Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom

Sekcia: Hardware a Drivery 16.01.2017 | 18:48
Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

Zdravím. Prosil by som o radu. Mám tento notebook:

System:    Host: 100PC Kernel: 3.19.0-32-generic x86_64 (64 bit)
           Desktop: Xfce 4.12.2 Distro: Linux Mint 17.3 Rosa
Machine:   Mobo: ASUSTeK model: X550VB v: 1.0
           Bios: American Megatrends v: X550VB.217 date: 01/22/2014
CPU:       Dual core Intel Core i5-3230M (-HT-MCP-) speed/max: 1218/3200 MHz
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           Card-2: NVIDIA GK208M [GeForce GT 740M]
           Display Server: X.Org 1.17.1 drivers: nvidia (unloaded: intel)
           Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: GeForce GT 740M/PCIe/SSE2
           GLX Version: 4.5.0 NVIDIA 367.57
Network:   Card-1: MEDIATEK MT7630e 802.11bgn Wireless Network Adapter
           driver: mt7630e
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (29.7% used)
Info:      Processes: 230 Uptime: 59 min Memory: 1409.8/11902.3MB
           Client: Shell (bash) inxi: 2.2.28

Podľa tohto (posledný príspevok na prvej stránke od menoma) sa mi podarilo zasatbilizovať wifi, už spadne až po niekoľkonásobnom uspaní a proces treba opakovať.

Napísal som si skript, ktorý prikladám v prílohe. Nebol s ním problém až doteraz. Pri poslednom použití systém zamrzol (blikala led capslocku). Chcel by som vedieť, či by sa nedal ten skript nejako upraviť, aby mi pri jeho použití nezamrzol systém? Nerád vypínam notebook pomocou tlačidla power.

Vďaka.

ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 19:10
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ Ti bliká CapsLock pri "zmrznutí" systému, tak to vyzerá na kernel panic. Neinštaloval si ten ovládač odniekiaľ, alebo ho máš dodaný distribúciou?

      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 19:36
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        S distribúciou nieje. Stiahol som ho a nainštaloval podľa tohto návodu: Návod

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 20:03
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A v čase kedy to začalo "mrznúť" si nemal upgrade kernelu? Ak áno, tak ten ovládač skús preinštalovať.

          Inak ten návod poukazuje na stiahnutie zip-u ktorý už nie je k dispozícii. A ten tvoj skript nevyzerá byť správny. Na githube v súbore install je:

          modprobe mt7630e
          modprobe mt76xx
          a vykopnutie z pamäte by malo byť tým pádom:

          rmmod mt76xx
          rmmod mt7630e

          Ak totižto vykopneš mt7630e a neháš mu nadradený mt76xx, tak to môže nádherne zblbnúť. Naozaj veľmi krásne.

          PS: Naozaj máš verziu ktorej musíš vypínať HW enkrypciu?

          • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 20:25
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Skúsim to dať do bodov:

            1. Po inštalácii Mintu 18 Cinnamon wifi nešla a tak som našiel spomínaný návod. Wifi potom šla, ale hlavne pri sťahovaní väčších súborov padla a nenabehla. Pomohlo vypnutie a zapnutie adaptéra cez klikátko- notebook sa k sieti pripojil. Medzitým som prešiel na Mint 17.3 xfce, kde už sa vypnúť a zapnúť wifi cez klikátko nedalo.

            2. S yvpnutou HW enkrypciou wifi drží podstatne dlhšie.

            3. Kernel som vedome neupgradoval, mal by byť pôvodný od inšatalácie Mintu.

            4. Ja som tie príkazy použil, lebo mi to tak poradili a skriptom som si len chcel uľahčiť prácu.

            5. Ten zip sa mi podarilo stiahnuť.

            6. Pred vypnutím hw enkrypcie to padlo, pričom sa v dmesg objavili takéto hlásenia:

            ...
            [36295.371988] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
            [36296.591836] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 0 failed to flush
            [36296.751861] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
            [36301.583250] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 0 failed to flush
            [36301.743261] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
            [36301.903234] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 0 failed to flush
            [36302.063216] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
            [36303.283041] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 0 failed to flush
            [36303.300981] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlp3s0f0: link is not ready
            [36303.442985] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 2 failed to flush
            [36303.603043] ieee80211 phy0: rt2x00queue_flush_queue: Warning - Queue 0 failed to flush
            ...
            
