Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS?

Sekcia: Hardware a Drivery 16.11.2014 | 07:42
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Ako som si nainštaloval W-XP a Linux na jeden disk,Linux okamžite spustil internet,ale ten zmetok W-XP nemôžem pripojiť,mám podozrenie že ak je pripojený jeden OS druhý nemôže by.Som pripojený cez kábel a router.

    • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 08:31
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ako sú nainštalované? ako dualboot? alebo cez wubi? či virtualizácia? v každom prípade by to malo byť samostatne funkčné, ten druhý os by to nemal nijako ovplyvňovať.

      Vo Win to išlo a teraz nejde? Ak je to tak, pravdepodobne bude chyba inde ako v tom že je niekde aj Linux

    • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 09:04
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ja by som videl problém v tom, že Win XP už neponúka žiadnu podporu a už nedokáže stiahnuť ovládače na daný druh PC cez aktualizácie. Je to mŕtvi systém a už sa vôbec ani neodporúča vo WinXP využívať internet.

      • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 10:05
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Aj preto by som WXP na jeho mieste nahradil W7 Starter-om, ked mu len linux nestaci. Takto fungujem v dualboote na netbooku MSI s Atomom a 1G Ram /W7 Starter + Greenie/ a je to optimalne, bezproblemove riesenie.

      • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 10:27
        Avatar Livan   Návštevník

        To nedáva logiku, pretože ak neide pripojeni na net, tak sa nedá ani aktualizovať. Skôr by som čakal, že nejaké základné ovladače bude mať na CD k mainboardu.

        • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 10:46
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          To nedáva logiku, pretože ak neide pripojeni na net, tak sa nedá ani aktualizovať.

          To je síce pravda, ale počas inštalácie Win sa okrem iného nastavuje aj HW a ovládače. Ostatné ovládače sa potom dodatočne posťahujú cez aktualizácie (teda aspoň vo väčšine prípadov)

          Skôr by som čakal, že nejaké základné ovladače bude mať na CD k mainboardu.

          Áno, aj to je jeden z možných riešení - buď teda mať ovládače na CD alebo si vždy urobiť zálohu ovládačov a takto mať možnosť ich kedykoľvek použiť.

          Osobne si však myslím, že Win XP už na PC nemá čo robiť. Je to neudržovaný a deravý systém

          • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 11:24
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            chýbajúce ovládače dá pri pripojení novšia verzia windows v pohode, u xp je často nutné prezerať net a hľadať ovládač pre xp cez prehliadač.

            také je to veselé, keď som si kedysi inštaloval Windows a na USB som mal ovládač na sieťovku, zvuk atď...

    • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 14:20
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Odpoveď závisí od poskytovateľa. Niektorí blokovali viac ako jeden počítač a poisťovali si to cez zlý default route, to však bolo dávno. Pred rozmachom smart blbiniek. A občas to malo dosah aj na dual boot keď mal človek inú MAC adresu na Linuxe a v inom OS.

      Ohľadne jadra problému, skús sa opýtať u výrobcu OS, veď ho máš predsa legálne a zaplatil si zaň predsa nemalé peniaze. A pozri sa aj na ten ovládač na sieťovku (a aj grafiku, radič diskov, zvukovku a zbernicu). Výrobca tie ovládače bude mať predsa dostupné pre zákazníkov. Ale v prípade problému s WindowsXP by som odporučil iné fórum. Toto fórum sa zaoberá Linuxom, a neslúži na ušetrenie finančných nákladov firme Microsoft ktoré by inak musela vynaložiť na platy pracovníkov technickej podpory.

      • RE: Môžu by na jedno pripojenie imternetu dva OS? 16.11.2014 | 14:58
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        No za W-XP rozhodne neplačem,lenže niektoré programy bez W nejdú!Ale už mám toho dosť!Linux po nainštalovaní cválal,ale ten skapatý W-Xp je chromý!Díky za rady...