route add...

Sekcia: Konfigurácia 27.01.2006 | 00:18
Avatar DM Fedora Core 1-4  Používateľ
Zdravím všechny. Prosím o radu, jak zajistit aby po restartu systému (RedHat 7.3) byl funkční (aktivní) příkaz "route add -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0 gw 0.0.0.0" (místo nul samozřejmě používám platné adresy). Jde o to zda je na linuxu možnost třeba naplánovat spuštění tohoto příkazu okamžitě po startu systému, nebo nějak jinak zajistit provedení příkazu po startu. Děkuji moc za každou radu, která mi pomůže tuto věc řešit.
    • Re: route add... 19.10.2005 | 11:22
      Avatar otrek Mandriva, Gentoo  Používateľ
      caf jasne ze sa to da. najlepsie to bude ak to napises do /etc/rc.d/rc.local niekde na koniec toho suboru to napises a mas. otrek
      • Re: Re: route add... 19.10.2005 | 11:45
        Avatar DM Fedora Core 1-4  Používateľ
        Vyzkoušel jsem to a vypadá, že je to přesně ono. Akorát jeden dotaz přece jen mám. Kdy dochází k provedení příkazu napsanýho v souboru etc/rc.d/rc.local ? Spouští se sám před přihlášením uživatele k systému nebo až po jeho přihlášení? Díky za odpověď.
        • Re: Re: Re: route add... 19.10.2005 | 12:30
          azurIt   Návštevník
          ahoj, redhat sice nepoznam ale v adresari /etc/rc.d/ su startovacie skripty, ktore sa zvyknu spustat hned pri starte. cize ano, spusti sa sam este pred prihlasenim pouzivatela :)
        • Re: Re: Re: route add... 19.10.2005 | 15:23
          Avatar otrek Mandriva, Gentoo  Používateľ
          urcite je to pred prihlasenim sa do systemu. prave nemam po ruke ziadny linux, na ktory by som sa mohol prihlasit (umrel mi disk na servri) ale po spusteni vsetkych startovacich skriptov, ktore su pre linuxy RH typu ulozene v /etc/rc.d/rcX.d kde X je cislo nasleduje prave vykonanie rc.local. Ak sa mylim, opravte ma otrek
    • Re: route add... 19.10.2005 | 15:01
      peter golis   Návštevník
      ihned po starte? este pred aktivaciou sietoveho interfejsu alebo pocas jeho aktivacie alebo hned po nom? ak by sa jednalo o fyzicku sietovu kartu, tak sa taketo nastavenia riesili pomocou /etc/sysconfig. klikacia nadstavba sa volala myslim netconf alebo netconfig, RH 7.3. ak sa jedna o virtualnu sietovu kartu, tak loopback sa na tej verzii startoval automaticky. ci tak stara distribucia dokazala pracovat s inymi typmi virtualnych kariet, je otazne.
      • Re: Re: route add... 19.10.2005 | 15:38
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        myslim ze spominany rc.local sa spusta az na konci, teda po vykonani ostanych start. skriptov. takze zaznam do route tabulky sa prida po incializacii sietovky, takze by nemalo vypisat ze ioct: dana sietovka neexistuje (ci tak nejak)
        • Re: Re: Re: route add... 19.10.2005 | 15:45
          peter golis   Návštevník
          ano, zvykol sa. ale nebolo by jednoduchsie normalne nakonfigurovat sietove rozhranie tak, aby malo vsetky parametre v standardnom konfiguraku? ked potom clovek zmeni nastavenie siete, tak sa potom nedohlada kde vsade ma tie skripty co to robia. uz som zazil, ked som hladal dva dni kam som pichol podobnu hovadinu.
