Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov

Sekcia: Konfigurácia 22.12.2014 | 22:13
Linuxák   Návštevník

Zdravím a prajem pekný predvianočný večer. Nastavil som si zdieľať cez Sambu "klikátko" pár priečinkov, ale na druhej mašine (Linux) sa nedostanem cez sieť do podpriečinkov. Napríklad dám zdieľať "fotky" ale už do ďalších podpriečinkov "krajina", "motorka"... sa nedostanem. A nastavovať na každý priečinok v priečinku zdieľanie je šialenosť. Čo stým spraviť? Na bratovej mašine s Widlami 7 stačilo dať zdieľať jeden a dá sa dostať aj do podpriečinkov.

    • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 22.12.2014 | 23:00
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      To stačí aj v Linuxe. Až pokiaľ neodoberieš právo X z priečinku.

      • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 14:51
        Avatar samalama   Návštevník

        dalsia z tvojich konspiracnych teorii...?

        • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 16:46
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nedostatočné práva na listing priečinka sú obvykle spôsobené odobraním eXecutable príznaku priečinku alebo neautorizovaním sa ako užívateľ ktorý má na danú akciu právo. Ak tomu nerozumieš, tak nepoužívaj cudzie termity. 

          • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 19:41
            Avatar Linuxák   Návštevník

            Máš pravdu, už som na to prišiel kde je chyba. Niektoré priečinky mali vo Vlastnosti >> Oprávnenia >> Ostatný >> voľbu žiadne. Pre celý /home sa mi podarilo použiť oprávnenia "aj na podpiečinky", ale súbory (niektoré fotky, hudba..) zostala stále bez žiadných oprávnení pre "Ostatných". Ako to zmením na všetky súbory v /home pre "ostatných"?

            • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 20:56
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              V tom klikátku? Neviem, nepoužívam. Na bežnú prácu je tu chmod.

              • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 22:06
                Avatar Linuxák   Návštevník

                V tom klikátku už nie, to je už vedľajšie. To cez chown (to si myslel, nie?) by som rád vedel ako spraviť. A radšej sa pýtam až to nepokazím nejako.

                • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 23:08
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Obávam sa, že som myslel chmod a nie chown. Program chown slúži na zmenu vlastníka súboru a Tebe ide o zmenu prístupových práv.

                  • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 24.12.2014 | 11:11
                    Avatar Linuxák   Návštevník

                    Vďaka, spravím to podľa toho

                    • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 24.12.2014 | 12:38
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Hlavne to urob ako si chcel, v celom /home. Pokiaľ máš kľúčenku na heslá nechránenú heslom, tak zažiješ rušné chvíle. Podobne ako keby si id Teba niekto požičal vkladnú knižku.

                      • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 24.12.2014 | 14:23
                        Avatar Linuxák   Návštevník

                        Toho sa nebojím. Veľa súborov už dávno má pre Ostatní nastavené práva Iba čítanie.
                        A tá kľúčenka to je hlúposť podľa mňa. Jedinú výhododu aj jej zmysel vidím v tom, že si nemusúm pamätať heslá ale všetky sú uložené pod jedným heslom, ktoré stačí vedieť.

    • RE: Samba - zdieľanie priečinkov a podpriečinkov 23.12.2014 | 15:39
      Avatar Linuxák   Návštevník

      Pozrel som do /etc/samba/smb.conf ktorý vyzerá takto, a zdá sa že to "zrazu" ide... ešte to ale poskúšam

      ;[profiles]
      ;   comment = Users profiles
      ;   path = /home/samba/profiles
      ;   guest ok = no
      ;   browseable = no
      ;   create mask = 0600
      ;   directory mask = 0700
      
      [printers]
      	comment = All Printers
      	browseable = no
      	path = /var/spool/samba
      	printable = yes
      ;	guest ok = no
      ;	read only = yes
      	create mask = 0700
      
      # Windows clients look for this share name as a source of downloadable
      # printer drivers
      
      [Hudba]
      	path = /home/milos/hudba
      ;	writeable = No
      ;	browseable = yes
      	guest ok = yes