Rychlost lokalnej siete

Sekcia: Hardware a Drivery 06.10.2016 | 15:24
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Potreboval by som trochu efektivnejsie vyuzivat lokalnu siet na prenost suborov a mam ten problem ze siet mi funguje len na 100Mb

- v sieti mam 1 router (DSL) a druhy router ako switch oba by mali podporovat GLAN

- neviem sice presne ake mam natahane kable (lebo su v stene) a neukladal som ich ja, ale jeden co trci je CAT5e (teda by mal zvladat GLAN), da sa to nejako zisti bez pohladu na kabel ?

- standartne pouzivam aj wifi AP ktory podporuje len 100Mb LAN - ale ten som pri testoch uplne odpojil a restertoval vsetky zariadenia

- rovnako magio boxy (pripojene cez LAN) som odpojil tiez nepomohlo

napriek tomu vetky zariadenia v sieti (2x desktop, 1ntb, 1NAS) dokazu medzi sebou komunikovat len na urovni 100Mb, skusal som nastavit force GLAN duplex ale neuspesne

neviete poradit co by mohol byt problem ??

mna napadlo len ze:

1. niektora sietovka je sprznena a nezvlada GLAN a brzdi celu siet (je to mozne ze jedno zariadenia by malo takyto vplyv ? )

2. moze byt ze su zle zapojene LAN zastrcky (v stene) ? moze sa stat ze napr. jeden z kablov je nepripojeny a siet funguje ale nepusti GLAN ?

este mi zostava vyskusat samostatne prepojit kazde zariadenie s routrom alebo medzi sebou len vsetky maju extremne nevhodny pristup 

vdaka za akykolvek napad, ktory nebude obsahovat vyberania kablov zo steny

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 15:42
      Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

      V prvom rade by som sa pozrel na krabičky - niekedy sa pri ťahaní šetrí na kábli a tak sa na jednu dvojzásuvku natiahne jeden kábel a žily sa rozdelia - 2páry fuk do jednej dierky a 2páry do druhej, veď na 100Mbit to stačí. Ak to vieš a chceš otvoriť (a znova zavrieť), tak sa na to pozri. Prípadne si kúp/požičaj tester káblov a prepískaj si ich, či máš vôbec všetko dobre zapojené.

      • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 17:38
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        toto asi bude ten problem,

        su to dvojzasuvky ale neviem ci stenou idu 2 kable, rozoberiem to a snad to uvidim

        dufam ze to zvladnem nedesktruktivne

        je teoreticky mozne ze to je len zle zapojene v tej zastrcke (prehodene kable, zly kontakt na niektorych kabloch) ale dostatocne dobre aby sla 100kova siet ?

        toto som si nebol/niesom isty ci zle zapojenie sposobi uplnu nefunkcnost alebo moze sposobit aj obmedzenie rychlosti

        vdaka za info

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 16:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ako prvé by som odporučil otestovať rýchlosť domáceho diskového poľa, či to 100 Mbit/s resp 200 Mbit/s pri zmene duplexu dokáže utiahnuť. Ak nie, tak sa na to vykašli keďže tú sieť asi nenakŕmiš. Teda ak nebudeš prenášať HDMI obraz po sieti, ale to by si potreboval minimálne 10G a na to nemáš možnosti.

      • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 17:31
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        to som zabudol napisat, jedine co sa mi dalo skusit je priame prepojenie NAS a ntb, tam funguje GLAN (mam nasobne vyssiu rychlost prenosu dat) to je super, je to 4 diskovy NAS raid 10 myslím (aj zrkadlenie aj zaloha), dokonca ma 2xGLAN tak by to mal zvladat

        ostatne veci sa mi neda vyskusat, nemam dost dlhe kable, respektive router namontovany za skrinou naplocho na stene a takmer pod stropom (nebol moj napad)

        hdmi signal sa da prenasat po sieti ? tak to znie zaujimavo, nieco si ktomu precitam (nieze by som to pouzil) kedze vravis ze 10G tak na to ale treba cat6 cable a uplne ine sietovky - mozno ked budem velky

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 18:21
          Avatar samalama.   Návštevník

          raid 10 (... zaloha)

          tak urcite...

          • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 18:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Zle sa vyjadril. Má veľké, rýchle a redundantné storrage ktoré používa aj na zálohovanie.

            Teda, rýchle. Rotačné disky v tom raide nenakŕmia gigo.

            • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 18:48
              Avatar samalama.   Návštevník

              rotacny disk ti v klude saturuje gigabit...

              • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 19:18
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Áno, v NASku za pár šušňov ktoré je zamerané na spotrebu. Teraz tú o červenej karkulke. Pri sekvenčnom prístupe bude rád keď dokáže saturovať 200Mbit/s s tým stripe čo je v 10ke a na green diskoch. V reále to bude ovšem oveľa menej kvôli seeku hlavičiek a kvôli tomu že nebude mať druhú stranu čo bude vedieť poskytovať alebo spracovávať dáta s takou rýchlosťou.

                PS: Ono, existujú aj FC disky čo dokážu vyhuliť aj 8Gbit/s, ale takú rýchlosť čítania a ani zápisu nedosahujú.

                • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 21:29
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  ma NAS s 2xGb LAN, takze to asi nebude nejaky smejd a k tomu ma raid10. este stale tvrdis, ze mu to nedokaze saturovat 1Gb? aj s kankalinkovymi diskami...

                  btw: ... to som zabudol napisat, jedine co sa mi dalo skusit je priame prepojenie NAS a ntb, tam funguje GLAN (mam nasobne vyssiu rychlost prenosu dat)...

                  • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 21:45
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ďalší, čo si myslí že rýchlosť sieťovky určuje rýchlosť disku.

                    To, že je tam dva krát gigo znamená len toľko, že čipy na stomego sa už vyskladnili. Stomego sa dá nájsť len v krabičkách s ARM. A to len kvôli tomu že v rámci šetrenia za licencie pre SoC CPU nevzali do toho CPU rýchlejší transíver.

                    A to btw, takže vravíš že mu to dalo rádovo rýchlejší prenos ako 2x1Gbit/s? Fuuuu, už to nepi. Na diskoch pre domáce nasko, ...

                    • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 22:37
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      jezismaria ty si neskutocny kokot, co si musi stale dokazovat, ze ma pravdu, bocenim od temy...

                      ano, su NAS-ky, ktore ti v pohode daju 1Gb. ze si ich ty nevidel a nerobil s takymi, neznamena, ze take neexistuju.

                      skusim ti to zase zhrnut (fakty):

                      ... mam ten problem ze siet mi funguje len na 100Mb...

                      ... vetky zariadenia v sieti (2x desktop, 1ntb, 1NAS) dokazu medzi sebou komunikovat len na urovni 100Mb...

                      ...co sa mi dalo skusit je priame prepojenie NAS a ntb, tam funguje GLAN (mam nasobne vyssiu rychlost prenosu dat) to je super...

                      nasobne vyssiu znamena 100Mb/s x nieco a to nieco urcite nebude 2.
                      takze este stale tvrdis, ze mu to ide len 100Mb/s a viac mu to neda? a kludne aj ten Gb.

                      ps: zmenou duplexu si rychlost (v jednom smere) nijak nezvysi...

                      • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 22:45
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Teraz sa nadýchni a zamysli sa nad tým, kde si spravil chybu a kde si odbočil od témy.

          • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 11:00
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            raid 10 nie je vhodny na ukladanie dat ?

            je nieco efektivnejsie pri limite 4 diskov ?

            BTW vsetky tie data mam ulozene aj na odpojenom externom disku

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:30
              Avatar samalama.   Návštevník

              narazal som na to, ze raid10 nie je zaloha. je to len odolne voci vypadu disku. zaloha su tie data na externom disku...

        • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 18:28
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Zabudol si napísať rýchlosť ktorú dosiahneš pri zápise na NAS a pri čítaní z NAS. Od toho sa odvíja či to vôbec má zmysel.

          • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 10:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            nepoviem ti cislo, lebo ho neviem a nemam ako odskusat teraz (az buduci tyzden budem pri tom)

            na to nasko prenasam velke video subory (domace videoprojekty) v objeme 50-100GB, viem ze ked prenasam data na to nasko v beznom zapojeni tak to trva napr. 40 minut az hodinu, ked tie iste data posielam pri priamom napojeni ntb k NASku tak to trva 20-30 minut

            tie casy som si vymyslel - ale princip je ze to ide minimalne 2x tak rychlo - co mi uplne staci, nepotrebujem vytazit celu GLAN linku

            BTW je to tento NAS https://www.qnap.com/en/product/model.php?II=143

            pisu ze by mal fungovat na urovni 220MB/s

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 11:06
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              este pre uplnost, tak su vnom 4ks seagate SATA III 7200ot. disky myslim ze oznacene ako enterprise, ak si dobre pamatam

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 11:46
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                napadlo ma ze to viem skusit cez xrdp medzi desktopom a naskom

                v terajsom stave (ked je v sieti pripojene vsetko vratane wifi AP a magioboxov) a medzi desktopom a naskom su oba routre, mi ukazalo rychlost okolo 9,2 MB/s pri kopirovani 3 gigoveho suboru z desktopu na nasko

                je to malo ? teoreticky by to mohlo ist 12MB/s (ak tomu dobre rozumiem)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 12:26
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ak si mal napriamo 9.2MByte/s, tak to zodpovedá 73.6Mbit/s a to je menej ako 100Mbit/s. Rýchlosť môže byť brzdená nielen sieťou, ale aj oboma koncovými bodmi. Prepoj si NASko s notebookom alebo desktopom napriamo tak, aby sa ti chytila 1GBit/s sieť a skontroluj rýchlosť dosiahnutú pri prenose súborov. Pokiaľ nedostaneš cca 200Mbit/s, tak sa na to môžeš vykašlať. A pokiaľ dosiahneš viac, tak skús uhádnuť koľko krát za mesiac takú rýchlosť využiješ.

                  PS: Keby ti to nebrzdili disky bud na NASku alebo na desktope/notebooku, tak dosiahneš strop linky a nie necelé 3/4 rýchlosti linky. Keďže to nechceš prekáblovať (v rámci reklamácie), tak s tým aj tak nič neurobíš. A tie oerformance testy skúška len aby si vedel či mú zmysel sa s tým zaoberať

                  • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:10
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    ... je to tento NAS https://www.qnap.com/en/product/model.php?II=143...

                    Intel® Celeron® 2.41GHz dual-core processor
                    TS-451-4G: 4GB DDR3L RAM (2GB x 2)
                    TS-451: 1GB DDR3L RAM
                    4 x Hot-swappable tray
                    2 x Gigabit RJ-45 Ethernet port


                    ... su vnom 4ks seagate SATA III 7200ot. disky myslim ze oznacene ako enterprise...

                    ... na to nasko prenasam velke video subory (domace videoprojekty) v objeme 50-100GB...

                    takze plesaty, ako to bolo s tou rozpravkou o arm-och, setriacich nas-kach, zelenych diskoch a pomalom prenose? alebo nam teraz povies nejaku novu?

                    chcel by som vidiet tvoj ksich. zaujima ma ako vyzera kokot ako ty...

                    • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 15:34
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Začínaš mať zaujímavé sexuálne návrhy, mám si to brať osobne a začať sa báť tvojich vyhrážok že na mne prídeš o panictvo? Pretože môj názor som vyjadril, a stojím si za nim. Jediné čo s tým môžeš urobiť je, že budeš súhlasiť alebo nesúhlasiť. A popritom si môžeš pokračovať v robeniu hanby.

                  • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 14:10
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    no nebolo to napriamo, robil som to z prace cez XRDP som sa pripojil k desktopu, ktory je kablom napojeny na router 2, 

                    router 2 cez stenove zastrcky pripojeny k routru 1 (dsl router)

                    NAS je pripojeny kablom k routru 1

                    k routru 2 je okrem toho pripojeny wifi AP a 1 magio box

                    k routru 1 je pripojeny magio box a dalsi desktop (vypnuty)

                    -

                    domov sa dostanem az buduci tyzden, neviem vyskusat priame pripojenie

                    -

                    mne by uplne stacila rychlost na urovni dvojnasobku terajsej teda - 20MB/s (teda 150Mbit/s), je mi jasne ze plnou rychlostou tej linky to nepojde, aj ked som si myslel ze 50MB/s by mohlo (uz viem ze nie - limit je minimalne vykon NASka)