    • Re: route add... 10.01.2006 | 11:38
      marcell.glx   Návštevník
      Pre tvoj RedHat 7.3 je najlepsie pouzit subor /etc/sysconfig/static-routes ma podobny syntax ako prikaz route add (viac na http://www.comptechdoc.org/os/linux/usersguide/linux_ugrouting.html) Pre RedHat 8, Fedoru a novsie sa pouzivaju subory /etc/sysconfig/network-scripts/route-ITERFACE (viac na http://www.siliconvalleyccie.com/linux-hn/network-linux.htm - Adding Routes with /etc/sysconfig/network-scripts/ Files). Nevyhoda pouzitia suboru /etc/rc.local spociva v tom, ze po restarte siete (/etc/init.d/network restart) sa ti tvoje staticke smerovanie strati a musis zadat rucne prikazy route add ... Preto je lepsie pouzit vyssie uvedene konfiguracne subory.
    • Re: route add... 21.01.2006 | 21:39
      Cvacho   Návštevník
      zdravim vsetkych precital som asi 200 prispevkov a som aj tak z toho mimo. mam linuxa redhat9 ktory pouzivam ako branu do netu , mam na nom 2 sietovky , sietovka prva eth0 ma IP 192.168.1.1 , sietovka druha eth1 ma IP z DHCP servera z aDSL Routra neviem ani za pana nastavit aby som sa z mojej siete , teda z pocitaca ktory je pripojeny na server a ma IP napr 192.168.1.2 dostal na internet , zapalo som si akurat echo "1" > /proc/net/sys/ipv4/ip_forvard ale neviem ci je to vsetko a ked dam vypis route -n stale tam mam nejaky neznamy proces 169.254.0.0 brana 255.255.0.0 ked ho zmazem po restarte siete je tam zas chcem sa spytat preto ako mam nastavit to routovanie , len mi to prosim vysvetlite nejak jednoducho lebo s Linuxom som len v zaciatkoch vdaka za ochotu
      • vymazanie z ROUTOVACEJ TABULKY 25.01.2006 | 01:25
        Cvacho   Návštevník
        takze mam takyto problem v ROUTOVACEJ tabulke mam proces resp.siet 169.254.0.0 masku ma 255.255.0.0 branu ma 0.0.0.0 ak ho dam vymazat cez route del tak zmizne ale po restarte siete sa tam objavi zasa, chcem sa spytat ako ho odstranim natrvalo lebo taku siet vobec nepouzivam a este ma zaujima co tam mam pridat ak chcem z mojej lokalky 192.168.1.x chodit na internet ktory je pripojeny cez aDSL router ktory ma IP 10.0.0.2 a mojej druhej sietovke dava adresu cez DHCP
        • Re: vymazanie z ROUTOVACEJ TABULKY 25.01.2006 | 09:53
          jariq   Návštevník
          Musis pomocou iptables zaviest NAT (Network Adress Translation).. Tvoja lokalka bude vystupovat pod adresou ktoru prideluje router vonkajsej sietovke.. alebo mozes pouzit proxy server (NAT sa da zaviest jednym riadkom).. use google man..
          • Re: Re: vymazanie z ROUTOVACEJ TABULKY 25.01.2006 | 13:30
            Cvacho   Návštevník
            ano to som pochopil ale, moj problem je teraz ten ze z lokalky 192.168.1.x v pohode pingnem oba interfejsi na Linuxovej brane teda eth0 (192.168.1.1) aj eth1 (10.0.0.100) ale aDSL router ktory je pripojeny na eth1 a ma ip 10.0.0.2 sa uz nedostanem preto ma zaujima kde mam chybu resp. co mi tam este chyba
            • Re: Re: Re: vymazanie z ROUTOVACEJ TABULKY 27.01.2006 | 00:18
              Cvacho   Návštevník
              takze podarilo sa mi to vyriesit a chyba bola , ze som forwardovanie povoloval tymto echo "1" > /proc/net/sys/ipv4/ip_forvard v IPTABLES a ono nie a nie to forwardovat tak som riadok zakomentoval a povolil som forwardovanie v /etc/sysctl.conf a zazracne sa to rozbehlo , podotykam ze to nefunguje spolocne teda ked mate v iptables ten riadok a zapnute forwardovanie aj v /etc/sysctl.conf teda dufam ze to bolo v tom lebo uz to chodi tak ako ma