ssd bez trim-u

Sekcia: Hardware a Drivery 05.10.2014 | 09:09
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

zdravím páni. Idem dať mint na ssd ktoré nemá trim. ssd už bolo používané, preto sa chcem opýtať, či ho je treba nejako špeciálne naformátovať, aby bolo vymazané, nie len označené na vymazanie.

    • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 10:07
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      SSD bez TRIM-u? To sa mi nezdá. To som posledne počul o WinXP ktoré nepodporovalo TRIM, ale to nebolo dané diskom. Vtedy bolo treba raz za čas pustiť program čo tie bloky označil na TRIM.

      A inak, áno. Treba to nastaviť poriadne. V dnešnej dobe to však už vedia nastaviť distribúcie aj samé. Od prvotného rozdelenia disku podľa jeho (ehm) geometrie, cez počet logických oblastí, reálnu veľkosť sektorov, až po nastavenie prípojného bodu s správnymi parametrami pre TRIM a zbytočné neprepisovanie atribútov pri prístupe na súbory. Už to bolo veľa krát rozoberané, a aj tu.

      Ak bude ten disk exkluzívne pre Linux, tak ho daj najprv celý prepísať nulami a potom to nehaj na distribúciu. Nakoniec sa to tu môže skontrolovať.

      • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 10:36
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        Ďakujem za rýchlu odpoveď. to že nemá trim iba usudzujem podľa toho, že sa to v popise disku nikde nespomína, kým pri iných diskoch Áno. http://m.alza.sk/sandisk-standard-solid-state-drive-64gb-d516434.htm

        prepísať nulami... gparted pri formátovani predpíše?

        • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 10:44
          Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

          prediktívne písanie cez mobil dokáže urobiť z človeka debila. :) Ešte som sa chcel spýtať, či súčasné distribúcie typu mint, ubuntu, sabayon si dokážu ssd pri inštalácii prispôsobiť podľa potreby samé.

        • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 11:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Pokiaľ je nový, tak ho netreba prepisovať. Jednoducho ho pichneš na SATA, a nakopneš inštalačné médium renovovanej značky a ideš. To, že do produktového katalógu zabudol sakobrigádnik dať jedno slovíčko ťa znepokojovať nemusí. V alze sa to deje pravidelne. Bez technológie TRIM by ten disk zomrel dosť skoro, a nemal by záruku 3 roky. Ale odporučil by som po inštalácii ten trim skontrolovať.

    • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 12:14
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      ok, ďakujem zatiaľ za potešujúce reformácie.

      • RE: ssd bez trim-u 05.10.2014 | 12:22
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ono, až také potešujúce to zas nie je. Odporúčam používať zálohovanie dát do externej lokácie, aj s verzionovaním. SSD disky zomierajú inak. A záruka je na železo, nie na udržanie dát.