Migracia OS z pc na pc

Sekcia: Konfigurácia 23.03.2016 | 16:04
Avatar mmatko   Používateľ

ahojte, rad by som sa touto cestou informoval na vas nazor na nasledovne: po dlhom case idem kupovat nove PC a chcem sa spytat, ci je mozne zmigrovat system zo stareho pc na nove jednoducho skopirovanim systemovej (a home) particie s dodatocnym nainstalovanim grubu. Po hw stranke zmena amd procesora za intel, zmena ata na sata III, zmena usb 1/2 na 2/3, zmena ddr1 na ddr3, .... Vytvara sa pri instalacii systemu na konkretny hw v tomto zmysle nejaka specificka konfiguracia a baliky priamo zavisle na hw, ktore neumoznia spomenutu migraciu? Debian 8 64 bit... Vdaka.

    • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:09
      Avatar samalama   Návštevník

      Vytvara sa pri instalacii systemu na konkretny hw v tomto zmysle nejaka specificka konfiguracia a baliky priamo zavisle na hw, ktore neumoznia spomenutu migraciu?

      ano, initrd...

      • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:12
        Avatar samalama   Návštevník

        teda pokial nemas distribucne jadro, mdadm raid...

        • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:13
          Avatar mmatko   Používateľ

          mam distribucne jadro a raid nemam

    • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:12
      Avatar sakala-sakala   Návštevník

      pocit z cerstvo nainstalovaneho a nakonfigurovaneho linuxu je lepsi ako ranny sex :) urob cerstvu instalaciu a prekopiruj len home

      po klonovani napr. cez clonezilla, Zyknu byt problemy s grafikou a zvukom, tak isto byva problem so sietovkami

      • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:14
        Avatar mmatko   Používateľ

        ok, dik za radu - tiez sa mi to zdalo cistejsie... pekny den

        • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 16:35
          Avatar Jaro3   Návštevník

          tak isto sa priklanam k novej instalacii na novy Hdd , stary uz nechaj odpocivat a HOME ak to vazne netreba vytvor novy a donho napchaj tie subory ktore potrebujes a ostatne nanovo teda okrem konfigurakov ak nejake mas :)

          • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 20:34
            Avatar samalama   Návštevník

            deti vam uz z tych windowsoch fakt nacisto jebe. nic ine ma k tomu nenapada...

    • RE: Migracia OS z pc na pc 23.03.2016 | 21:13
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Migrácia z AMD x86-64, s ATA diskom, USB1 a RAM DDR1? V tomto problém nevidím. Problém môžem vidieť len v tom, že preklopenie partície zo starého disku môže trvať oveľa dlhšie ako čistá inštalácia a prenesenie užívateľských dát po sieti. Ďalší problém môže byť v ovládači grafickej karty (ak bol inštalovaný priamo zo stránok výrobcu). Ale v takýto problém s ovládačom grafickej karty neverím. Grafiky z tých čias do PCI alebo AGP slotu už dávno niesú podporované binárnymi ovládačmi od výrobcu a novšie sloty neboli na tak starých doskách.

      PS: AMD začalo robiť 64bit CPU v roku 2003, čo bolo približne v čase kedy sa prestávalo používať USB1 a aj PATA. Tie rozhrania síce prežili v niektorých špeciálnych doskách, ale mimo bežného segmentu. Naozaj sa jedná o dosku pre 64bit CPU s rozhraniami ktoré v tom čase odchádzali do zabudnutia? To by si musel mať naozaj šťastie aby si sa do toho trafil. To by bola ozaj výhra v lotérii. Najmä ak zoberiem do úvahy že do bežnej dosky s DDR1 sa nezmestilo viac ako 4G RAM, a tak 64bit moc nemalo význam.

      • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 17:33
        Avatar mmatko   Používateľ

        jo, som stastny vyherca loterie :) je to ozaj doska s uvedenymi atributmi... cpu som osobne upgradoval zo sempronu na athlon (socket 754), ddr1 dtto a v agp slote mam uz druhu kartu... stroj kupovany ako fungl novy v pomerne poprednom pc shope vo februari 2006, cize v dalsom vstupe si presne trafil aj vek stroja... ovladace grafiky opensource - radeon a potom nouveau k plnej spokojnosti... v manuali k motherboardu mam uvedenu max. velkost ram 2GB (aktualne 1,5 GB + swap), doska K8M800-M2... bordel na disku nemam - obcas dualboot s max dvoma linuxami, stabilna home particia

        • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 17:50
          Avatar mmatko   Používateľ

          srry - chipset VIA K8M800 Northbridge

    • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 07:27
      Avatar kyborg   Používateľ

      Z migrovat je mozne ale pokial niesi nuteny tak uprednostni novu instalaciu je to lepsie tak ako to tu uz bolo viac krat spominane. Home mozes skopirovat, pozor na opravnenia a vlastnika. Ak chces rovnaku distribuciu a programy na druhom pc tak si mozes zo stareho vytvorit skrip ktory ti tieto balicky nainstaluje, popripade prekopirujes vybrane konfiguraky z /etc

      • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 12:53
        Avatar samalama   Návštevník

        mozes mi povedat jeden jediny argument k tomuto?

        uprednostni novu instalaciu je to lepsie

        • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 16:34
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Možno to nepochopíš, ale za tých cca 10 rokov čo môže byť vek toho stroja tam môže mať kopec nepotrebného balastu. Sú ľudia ktorým to nevadí, a sú ľudia čo ten balast aspoň pri migrácii vyhodia.

          • RE: Migracia OS z pc na pc 24.03.2016 | 23:58
            Avatar samalama   Návštevník
            Debian 8

            za tých cca 10 rokov

            strapnil si sa babrak :D

            mam debian upgradovany z etch-a az na wheezy-ho (striedane jadra distribucne aj vanila). disky (mdadm raid1) postupne menene z povodnych 160gb cez 250gb a 500gb az na terajsich 1tb. vymenena doska intel 945p za intel b85. a pc je stale rovnako rychle, bezi mi tam plno sluzieb (aj ked dnes uz viac vyuzivam vitrualizaciu), ziadny ako vravis balast tam nemam. a aj keby tam bol, tak co? linux nie je windoze, ze sa po kazdom nainstalovanom softe automaticky spomali. a inac akoze cim takym maju ti amateri zasrane kompy? ved tam nic neinstaluju len desktop. ale dnes je to brutal v mode instalovat linux kazdy den a vzdy inu distribuciu a hlavne odnoz inej distribucie, ktora zase vychadza z inej. a to len presne ukazuje na to, ze tito dnesni pseudo linuxaci vobec nepochopili o com linux je, ake su je moznosti a prednosti...

            • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 00:28
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              tito dnesni pseudo linuxaci vobec nepochopili o com linux je

              A ty tvojimi hatecreate komentármi úžasne Linuxu pomáhaš. Si Linuxu prospešný ako mengele medicíne. Inteligentný blbec ktorý pohŕda amatérmi, pre lepšie pochopenie. Vskutku neregistrovaný hrdina. Asi ma zmažú ale kludne si to môžme dopovedať facetoface. Hrdina.

              • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 01:06
                Avatar samalama   Návštevník

                trafena hus zagagala?

                ak sa niekto spyta, ci je mozne zmigrovat system na novy komp, tak ma asi k tomu dovod (vyladeny system, atd...). ak mu na to nejaky amater odpovie "preinstaluj to, nech to mas 'ciste'", tak sa k tomu neda nic ine povedat. a vyhoda linuxu je presne v tom, ze sa nezasere, mozes ho prehadzovat z jedneho pc na druhe, robi hocijake harakiri a stale pojde. ale to by ste najprv museli tie kompy na nieco seriozne pouzivat a hlavne pracovat na nich, a nie sa hrat na odbornikov, co dokazu tak maximalne nainstalovat linux a to je asi tak vsetko...

                boha fakt nechapem ako si niekto moze rozbit system. to uz musi byt fakt mantak, co vobec netusi co robi, a hlavne musi robit asi vsetko...

                • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 01:29
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Neviem presne ktorej časti môjho komentáru si nepochopil. To sa stáva aj takým odborníkom ako ty. Nič si z toho nerob. Naďalej pohŕdaj amatérmi, Linuxu to bude len a len pomáhať. Zdraví trafená hus a želá pekné sviatky.

                • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 05:55
                  Avatar jaro3   Návštevník

                  re: samalama Mas pravdu da sa migrovat udrzovat ostavat stale sa drzat , asi si idem pre 386ku , 266mHz masinu a budem ju udrzovat :)

            • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 07:37
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Znova si sa strápnil, a tvoju hambu hádžeš na iných. Kúpa stroja kôli ktorému vznikla táto otázka bola v roku 2006. Ak si si nevšimol, tak je rok 2016. Teda vek to má naozaj cca 10 rokov. Ak máš problém s matematikou z druhej triedy na zákakladke, tak to skús vytrúbiť aj v autobuse, na pošte, v kostole a na námestí. Doma nemusíš, tam už vedia ako veľmi si neschopný. Vychovali ťa.

              • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 12:39
                Avatar samalama   Návštevník

                ty si fakt kokot, s ktorym vobec nema zmysel za o comkolvek bavit. pises neskutocne dristy, a ked ti clovek napise fakty, tak zacnes pisat este vacsie bludy uplne o nicom. staci si to vyhladat tu alebo na abicku.

                pisem ti posledny krat, resp. je to pre inych, aby si urobili o tebe obraz. tu su fakty:

                mmatko: chcem sa spytat, ci je mozne zmigrovat system zo stareho pc na nove (ma nainstalovany Debian 8 64 bit

                kyborg: uprednostni novu instalaciu

                samalama: mozes mi povedat jeden jediny argument k tomuto?

                plesaty: Možno to nepochopíš, ale za tých cca 10 rokov čo môže byť vek toho stroja tam môže mať kopec nepotrebného balastu.

                tu si sa strapnil, pretoze tam ma debian jessi, ktory vysiel 26.4. 2015, cize ziadny balast samu tam za ziadnych desat rokov nemohol nahormadit. no a potom prisli uz tie tvoje klasicke picoviny uplne ale uplne mimo misu, zahmlievanie, menenie tvojho predchadzajuceho tvrdenia apod., ked si vek systemu zamerne zamenil na vek hw:

                Znova si sa strápnil, a tvoju hambu hádžeš na iných. Kúpa stroja kôli ktorému vznikla táto otázka bola v roku 2006. Ak si si nevšimol, tak je rok 2016. Teda vek to má naozaj cca 10 rokov. Ak máš problém s matematikou z druhej triedy na zákakladke, tak to skús vytrúbiť aj v autobuse, na pošte, v kostole a na námestí. Doma nemusíš, tam už vedia ako veľmi si neschopný. Vychovali ťa.



                takze este raz, aby si to pochopil:

                - ty pises, ze za 10 rokom sa mu v systeme vytvoril balast (hw balast by to asi tazko mohol byt).

                - ja ti napisem, ze si sa strapnil lebo tam ma debian jessi.

                - kedze si sa fakt strapnil, tak automaticky zacnes pisat bluby o veku pc a ine blaboly...

                • RE: Migracia OS z pc na pc 25.03.2016 | 19:03
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Na jednu stranu tvrdíš, že to pred chvíľou preinštaloval, na druhú stranu tvrdíš že preinštalovať to nie je potrebné. A neberieš do úvahy že by to mohol riešiť cez upgrade tak ako si to robil aj ty. Nuž čo, tituloval si sa správne. A ak si sa na ábíčku zaľúbil do Miriam, tak je to tvoj problém. Rád ťa presvedčím o tom, že ni ženské genitálie nenarástli. Zober si vazelínu.

                  • RE: Migracia OS z pc na pc 26.03.2016 | 14:03
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    :-D

                • RE: Migracia OS z pc na pc 26.03.2016 | 20:13
                  Avatar kyborg   Používateľ

                  mam pocit ze tema je uzavreta tak neviem co tu riesis a zbytocne rypes

                  ja som napisal

                  Z migrovat je mozne ale pokial niesi nuteny tak uprednostni novu instalaciu je to lepsie
                  mal som tam napisat asi aj jednoduchsie,

                  mozes mi povedat jeden jediny argument k tomuto? uprednostni novu instalaciu je to lepsie

                  Da sa vytvorit obraz particie cez dd alebo clonezillu alebo skopirovat subory, potom uravit fstab nie kazdy ma na taku migraciu cas a chut zabavat sa zo sytemom je jednoduchsie spravit novu instalaciu, aj vytvoryt skrip pre instalaciu tych istich balickov.

                  Ak by mmatko odpisal ze chce z nejakeho dvovodu aj tak migrovat tak by mu tu urcite niekto poradil