            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
            • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 21:05
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Obvykle keď vidím v návode stať "Tu som pripravil pre zjednodušenie balík z ktorého sa to jednoduchšie inštaluje", tak sa jedná len o zabudnutý a neudržiavaný archív. Pozrel som sa kam to ukazuje, a chcel som si pozrieť priečinok na ktorom sa ten archív nachádza a na adrese https://github.com/neurobin/MT7630E/archive/ som dostal 404 Not Found. Okašľal som sa, ten archív je prístupný ale pod plnou adresou schovanou za presmerovaním a obsahuje súbory zo štvrtého januára tohoto roku.

              Takže ak ťa správne rozumiem, tak sa ten ovládač chová lepšie keď nepoužiješ HW enkrypciu. V tom prípade by si mal natvrdo zadefinovať parameter pre ten ovládač aby to nepoužívalo tú HW enkrypciu už pri štarte systému. Trúfaš si opraviť ten skript a zadefinovať ten parameter do systému?

              PS: Informáciu či sa ti neupgradol kernel si môžeš pozrieť v logoch z balíčkovacieho systému, alebo jednoducho si môžeš pozrieť dátumy jadier v /boot.

              • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 21:43
                Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ
                Takže ak ťa správne rozumiem, tak sa ten ovládač chová lepšie keď nepoužiješ HW enkrypciu. V tom prípade by si mal natvrdo zadefinovať parameter pre ten ovládač aby to nepoužívalo tú HW enkrypciu už pri štarte systému.

                To sedí. Len mám blbú otázku. Pri ďalšom spadnutí treba reštartovať systém?

                Trúfaš si opraviť ten skript a zadefinovať ten parameter do systému?

                Nie, netrúfam. ten skrypt som si spravil len preto, aby som si nemusel pamätať príkazy alebo hľadať ich v histórii bashu. Tak predsalen pokus od brucha v prílohe.

                ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 10:21
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                  To sedí. Len mám blbú otázku. Pri ďalšom spadnutí treba reštartovať systém?

                  Túto otázku Ti dokáže zodpovedne zodpovedať len technická podpora dodávateľa alebo človek čo vlastní identický HW (NB s presne tou istou WiFi, ten istý router) a úspešne vyriešil identický problém. Práve rozmýšľam či si pôjdem kúpiť rovnaký HW ako máš ty, alebo či si kvôli tejto časti otázky zaplatím za tvoju podporu u zákazníka.

                  Nie, netrúfam.

                  Tak na začiatok vytvor textový súbor /etc/modprobe.d/mt7630e s obsahom

                  options mt7630e nohwcrypt=1

                  a reštartni systém. Tým si zabezpečíš že budeš mať od začiatku vypnutú HW enkrypciu. Ak to bude blbnúť aj naďalej, tak sa potom ozvi.

                  • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 10:50
                    Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Túto otázku Ti dokáže zodpovedne zodpovedať len technická podpora dodávateľa alebo človek čo vlastní identický HW (NB s presne tou istou WiFi, ten istý router) a úspešne vyriešil identický problém. Práve rozmýšľam či si pôjdem kúpiť rovnaký HW ako máš ty, alebo či si kvôli tejto časti otázky zaplatím za tvoju podporu u zákazníka.

                    Tomuto som trochu neporozumel. Pýtal som sa preto, či má zmysel to zavádzať pri štarte systému, keď to aj tak padá a preto by to nemalo zmysel. Je jednoduchšie potom zadať tie príkazy, ale znovu som pri potenciálnom probléme so zamrznutím.

