(DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC

Sekcia: Konfigurácia 03.10.2015 | 22:41
Avatar Lukáš Patrnčiak Ubuntu  Používateľ

Zdravím,

Nainštaloval som si na svoj notebook, na ktorom beží primárne Windows 8.1 aj Ubuntu. Všetko išlo v poriadku, keď som bol prihlásený v Ubuntu, vypol počítač tak sa mi zobrazoval Grub2 zavádzač. Ale akonáhle som prvý krát zvolil Windows Boot Manager (iná možnosť v ponuke na prepnutie do windowsu nebola) tak odvtedy sa mi nezobrazuje zavádzač pre Ubuntu a nemám ako sa k nemu dostať, no disk ostal stále rozdelený takže sa určite nič nepremazalo.

(Vybrať primárny zavádzač pomocou EasyBCD som už skúšal, no použil som nejaký iný a ten mi zobrazoval iba Windows 8.1 a Ubuntu nie)

Preto Vás prosím, ak by ste mi vedeli pomôcť s týmto problémom, ocenil by som to, veľmi to potrebujem...

Ďakujem za každú pomoc, s pozdravom Lukáš "LukeP" P.

    • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 03.10.2015 | 23:05
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      proste windows 8 sa nevypína ale len uspáva (pokiaľ viem)

      bližšie info o podobnej problematike je spísané tu: http://linuxos.sk/clanok/skusenost-s-dualboot-windows-8-linux-mint-pod-uefi/

      PS: Osobnú skúsenosť s prevádzkovaním Linuxu a Windowsu 8+ na jednom stroji nemám...

      Happy falling
      • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 04.10.2015 | 10:29
        Avatar Lukáš Patrnčiak Ubuntu  Používateľ

        V tom návode nižšie som našiel niečo o Secure Boot-e, stačilo by len to vypnúť?

    • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 04.10.2015 | 00:19
      Avatar Tux   Návštevník

      Ahoj, stiahni si ISO linux    Boot repair disk    a grub si s ním opravíš. Oskúšané to mám na win7. či je v tom linuxe vírus uvidíš neskôr...

      http://www.linux-mint-czech.cz/instalace-boot-repair-v-linux-mintu/

      • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 04.10.2015 | 06:43
        Avatar ktosi   Návštevník

        či je v tom linuxe vírus uvidíš neskôr...

        O com tocis, si vtipny ale kre ten.

      • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 04.10.2015 | 10:30
        Avatar Lukáš Patrnčiak Ubuntu  Používateľ

        Okej, idem skúsiť teda. A pôjde tento Boot Repair spustiť aj pre Ubuntu? Nemám Linux Mint...

        • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 05.10.2015 | 15:46
          Avatar Tux   Návštevník

          Ahoj Boot-repair-disk je vlastne live cd linux Lubuntu 14.04.1. Takže je to aj pre Ubuntu. Ja som s ním opravil bootovanie Mint 17.2 Xfce po útoku hackera. Pokračuj podľa návodu na Linux MINT Cz a všetko spravíš. Pre kolegu: po útoku hackera, ktorý mi nasadil do systému rootkitov, mi zlyhal boot Mint. Rootkity mi našli v systéme programy: auditd, lynis a tiger. Takže existujú aj linuxové hrozby. Hodil by sa nejaký článok (manuál) o programoch auditd, lynis a tiger.

          • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 05.10.2015 | 22:48
            Avatar samalama   Návštevník

            jou jou jou ty heker :D :D :D

    • RE: (DualBoot) Grub2 zavádzač sa nezobrazuje pri spustení PC 04.10.2015 | 12:27
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skúsil si to nakopnúť z toho inštalačného CD z ktorého si inštaloval ten Linux? V ponuke pri štarte zvykne byť aj niečo ako "opraviť".