaming, tám hrám poker a mám tam aj účet, dalo by sa to spustiť na linuxe? 

      • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 17:02
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Jasne ked navysis RAM tak by to malo byt OKEY + vhodna distribucia ako ti radili. Steam rozbehas dobre pod *buntovskymi systemami, v tvojom pripade Lubuntu alebo spominane Greenie. Len si musis pozriet ci je vydana ta hra aj pod linuxom. A tiger gaming by si mal rozbehat pod Linuxom cez Wine.

        • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 17:41
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Aby som ešte doplnil. Či pôjde tá hra, tak to závisí aj od toho aká grafická karta tam je a aké konkrétne nároky má tá špecifická hra. A keďže tieto dôležité údaje chýbajú, tak sa to nedá potvrdiť a ani vyvrátiť. Ale obvykle sa dajú zohnať ojazdené komponenty za pár šušňov, veď ľudia bez problémov vyhodia aj grafiku ktorá má viac pamäte ako je v tejto pôvodnej zostave. Odporúčam sa popýtať na škole medzi spoužiakmi na také komponenty, alebo pozrieť bazár.

      • RE: Starý pc, linux 30.05.2014 | 05:05
        Avatar edel   Návštevník

        skús si zistiť aj parametre tej RAM čo tam máš a čo tam chceš dať skúsim niečo pozrieť či nájdem..

      • RE: Starý pc, linux 16.12.2016 | 16:15
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Ja som teraz Ramku rozšíril z 256-na 512 a bohato stačí na internet-mám starú šunku Asus A6000-na inzerát ich predávajú od1-3-až 5€!*/512-tky/!

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 19:44
      Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ

      ja by som mozno skusil aj starsiu verziu 12.04.4 (6 February 2014) ktora bude supportovana do 26 Aprila 2017

      kazdu xvilu dobry napad :-)
    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 19:54
      Avatar Jamie   Návštevník

      Je to hra counter strike 1.6 doteraz mi na pc v pohode išla a aj na stránke steamu píše že by mala ísť aj na linuxe. Grafickú kartu mám Nvidia GeForce FX 5200.

      Tak teraz idem zistiť akú môžem mať maximálnu veľkosť RAM a idem ju zohnať a potom sa tu ešte asi zastavím kvôli problémom čo som mal doteraz s bootovaním ale to až keď sa mi nepodarí nejako vyriešiť.
      Ďakujem ešte raz každému kto prispel do témy za názor a asi sa rozhodnem pre Greenie, je mi o trochu viac sympatické ako lubuntu a navyše zelená upokojuje :)

      • RE: Starý pc, linux 31.05.2014 | 11:06
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Linux nie je tak celkom playstation... v ľudskej reči - šanca, že na rovnakom HW rozchodíš Conter-Strike rovnako alebo podobne ako na Windows je naozaj mizivá...

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 22:18
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Aktuálne Greenie by som na 256MB nedával, sú tam aj QT aplikácie, pretože je to zamerané na knihy a dokumenty. Desktopová verzia výjde cez víkend, dúfam. Chcem sa dostať na 1CD a špecializované nástroje na knihy, ako i QT, mono a spol vyhádzať. Takže systém veľmi podobný Lubuntu.

      Osobne si chválim na starom pc Crunchbang

      • RE: Starý pc, linux 30.08.2014 | 07:52
        Avatar fetak   Návštevník

        ak sa ti neda rozsirit RAM tak mas asi smolu potom.99,9% pamete ti zozere flash player a hdd ti bude swapovat

        • RE: Starý pc, linux 30.08.2014 | 08:56
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          vyšla zatiaľ aj verzia na otváranie .exe súborov, ale... rozhodne je 256 málo. možno tak s blokovačom reklamy, ale lepšie je niekde na bazoši nájsť lepší stroj.

    • RE: Starý pc, linux 29.05.2014 | 22:36
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Schválne som #! nespomenul, aby ho na prvý šup nevystrašila inštalácia. Inak samozrejme, dobrý tip.

    • RE: Starý pc, linux 18.12.2016 | 17:17
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahoj...ak nezvýšiš tú RAMku,tak tam to XP môže zostať. Mám doma jeden taký črepník a používam ho bez internetu na písanie dokumentov a prezentácii,vo VLC prehrámhudbu, z kľúča DviXové filmy a hlavne nedám dopustiť na staré hry. Mám to bez antiviru a frčí to ako blesk. Ako spomenuli kolegovia...ak otvoríš nejakú internetovú stránku,celé to zamrzne.Linux dokže všeličo ale tiež nie je zázračný. Ak teda budeš uvažovať o tej RAMke tak aspoň teda to vyšvihni na 1024 aby to mohlo celé dýchať.Potom to pôjde jak raketa.

      • RE: Starý pc, linux 18.12.2016 | 21:09
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ako už písal, tak to asi urobil pred dva a pol rokom.