                    Ad podpora. Predpokladám, že ASUS by ma odkázal na Mediatek, ale ten by mi zase veľmi nepomohol, pretože posledné ovládače, ktoré uvoľnil pre linux boli pre jadro 3.13 alebo 3.14.

                    Čo som čítal komentáre, tak iným s Mintom a obdobným hardvérom stačilo nainštalovať ten upravený ovládač z Githubu a mali pokoj.

                    Idem ale aj tak skúsiť vytvoriť ten súbor. Zatiaľ vďaka.

                    PS: Nemohol som prísť na to, ako vypnúť a zapnúť adaptér, tak som zabil

                    NetworkManager

                    a div sa svete, zrazu som sa dokázal pripojiť.

                    ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 12:58
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Tak potom. A nezabudni si niekam odpamätať výstup z príkazu lsmod kvôli poradiu načítavania ovládačov, náväznosti sú v tom výpise vidno a ty ich máš v tom skripte jednoznačne zle.

                      Ostatným to mohlo fungovať aj kvôli inej verzii BIOSu ktorý môže mať v sebe UEFI BIOS pre dosku aj s nejakými nastaveniami pre WiFi a BT karty ktoré ty nemáš, alebo kôli inej revízii dosky či kernelu.

                      PS: Zabíjať Networkmanager nie je potrebné. Odpojiť zo siete sa a pripojiť sa na sieť sa dá aj cez nmcli.

                      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 15:13
                        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                        Tak po prebudení notebooku som sa pripojik k sieti (zakázal som automatické pripájanie) a spojenie vydržalo ani nie dve minúty.

                        Idem to skúsiť bez toho N štandardu. Už som to skúšal, ale asi som spravil niečo zle, lebo mi ukazuje pri pripojení rýchlosť 150Mb/s, čo nevyzerá na štandard G.

                        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                        • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 15:40
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Takže ak ťa rozumiem, ten reboot si nerobil. Jednoducho si to po zmene parametrov uspal NB a tým pádom sa tá zmena neaplikovala.

                          • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 15:53
                            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                            Pridal som, čo si povedal. Reštartoval som. Chvíľu som fungoval a musel som ísť preč, tak som ho uspal. No a po prebudení (asi po 2 hodinách) nastalo to, čo som písal.

                            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                            • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 19:40
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              No, uspanie na disk na veľa "modernom" HW nefunguje a to nezávisí od použitého OS. Blbne to ako vo Windows, tak v Linuxe. Uspával si to na disk?

                              Inak, keď vyhodíš ten ovládač cez podprobe -rv mt7630e a potom ho znovu zavedieš modprobe -v mt7630e, tak to píše čo? Teda bez toho parametra, zaujíma ma či sa ti chytilo automatické dopĺňanie toho parametra.

                              • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:04
                                Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                Vždy uspávam iba do pamäte.

                                Pri vyhodení ovládača vyhodilo nejakých 5 súborov, pri zavedení zaviedlo tiež 5 súborov (aj s cestami), ale v úplne inom poradí. Po skončení druhého príkazu (objavila sa aj prázdna výzva) to znovu zamrzlo.

                                ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                                • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:11
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Takže ak ťa dobre rozumiem, ten parameter na vypnutie HW enkrypcie pre tú WiFi kartu to nedoplnilo. Čo si teda dal do toho nového súboru /etc/modprobe.d/mt7630e ?

                                  PS: Nie v inom poradí, ale v presne opačnom poradí by to malo byť. A v tom je druhý problém. Tvoj skript to nerešpektoval.

                                  • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:19
                                    Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                    V tom súbore je tento riadok:

                                    options mt7630e nohwcrypt=1

                                    Idem reštartovať počítač a zopakovať vyhodenie a zavedenie ovládača.

                                    ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                                    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:32
                                      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                      Takže. Znovu to zamrzlo a pripájam veľmi nekvalitnú fotku. To poradie je poprehadzované.

                                      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                                    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:33
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      Oops, on to má byť súbor s koncovkou .conf, takže mt7630e.conf a nie mt7630e .

                                      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:42
                                        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                        Prípona pridaná. Reštartoval som počítač a teraz píšem z druhého. Sieť adaptér nájde, ale nedokáže sa pripojiť.

                                        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                                        • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 20:53
                                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                          Inak, keď vyhodíš ten ovládač cez podprobe -rv mt7630e a potom ho znovu zavedieš modprobe -v mt7630e, tak to píše čo? Teda bez toho parametra, zaujíma ma či sa ti chytilo automatické dopĺňanie toho parametra.

                                          • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 21:04
                                            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                            Vykonané už bez zamrznutia. Prikladám snímku.

                                            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                                            • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 21:23
                                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                              Výborne. Takže od najbližšieho plného štartu by sa to malo zavádzať "korektnejšie".

                                              Teraz ďalšia vec. Skús si spomenúť že kedy to začalo blbnúť, a pozri sa do /boot či tam nemáš nejaké súbory z približne takým dátumom alebo novším. Máš ich?

                                              • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 21:44
                                                Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                                                Tak vypadávanie wifi je od nainštalovania inkriminovaného ovládača. Pre dtým ne šla wifi od inštalácie vôbec.

                                                Ono to nebolo tak, že to začalo blbnúť od nejakého dátumu. Ono to blblo (padanie wifi) úplne od začiatku.

                                                Čo sa týka adresára /boot: sú tam adreáre efi a grub, súbory vytvorené evidentne pri inštalácii (memtest a podobne) a dva archívy s časom zmeny pondelok:

                                                initrd.img-3.19.0-32 generic

                                                a

                                                initrd.img-3.19.0-32 generic.old-dkms

                                                ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 21:39
      Avatar samalama.   Návštevník

      niekedy pomoze vypnut N standard...

      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 21:47
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Ak to nedoriešim s tou vypnutou hw enkrypciou, vyskúšam.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 16.01.2017 | 22:42
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Tak to skúšam s vypnutým N štandardom, uvidím, či to pomohlo. Zatiaľ vám obom ďakujem.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 17.01.2017 | 09:51
          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

          Zdá sa že vypnutie štandardu N naozaj pomohlo. Veľká vďaka.

          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
          • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 18.01.2017 | 10:01
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Takže, predčasná radosť. Ráno po prebudení spojenie znovu padlo. Tiež aplet nezobrazuje domácu sieť, z ktorej ma odpojilo.

            čo som spravil potom? Neprišiel som na to, ako resetovať adaptér, tak som použil

             sudo rfkill block wifi 

            a následne

            sudo rfkill unblock wifi 

            K wifi som sa pripojil, ale iba na pár sekúnd. Tak som skúsil zastarané príkazy:

            sudo ifconfig wlan0 down

            a

            sudo ifconfig wlan0 up

            To vôbec nepomohlo. Pomohlo až odhlásenie a opätovné prihlásenie z a do grafického prostredia. Zatiaľ wifi drží.

            Prikladám aj výpis zo syslogu (v prílohe).

            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 31.03.2017 | 19:06
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Takže, po dlhšom čase som asi našiel kvázi riešenie. Trebalo pridať

      bt_coex_active=0

      do

      /etc/modprobe.d/mt7630e.conf

      ako jediný záznam v danom súbore a zatiaľ wifi drží. Aj prenosová rýchlosť , aspoň sa mi zdá, je stabilnejšia.

      Inak je to nahlásené aj ako bug, tak sa možno dočkáme aj čistejšieho riešenia. Každopádne vďaka Samalamovi a Wlasatému za rady.

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
      • RE: Mrznutie notebooku spojené s wifi driverom 31.03.2017 | 21:59
        Avatar menom   Používateľ

        Takže to bol problém nastavenia konkrétneho zariadenia, teda wifi karty ktorá je v tom notebooku. Nie problém s operačným systémom ako takým. Nuž pri tom množstve variant a kombinácii hardvéru čo chŕlia každoročne výrobcovia je fajn, že si objavil čo potrebuje wifi v tvojom stroji ....