                    -

                    vyuzivam takyto prenos minimalne 1x tyzdenne,

                    v NTB mam SSD disk s velkostou 256GB a na ktory z akcie skopirujem zo vsetkych kamier videa a fotky 100-150GB (posledne castejsie tocim v 4K tekze to este bude stupat) teda v ntb udrzim iba jeden projekt, pricom zvacsa mam rozrobene 2-3 projekty

                    data v notebooku vytriedim a zacnem robit na projekte (v Blenderi) - zakladny strih + nejaka stabilizacia

                    potom data presuniem na NAS (zaloha) a po dokonceni aj do desktopu (kvoli vykonu pri renderovani - najma ak robim stabilizacie a 3d animacie) 

                    ak viem ze idem na dlhsie prec a tak si z NASu staihnem projekt naspak do NTB a pokracujem v strihani, alebo ak som doma tak si ho stiahnem do desktopu (ergonomia a vykon)

                    posledne kvoli 4k videam si nechavam na desktope spravit proxy subory o velkosti 25% (na ich vytvorenie staci aj 100kova siet) a do ntb si stiahnem len tie kym nedokoncim cely projekt a original zdrojove data natiahnem z nasu az pri renderovani

                    teraz mi kazdy presun trva dost dlho a kazde zvysenie rychlosti sa oplati (najme ked cela siet by uz mala podporovat Gbit rychlost) investovat do siete nemienim - to si skor kupim externy USB 3 disk na presuvanie dat medzi strojmi

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 14:28
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      ... mne by uplne stacila rychlost na urovni dvojnasobku terajsej teda - 20MB/s (teda 150Mbit/s), je mi jasne ze plnou rychlostou tej linky to nepojde, aj ked som si myslel ze 50MB/s by mohlo (uz viem ze nie - limit je minimalne vykon NASka)...

                      blbost. ta nas-ka ti s prehladom ten 1Gb da - teda cca 112-113MB/s. ale iba pri sekvencnom zapise/citani (cize videa a pod.), pri mensich suboroch to bude samozrejme menej. samozrejme ze na druhom konci musis mat adekvante vykonny disk, ale dnesne desktopove disky v pohode zvladaju >100MB/s...

                      • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 17:07
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        teraz kukam ze pri tom 220 je velke B teda to je  220 MB/s (asi pri oboch GLAN linkach - to som nikdy neskusal) ja som to precital ako 220Mbit/s

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 15:25
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Čiže to SSD v notebooku dokáže čítať a zapisovať rýchlejšie ako je 100Mbit/s Half Duplex. SATA 3 SSD momentálne pracujú na skoro 1Gbit/s. Otázka je, či takú rýchlosť zvláda aj to NASko. Mechanické SATA3 disky bežného segmentu dosahujú momentálne cca 150Mbit/s čo je pri teoretickom rozložení záťaže medzi 300Mbit/s a 600Mbit/s (záleží či ide o čítanie alebo zápis). V praxi sa to rozloženie záťaže nemusí vôbec realizovať, a ostaneš na strope jedného disku. A rýchlosť linky sa ti môže prepnúť ak tvoj switch nevie obhospodarovať nastavenia každého portu zvlášť, a jedno zo zariadení si dupne a povie že pôjde pomalšie.

                      Ten prenos 150G cez 100MBit/s je tak na 4 hodiny. Môj súkromný odhad je, že necháš to NASko pripojené jedným portom do siete, a druhým portom to budeš raz za čas synchronizovať s NB na priamo.

                      • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 15:50
                        Avatar samalama.   Návštevník

                        ty vole co za bludy pises?!?!?!?

                        Mechanické SATA3 disky bežného segmentu dosahujú momentálne cca 150Mbit/s

                        150Mb/s?!?!?!?!

                        150Mbit/s ~= 18MB/s

                        • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 16:03
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          No čo, nevesta. Trváš na tvojích návrhoch? Len som sa chcel ujistiť či si mám na teba urobiť program. Neboj, mamička ťa hádam pustí.

                • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:20
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  teoreticky by to mohol sposobovat flow control - ked jedna strana nestiha prjimat data, tak vysle do siete signal stop aby protistrana prestala posielat data. a tusim, ze niekedy to sposobilo, ze toto obmedzenie rychlosti sa aplikovalo na vsetky porty/zariadenia v sieti. ale mozno je to blbost

                  9.2MB/s je a 100% 100Mbs siet. pozri si, v akom rezime mas sietovky (100Mb alebo 1000Mb)...

                  • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:33
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    cela siet teraz bezi v 100vkovom mode, to je problem ktory som sa snazil vyriesit (a snad vyriesim opravou zastrciek)

                    do 1000 sa neviem prepnut, ta mi funguje len ked priamo kablom pripojim ntb s naskom (mimo celej zvysnej siete)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:41
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      a ked sa pripojis inymi kablami takto?

                      pc <=> switch <=> nas

                      ked tam mas linux, tak este pozri ethtool ethX, ake mody ti ponuka protistrana (switch)...

                      • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 14:22
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        nie som fyzciky pri tom, ked budem skusim, teraz mi ethtool hodi toto:

                        sudo ethtool eth0
                        Settings for eth0:
                                Supported ports: [ TP AUI BNC MII FIBRE ]
                                Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full
                                                        100baseT/Half 100baseT/Full
                                                        1000baseT/Half 1000baseT/Full
                                Supported pause frame use: No
                                Supports auto-negotiation: Yes
                                Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                                        100baseT/Half 100baseT/Full
                                                        1000baseT/Half 1000baseT/Full
                                Advertised pause frame use: No
                                Advertised auto-negotiation: Yes
                                Link partner advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                                                     100baseT/Half 100baseT/Full
                                Link partner advertised pause frame use: Symmetric
                                Link partner advertised auto-negotiation: Yes
                                Speed: 100Mb/s
                                Duplex: Full
                                Port: MII
                                PHYAD: 0
                                Transceiver: external
                                Auto-negotiation: on
                                Supports Wake-on: d
                                Wake-on: d
                                Current message level: 0x0000003f (63)
                                                       drv probe link timer ifdown ifup
                                Link detected: yes

                        v sieti je ale teraz wifi AP s 100Mbit/s kartou a magioboxy (tiez asi 100vky) vyskusam ci ethtool nevyhodi daco ine ked ich odpojim a otestujem to aj na jednotlivych zariadeniach, ale az ked budem doma

                        zatial dik za rady, ak sa niekam pohnem dam vediet

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 15:20
                          Avatar samalama.   Návštevník
                          Link partner advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                                               100baseT/Half 100baseT/Full

                          takze len 100Mb na druhej strane

                          ... wifi AP s 100Mbit/s kartou a magioboxy (tiez asi 100vky) vyskusam ci ethtool nevyhodi daco ine ked ich odpojim...

                          o tom velmi pochybujem, ze sa nieco zmeni. ja to vidim na kable...

                          • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 17:10
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                            toho sa bojim najviac ze su to kable

                            zrovna tento cez ktory prebehol ten ethtool by sa dal vymenit najlahsie

                            potestujem to a uvidim

                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Rychlost lokalnej siete 07.10.2016 | 13:37
              Avatar samalama.   Návštevník

              tych deklarovanych 220MB/s je celkova priepustnost v jednom smere, ale nie v jednom streame. to znamena, ze mozes tahat z 2 roznych pc a kazde budu tahat max 113MB/s (teoreticky, prakticky to byva cca 60-80MB/s, co je aj logicke, lebo pri Gb ti to viac neda), ale kazde musi ist cez inu sietovku v NAS-ke. resp. neviem, ci ta nas riesi LACP...

    • RE: Rychlost lokalnej siete 06.10.2016 | 18:20
      Avatar samalama.   Návštevník

      to si nevies pozriet v systeme, v ako mode mas sietovky?

    • RE: Rychlost lokalnej siete 15.10.2016 | 13:07
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tak som zistil, že problém je v hlavnom routri, ktorý zvlada len 100Mbps siet

      takze objednavam novy router, kable a zastrcky som otestoval testerom - vsetky su zapojene spravne a dokonca priamo medzi zariadeniami su schopne fungovat rychlostou 1000Mbps

      polka soboty zamnou, ale aspoň viem kde je chyba

      dik za rady

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment