Ake spravne PI si vybrat

Sekcia: Ostatné 11.08.2015 | 15:24
pi   Návštevník

Ahoj, v poslednej dobe rozmyslam nad kupou nejakeho toho PI pocitaca. Neviem sa ale rozhodnut medzi roznymi modelmi. 

Chcel by som ho vyuzivat ako flexibilny server na deploy a test aplikacii v jave + jednoduche media centrum a ine hradky s linuxom. 

Neviem ako je to s linuxom a podporou pi hw, ze keby som si chcel  dat tam napr arch. Niekde som cital na BANANA PI ze update HW ovladacov vraj bol v auguste 2014 naposledy.

Rozmyslam nad RASBERY PI 2 MODEL B ale tiez ma zaujala BANANA PI M2 koli lepsiemu vykonu CPU. 

Na roznych shopoch bolo pisane ze sa daju pouzit aj ako media centrum ale tiez ze sa aj nedaju koli vykonu. Tak teraz neviem aka je pravda resp ci sa mam skor skusit pozriet po miniITX-ach.

Tak ci mi viete poradit naco by som sa mal skusit viac pozriet.

    • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 16:46
      Avatar robertferanec   Používateľ

      Ak mas zaujem vyskusat Pi, mozem ti jedno dat a nemusis kupovat. Este mam dve. Mal som ich sice pre sutaz, ale vyzera to tak, ze mi ostanu. 

      Ak chces, mozes mrknut aj na nase dosky, co robime. Su celkom vykonne, najme ak bezia z SSD. V pripade seriozneho zaujmu mozem zapozicat alebo darovat: http://www.imx6rex.com/

      • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 18:08
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        aku cenu ma ten IMX6rex ?

        ja by som mal celkom zaujem o vyssi vykon od OrangePi

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 19:16
          Avatar robertferanec   Používateľ

          Pripravujeme Open Rex (uplne open source), tam je nasim cielom pohybovat sa medzi 80 - 150 EUR. Sucastne dostupny Rex sa pohybuje od 178 do 400 EUR (mame par kusov na zapoziciavanie). Pred casom som nejake testy na iMX6 robil, mozno to pomoze zorientovat sa vo vykone: http://www.imx6rex.com/software/benchmark-tests-phoronix/

          Ide o to aky vykon presne by si potreboval (vypoctovy, graficky, ...), ale poznam Sama Nazarka, on spravil OSMC a viem, ze ho ma ho aj na iMX6 - to je jeho VERO projekt: https://getvero.tv/

          • RE: Ake spravne PI si vybrat 14.08.2015 | 14:51
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            mmmm, za 200 € az 400€ osobne radsej zvolin hotove NAS

            -

            po Pi doskach som siahal hlavne z dôvodu ze sa daju kupit za 30€ aj s obalom a zdrojom ked si clovek vycka na nejaku akciu na cinskych obchodoch

            -

            hlavne ked sa mi daco dodube (nebude fungovat) na doma urobenom NASe tak si za to budem moct sam a nebudem to mat kde reklamovat, taky synology alebo QNAP mozem reklamovat respektíve ziadat podporu ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 18:06
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Osobné skúsenosti mám s Raspbery Pi B+ a Pi 2 (tiež asi B+ - tam je len jeden model myslím) a s Orange Pi:

      -

      k alternatívnym pi doskam nie je podpora, nizerna dokumentacia a distribucie ponukane vyrobcom na ubohej urovni (hovorim o ogrange pi) - len vdaka typkovi co sa tam zaobera a zverejneil debian image pre orange pi sa mi z toho podaril spravit DLNA server a NAS (o vykone neskor)

      -

      co sa tyka originalu raspberry pi - podpora, dokumentácia, wiki, výber lahko instalovateľných distribúcii (dokonca multiboot viac distrubúcii na jednej karte - cez NOOBS)

      -

      Čo sa týka výkonu - raspberry v 1 - je na multimedia tak akurat pokusny konik - prehravanie vide sice funguje ale menu v KODI (teraz XBMC) je pomale, miestami mrzne a pretacanie treba rovno zabudnut - uzivateľská skúsenosť podpriemerná - skor na hranie sa.

      -

      čo sa týka RPi 2 - tam je to super pouzíma OSMC a ovládanie ovládačom z telky funguje super, rýchlo, načítavanie online videí, lokalnej databazy filmov z disku, sietove prehrávanie, všetko úplne pohodlne (občas domáce loosles videa blbnú - vysoký bitrate) odporucam jednoznacne ale pouzívať heat sink (chladice) na procesor a grafiku

      -

      co sa tyka OrangePi a výkonu ako NAS - úbohé ale pre domácnosť dostačujúce. Zálohovanie cez sieť - pomalé - síce tam je 1GLAN ale ide ledva 2x tak rýchlo ako 100MBLAN (obmedzeni procesosom som sa docital)

      čo sa týka DLNA - funguje všetko bezproblemovo aj zo SATA disku aj zo USB externeho disku., Pouzivam PLEX media server

      použitím openmediavault na  management sa da ta skrinka skryt do pivnice a ma to aj chladenie diskov (pouzivam 5 starých externých diskov + 1 sata disk)  a uz to pekne dlho ide v pohode

      čo sa mi ale stalo že odisla SD karta - nie je pripravena na tolko zapisov - da sa opraviť podla navodov na nete aby to nerobilo

      -

      pre domace pouzitie ale uplne staci, dokaze stremovat aj na 3 zariadenia naraz a sprava funguje krasne aj vzdialene

      -

      urcite odporucam radsej RaspberryPi ako nejaky klon ak sa chce ucit, pre tie klony treba mat viac vedomosti a skusenosti - alebo vela casu 

      -

      napriklad pre RPi exstuje priamo instalacny ISO na openmediavault, pri OrangePi som to musel pracne inštalovať cez ssh v debiane

      -

      orange Pi ma vyhodu ze ma wifi a SATA a 1GBLAN ale pri 1GB ram a tých procáčichok je to takmer zanedbatelny rozdiel

      -

      ak máš nejaké konkretne otazky, odpoviem rad

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 18:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nenapísal som to jasne ale jednoznačne odporucam RaspberryPi mode 2, rozdiel výkonu od modelu 1 je výrazný

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ake spravne PI si vybrat 11.08.2015 | 19:45
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Potom povedz ako dopadol ten "test aplikacii v jave" na platforme ARM. Už je to predsa len nejaký ten piatok čo sa vyhodila podpora javy z CPU ARM, a JVM sú trochu dosť inak riešené ako na platforme x86/64. Hovorím to nerád, ale na tento bod sa ARM výslovne nehodí. Buď si to nahoď na lacný NB ktorý má v sebe aj UPS, alebo si zlož MiniPC. Závisí koľko diskov v tom chceš mať, a aké kapacity.

    • RE: Ake spravne PI si vybrat 15.08.2015 | 10:56
      Avatar tomy   Návštevník

      neviem, (nie je to PI) či ti s tým nejako pomôžem, ale vzal som tento miniPC wym-1439628786473 a som veľmi spokojný. Vyšiel ma trošku drahšie, lebo som do neho hodil SSD 250GB. Používam ho prevažne ako multimediálny stroj s UBUNTU.