Viditeľnosť Windows disku

Sekcia: Konfigurácia 14.10.2015 | 17:02
Avatar Mabicu   Používateľ

Zdravím. Som v linuxe pomerne nový aj keď nejaké základné skúsenosti mám. Nainštaloval som si na desktope dva operačné systémy. Mám 2TB HDD ktorý mám rozdelený na dve partície. Jedna má 700MB na ktorej je systém Win10 a druhú 1,3TB na ktorej mám súbory. V počítači mám ešte jeden 250GB disk na ktorom mám Ubuntu 15.04. So spúšťaním systémov nemám žiadny problém, ale zrazu mi stále hlási chybu keď chcem v linuxe pristúpiť do windowsáckych diskov. Po nainštalovaní to chvíľu fungovalo a zrazu prespalo. Skontroloval som aj zdieľanie prístupových práv vo win aj windows ukončím klasickým vypnutím počítača. Stále mi však pri snahe pristúpiť na súborový 1.3TB disk v linuxe vypíše:

<style> p, li { white-space: pre-wrap; } </style>

Nastala chyba počas prístupu na '1,3 TiB marek2 (ntfs)', systém odpovedal: The requested operation has failed: Error mounting /dev/sda5 at /media/marek/marek2: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda5" "/media/marek/marek2"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).

Metadata kept in Windows cache, refused to mount.

Failed to mount '/dev/sda5': Operácia nie je povolená

The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown

Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume

read-only with the 'ro' mount option.

Vie mi niekto poradiť ako to nastaviť tak aby som mohol v linuxe vidieť obidva windowsácke partície?

Ďakujem.

    • RE: Viditeľnosť Windows disku 14.10.2015 | 17:24
      Avatar RTheren   Návštevník

      Musis vo Windowse vypnut hibernaciu.

      http://itsfoss.com/solve-ntfs-mount-problem-ubuntu-windows-8-dual-boot/

      http://askubuntu.com/questions/145902/unable-to-mount-windows-ntfs-filesystem-due-to-hibernation

    • RE: Viditeľnosť Windows disku 15.10.2015 | 08:12
      Avatar MARTIN   Návštevník

      Musíš vo Windows vypnúť rýchly štart.

    • RE: Viditeľnosť Windows disku 16.10.2015 | 16:54
      Avatar Mabicu   Používateľ

      Vďaka za rady. Pomohlo to.