Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB

Sekcia: Hardware a Drivery 05.08.2014 | 10:47
TomTom   Návštevník

Zdravim, planujem si kupit 3TB alebo 4TB disk a chcel by som ho pouzivat aj na starom PC s 32bit procakom a 32bit winxp.

Viem, ze na 32bitovom systeme je limit cca 2TB a aj kvoli MBR, ktory dokaze adresovat len 2TB.

Dalo by sa to vyriesit tak, ze by sa disk rozdelil na dve casti mensie ako 2TB a by to fungovalo v 32bit XP-cku?

Aky suborovy system pouzit, NTFS alebo EXT2? Na podporu ext2 vo win je ext2fsd, len ci by som mal k dispozicii plnu kapacitu disku.

Co s tym?

    • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 11:16
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Tom,

      ja by som to videl na toto forum: http://www.xpforums.com

    • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 11:50
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      S XP-ckami tu nechod z dvoch dovodov. Je to Slovensky LINUXOVY portal a navyse XP je uz za vodou.

      Nasad si tam nejake light distro a potom niekdo aj poradi co stym.

    • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 11:57
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nainštaluj si Linux na celý 4T disk, a XP môžeš mať spustené ako virtuálku pod napríklad Virtual Box-om. Len by som neodporúčal to XP pripájať na sieť (internet) keďže už nie je podporované a ani by si nestihlo stiahnúť záplaty a už by bolo plné zvieratiek.

    • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 18:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Podporuje to aj ext3/4 bez problémov

      • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 18:57
        Avatar TomTom   Návštevník

        Zabudol som napisat, ze to bude externy disk nie interny. Takze tam nechcem instalovat ziadny OS.

        Ma to byt datovy disk, na zalohy suborov medzi notebookom a starsim PC, kde je len 32bit XP-cko (bez pristupu na net). Na notebooku mam 32bit XP a kvoli internetu 32bit linux.

        Takze moja otazka znie:

        1. je mozne rozdelit 4TB externy disk na 2TB+2TB, tak ze sa stale pouzije MBR? Suborovy system by miesto NTFS mohol byt aj EXT2, kedze z XPcka sa nan da dostat pomocou Ext2Fsd utilitky.

        2. alebo aby som videl aspon jednu particiu

        Alebo

        Mohol by som docasne spravit aj to, ze by som ten disk naformatoval a vytvoril na nom 2TB oddiel, proste maximum co by XP povolil. Zbytok by bol docasne nevyuzity.

        Po vymene xpcka na 64bit win 7 by som to preformatoval a dal tam GPT, ale kvoli prenositelnosti suborov medzi windowsom a linuxom by tam bol NTFS suborovy system.

        Je to ako tak bezpecne docasne riesenie? Kazdy 32bitovy system (32bit XP a 32bit Linux) by ten disk po naformatovani na 2TB videl ako obycajny korektny 2TB disk? Alebo kvoli tomu, ze v skutocnosti je to 4TB, by som sa nemusel k datam dostat, keby systemu preskocilo?

        Alebo da sa urobit aj to, ze miesto MBR pouzit GPT a suborovy system pouzit NTFS? Pojde to v 64bit linuxe bez problemov?


        Mam este otazku, ako je to s maximalnou kapacitou HDD v 32 bitovom linuxe, aj tu plati limit 2TB? Pytam sa teraz kvoli staremu PC kde je iba 32bit procak.


        PS: Andrej, na internet chodim iba v linuxe k uplnej spokojnosti, no stale je nutne mysliet na nejaku kompaltibilitu ulozneho priestoru medzi windowsom a linuxom. Neda sa tomu vyhnut kvoli kamaratom, rodine, robote...

        Toto forum poznam aj ked je o linuxe, myslim si ze tu budu vacsi odbornici.

        Dakujem

        • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 19:10
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ano, samozrejme ze su tu vacsi odbornici.

          Vsetko co si tu spominal tak mozes aj otestovat. Skusal si nieco? Lebo mozno tu niekto nieco uz take robil ale je dost mozne ze aj nie.

          Ved za vyskusanie nic nedas.

          • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 19:20
            Avatar TomTom   Návštevník

            To mas sice pravdu, ale HDD som este nekupil a stale trocha vaham ci nekupit len 2TB a mat pokoj, alebo 4TB a kopu starosti.

            So starym PC, kde je 32bit proc. Athlon, nic nespravim.

            • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 19:25
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Pokial chces zalohovat tak ti odporucam NAS Synology.

              Nieje to zrovna najlacnejsie riesenie ale budes absolutne spokojny.

              Zalezi co vsetko tam chces davat a podla toho sa rozhodni. Ak tam budes davat iba zalohy systemu tak ti 2 Tb bohate staci.

              Kdezto Synology mozes pouzit aj na zdielanie a das tam tie 4Tb a mas vystarane.

            • RE: Rozdelenie 4TB disku na 2TB+2TB 05.08.2014 | 22:07
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono, XP 32 bit dokáže adresovať 2T disk, ale potrebuje k tomu LBA48 a ten sa zapínal až pri SP3 ktorý zas odpaloval legalizáciu. Takže pod tým nepodporovaným OS uvidíš iba polovicu disku. Ak by si chcel vidieť aj druhú polovicu disku, tak by si musel vykonať voodoo (spraviť pod win mbr, skonvertovať to na gpt s zachovaním všetkých čísel, a následné vytvorenie ďalšej oblasti na gpt pre Linux). Pri tom sa však nesmieš pomýliť a musíš sa modliť aby Ti XP len tak z rozmaru nezmenilo rozdelenie disku alebo nezapisovalo inam ako má. A tak isto sa musíš modliť aby bol ten disk viditeľný v tom XP. Holt, máš nesplniteľné požiadavky s ktorými sa neoplatí zaoberať kôli ukončenej podpore a zjavnej nekompatibilite.

              Možnými riešeniami sú diskové pole pripojiteľné cez sieť ako už spomenuté synology, alebo hoci aj router do ktorého pichneš cez USB externý disk ktorý si v prípade potreby môžeš zobrať zo sebou. Ale, žiaľ táto otázka nepatrí na linuxový portál keďže sa točí okolo limitácií dávno nepodporovaného komerčného systému. Ak chceš, tak skús nejakú odľahčenú distribúciu Linuxu ktorá netrpí tými limitáciami. Alebo ten stroj vymeň za niečo nové čo žerie 5x menej elektriky a je 10x rýchlejšie.