farebne pasiky na monitore

Sekcia: Hardware a Drivery 13.12.2016 | 14:30
Avatar jan   Návštevník

zdravim...Mam fosiliu laptot asus a6r 1,5gb ram,celeron 1,6ghz,50 gb hdd,ati xpress 200m...vzdy ked chcem nainstalovt akykolvek linux...nabootuje to a potom naskoci obrazovka s pasikmi farebnymi...a nic..potom som zavrel a nasledne otvoril monitor,cize zapol vypol a v instalacii sa pokracuje normalne...ale mam problemy s drivermi,nejde zvuk. neviete poradit??? pocas instalacie naskoci cierna obrazovka ale potom zasa ide

    • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 14:32
      Avatar jano1   Návštevník

      konkretne skusam linux 18 mint....

    • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 14:42
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Na namiesto Linux Mint 18 si stiahni Linux Mint 17.3 Xfce 32 bit odtialto. Urob si Live DVD alebo LiveUSB, nabootuj do Live bez inštalácie a vyskúšaj ako bude všetko fungovať. Keď bude všetko ok, až potom inštaluj. Daj vedieť. To, čo skúšaš teraz, nie je vhodné na staré počítače.

    • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 14:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      asi úplne nerozumiem reči tvojho kmeňa

      čo potrebuješ vyriešiť ? inštaláciu (z textu mi vyplýva že prebehla)

      nahodenie driverov ? mint by mal mať utilitku, čo vie nahodiť uzatvorené ovládače (pohľadaj v menu)

      ide ten mint či nejde ? robí tie pásiky aj po inštalácii ovládačov grafickej karty ?

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 17:13
        Avatar janko3   Návštevník

        Prebehla neskutocne pomaly a system seka aje nepouzitelny

    • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 17:03
      Avatar janko2   Návštevník

      ok...skusim 17,3 no ten lin 18mint po 2 hod instalacii spustilo ale absolutne nepouzitelne...pomale a sekalo....skusal som nahodit linux lite ale pri bootovani nahodilo pasiky zasa a nic..a tak je to skoro pri kazdom..akrat lubuntu 12 slo ale bez zvuku a netu...

      • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 18:07
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ak ti nepojde odporucany mint17 xfce tak by som vyskusal nieco este lahsie ako TinyCore alebo Slitaz pripadne Wattos

        vacsina problemov bude spojena s garickou kartou (aj pri instalacii) tak by som si vyhladal nejaky navody ako nahodit ovlade na tu grafiku

        nemam skusenosti s AMD/ATI ale viem ze boli vzdy problematickejsie ako konkurencia

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 20:03
          Avatar janko4   Návštevník

          to tzny core..to ide ale tam nic nieje :D ma to iba 16 mb

          • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 08:32
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            Neviem ci este ale tiny core malo 3 verzie, 1 bez desktopu, jednu s fluxboxom a jednu s plnohodnotnymi prostrediami Ta tretia mala okolo 100m Nehovoriac ze do tej 16m verzie sa urcite da doinstalovat napr LXDE

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 09:34
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ten NB má podľa popisu 1.5G RAM, tých 16M má grafická karta. Neviem ako chceš spúšťať OS priamo v Grafickej karte keď sa chceš limitovať na 16M. A sm zvedavý, ako a odkiaľ by si vyhrabal v dnešnej dobe fungujúce (binárne) ovládače pre ATI grafiku niekde z prelomu tisícročí.

              PS: Odhadujem, že je to len troling. Chalanovi sa nechce ten stroj skontrolovať či je poriadku, ale chce aby fungoval.

              • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 10:04
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                Tych 16mb je velkost obrazu tiny core linuxu Neviem preco splietas nejaku ram a pamat grafickej karty A kto kedy chcel co spustat priamo na grafike ? Plus to ze ovladace mozu byt problematicke som uz pisal

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 10:16
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Názov CPU Celeron je z prelomu tisícročí. Neskôr Intel používal presmyčku core aby zatajil pred verejnosťou nepodarky s zníženým výkonom. V dobách Celeronov sa v NB používali grafické karty čo mali 16 až 64M RAM. Z môjho pohšadu je tam najväčší problém s (už som spomínal). Ale hádať sa s tebou nebudem, bola by to strata času.

                  • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 10:24
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    ja priamo v popise vidim ze to ma - ati xpress 200m. ktora by mala mat 256MB vlastnej pamate

                    to ze je to celeron z prelomu tisícročí je presne dovod preco som odporucil minimalisticke distro ako tiny core

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 10:50
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ale to je zbernica, to nie je grafická karta. Odporúčať špecializované distro pri 1.5G RAM nie je potrebné, a moc by si s tým nepomohol. Pravdepodobnosť že doinštaluje niečo rozumné do špecializovaného distra je mizivá, a nestojí za to. Ak by chcel šetriť RAM, tak si dá bežné distro s odľahčeným desktopom, a ajtak mu RAM vyžerie prehliadač. Samotné LXDE alebo XFCE v posledných verziách spapajú po štarte do grafiky do 300M, čo je ani nie 20% z jeho RAM.

                      PS: Ak tam bude mať PATA disk a nie SATA, a nechce s tým zabiť mladosť, tak nech to rovno vyhodí. NB s PATA musia byť tak vypoužívané, že chladenie alebo konektory na LCD musia byť v zúfalom mechanickom stave. A grafika asi môže byť za tie roky upečená. A že tam na 90% bude PATA vyzerá podľa ovládačov na ich stránke. Do manuálov už pozerať nebudem.

                      • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:28
                        Avatar jjjjjjjjjj   Návštevník

                        ten laptop sa nepouzival skoro vobec...hru nevidel ani raz...zapnuty bol raz za tyzden..a potom zabaleny lezal v skrini ....

            • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:07
              Avatar janko5   Návštevník

              no skusal som puppy linux..ide to normalne...len neviem ako nastavit net..pise mi toto.. v prilohe..a da sa to normalne dat na hdd?..lebo zakazdym ked to bootne a vypnem to samozrejme sa nic neuchova...poradtte daco.

              • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:10
                Avatar jjjjj   Návštevník

                Viem ze ytb na tom asi nepojde....ten procesor to nepotiahne..ale spravy kuknut,fb....mozno daky film

              • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:30
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                puppy som dlhsie nemal spustene ale mal by mať v menu niekde aplikaciu - instalator

                narychlo som vygooglil navod (aj ked starsi - snad pomoze), necital som ho:

                http://puppylinux.org/wikka/InstallationFullHDD

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:36
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ak chces skusit este ine distribucie - napr. nieco lahke zalozene na ubuntu (lebo vela navodov)

                  skusil by som wattos - http://planetwatt.com/

                  zvolil by som LXDE verziu

                  k tomu internetu v puppy sa ti nevyjadrim na telefone tam nic nevidim

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: farebne pasiky na monitore 14.12.2016 | 15:49
                    Avatar jhjhhjh   Návštevník

                    znizil som rozlisenie lebo nechce brat velke subory...preto taka fotka...neviem ten net v podstate nabehne ale musim odklikat x upozorneni

    • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 18:28
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak ten stroj dokáže naštartovať z USB, tak použi LiveUSB. Staré optické mechaniky obvykle spôsobia viac škody ako osohu. A vyber pri štarte kontrolu inštalačného média, memtest na niekoľko hodín, a Live session (vyskúšať živý systém) v ktorom skontroluj disk, a aj prehrievanie.

      Teda, ak tieto veci z Mint-u nevyhodili. Brz toho sa robí dosť ťažko diagnostika.

      • RE: farebne pasiky na monitore 13.12.2016 | 20:10
        Avatar jjjjjjj   Návštevník

        pouzivam USB