Čím otvoriť foto z CT-čka

Sekcia: Ostatné 04.11.2016 | 20:39
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrý deň prajem!Neviete čím by som otvoril DVD z CT-čka,fotky jpg/asi/gThumb,ani GIMP nepomáhajú-oni to robia vo Windovse!Pomôže niekto chudobnému pocestnému -haleluja?

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 04.11.2016 | 21:00
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Aktuálne neviem, ale pred desiatimi rokmi to bolo možné. Program dodaný na CDčku fungoval pod wine, obrázky v základnom reze otvoril image magick a formát z toho CTčka mal aj nejaký linuxový program zvládať. Už si nespomeniem ktorý, je to dávno. Ale najdôležitejšie veci ajtak vypichla obsluha na vytlačených snímkach, a moje necvičené oko na snímkoch moc toho nevedelo nájsť. Niesom tak dobrý aby som rozoznal léziu od ukončenia laloku v plošnom reze 3D objektu.

      Ak sa s tým chceš pohrať, tak tie obrázky prežeň cez nástroj file ktorý to identifikuje a zvyšok už dohľadáš na nete.

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 04.11.2016 | 21:15
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Zdarec...našiel som jednu dlhšiu diskusiu . Je možné,že ti pomôže s odpovedou na tvoju otázku.

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 04.11.2016 | 21:20
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Toška som to preluskal. Je tam nejaký CDviewer ,ktorý by to mal všetko prehrávať.

      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 04.11.2016 | 21:35
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Mám taký zvláštny dojem, že zrovna ten program na to CDčko nahrávali.

      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 05.11.2016 | 06:37
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Stiahol som-rozbalil-otvoril,/pomocou Wine/ale neviem v ňom nájsť CD-budem skúšať ďalej! Prečo ho nemám v ponuka-grafika ako ostatné prehliadače obrázkov?

        • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 05.11.2016 | 08:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Skús sa vyjadriť trošku jasnejšie. Wine totižto nie je prehliadač obrázkov, a programy inštalované vo wine zvykli mať svoje menu. V konfiguráku wine by si si mal skontrolovať kde máš definované CDčko.

          PS: Tie obrázky čo lezú z CT sú trojrozmerné. To čo ti otvorí bežný prehliadač obrázkov ako tebou spomenutý Gwenviev, je len náhľadový rez.

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 04.11.2016 | 21:44
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Výsledky CT sú urobené v nejakom špeciálnom programe, ktorý sa vo Windows zobrazí úplne inak ako v Linuxe. Vo Windows to vyzerá ako nejaký program na úpravu fotiek, v Linuxe treba otvoriť CD v správcovi súborov a preklikať sa priečinkami – ale výsledky sa určite dajú prezrieť, nedávno som ich takto tiež pozeral pod Kubuntu.

      Po zobrazení súborov na CD treba vojsť do priečinka html → image a tam sú všetky. V podstate mi pod Kubuntu zobrazilo všetko ale cez prehliadač obrázkov, vo Win cez ten spomenutý program

      Odskúšané v Kubuntu 14.04, obrázky som prezeral cez prehliadač obrázkov Gwenview.

      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 05.11.2016 | 06:24
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Tie obrázky sú formátu dicom,z obyčajného rentgenu mi otvoril Gwenviev ale CT nie!

        • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 05.11.2016 | 11:51
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Tak som ešte vyskúšal otvoriť iné CD z CT (brázky súboru Dicom)

          CD z CT: Otvoriť súbor v správcovi súborov a tam je súbor vPacsView6.exe → kliknúť naň pravým tlačidlom myši → Otvoriť pomocou → Wine Windows Program. Po otvorení programu sa zobrazí, čo je na CT (popis – meno pacienta, kedy bol CT urobené atď.) a už stačí iba dvojklik na popis a zobrazia sa snímky. Program sa ukončí stlačením Esc.

          Skúšal som otvoriť aj jedno CD z Magnetickej rezonancie, to sa mi však pod Linuxom nepodarilo otvoriť.

          V podstate sú pre nás bežných smrteľníkov aj tak tieto "obrázky" k ničomu, môžeme na ne hľadieť koľko chceme, aj tak s určitosťou neuvidíme to, čo na nich uvidia lekári :-)

          • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 05.11.2016 | 15:31
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Díky za radu!Nenašiel som to,vyprdnem sa na to,ja viem že nie som lekár ale pozrieť sa do seba je také zaújimavé!!!

            • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 06.11.2016 | 08:58
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Skús sa pozrieť na tieto programy

              Alebo prelúskaj toto

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 06.11.2016 | 10:50
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      @7R7: +1

      Osobne som nikdy nepátral, či existuje nejaký program na otváranie lekárskych snímkov. Ako som už vyššie spomenul, vždy som sa nejak obkľukami k snímkom dostal, ak som si ich chcel prezrieť. Ani by ma nenapadlo, že priamo v repozitároch Ubuntu je takýchto programov hneď niekoľko.

      Pre laco2:

      Nainštaluj si cez terminál balík med-imaging. Tento meta-balík obsahuje viaceré aplikácie, ako napr: Aeskulap, Ginkgo Cadx, ImageJ, MedCon a iné

      sudo apt-get install med-imaging 

      Po inštalácii sa tieto programi objavia v menu pod Grafika.Potom stačí už iba načítať CD z CT, otvoriť ho v Správcovi súborov, tam vyhľadať priečinok dicomdir, kliknúť naň pravým tlačidlom myši a vybrať Otvoriť pomocou. Mne sa pri prezeraní snímkov najviac osvedčil Gingko CADx, ktorý otvoril naozaj všetky CD, ktoré som doma našiel :-) - z CT, z Magnetickej rezonancie, mamografie.

      Problém, ktorý sa však objavoval bol, že som aplikáciu nevedel normálne ukončiť – teda cez krížik v okne alebo cez kontextové menu a musel som siahnuť po terminále a príkaze:

      killall ginkgocadx
      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 06.11.2016 | 16:38
        Avatar akoto   Návštevník

        Ked sa jedna o Gingko CADx tak ktory prikaz na ukoncenie plati ?

        killall ginkgocadx
        alebo

        killall gingkocadx

        Nemozem to odskusat teraz.

        • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 06.11.2016 | 17:02
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Aplikácia sa volá Ginkgo CADx a softvérový balík ginkgocadx, čiže platí príkaz, ktorý som uviedol vyššie.

          killall ginkgocadx
      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 07.11.2016 | 15:34
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Inštaloval som-V Grafike sa mi nič podobné neobjavilo!

    • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 07.11.2016 | 15:41
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Objavilo sa mi po znovu otvorení v termináli-Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo Vytvára sa strom závislostí Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo med-imaging je už najnovšej verzie. 0 aktualizovaných, 0 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 46 neaktualizovaných.

      • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 08.11.2016 | 12:31
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        0 aktualizovaných, 0 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 46 neaktualizovaných.

        Nuž stačí trochu čítať, čo vypisuje terminál a riadne zaktualizovať systém :-)

        sudo apt-get update
        sudo apt-get dist-upgrade
        • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 08.11.2016 | 17:22
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Niečo som urobil zle-v grafike žiaden taký program nemám a počas inštalácie sa viackrát objavilo:-no support for locale:sk_SK.utf8,nemal by som ho znova odinštalovať,lebo mi hlásilo že sú tam dve verzie?

          • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 08.11.2016 | 19:45
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Jedna z nevýhod roztrieštených grafických prostredí v Linuxe je aj to, že program sa nemusí dať do menu aplikácí. Programov ktoré totižto starajú o menu s aplikáciami je nespočetné množstvo. A programy ktoré chcú byť v menu sa musia trafiť do konfigurácie ktorú číta program čo to menu zobrazuje. Spúšťač si môŽeš vytvoriť aj sám, alebo ten program môžeš spustiť z príkazovej riadky. Pri špecializovaných programoch je dosť silná pravdepodobnosť že sa nezobrazia v menu všetkých typov grafických prostredí.

            Ohľadne problému s slovenskou lokalizáciou, teda chyby čo si sa naľakal, tak asi nemáš nainštalovaný balíček čo sa stará o slovensku lokalizáciu. Neviem akú máš distribúciu, ale v Ubuntu sa ten balíček volá language-pack-sk. Skús ho nainštalovať. Pravdepodobne sa ti zlepší aj podpora slovenčiny a pribudne napríklad slovník gramatiky.

            A to s tými dvoma verziami? To mi pripomína hádanku o dvoch jabĺčkach. Skús ju uhádnuť.

            • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 09.11.2016 | 05:37
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Všetko som urobil-terminál hlási že tam je,ale ani v Grafike,ani v súboroch ho nenájdem!

              • RE: Čím otvoriť foto z CT-čka 09.11.2016 | 10:43
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                Všetko som urobil-terminál hlási že tam je

                Ak tam ten program je, tak s ním predsa môžeš pracovať.

                ale ani v Grafike,ani v súboroch ho nenájdem

                Ak s tým programom môžeš pracovať, tak nepotrebuješ vedieť kam sa ti nainštaloval.

                Skús byť presnejší, a povedať čo ti chýba. Vadí ti že sa ti ten program nespustí z príkazového riadku? Vadí ti že ten program nemáš dostupný z menu?