knopix - nejde USB,internet atd.

Sekcia: Hardware a Drivery 21.01.2017 | 11:49
Avatar dandee   Návštevník

Zdravim.Konecne ma prehovorili na Linux,a urobil som si butovacie dvd s Knoppixom,a vsetko ide,naskoci knoppix,velice pekne prostredie,ale neviem nainstalovat internet. Mame wifi, Go-USB-N150 adapter, a neviem,co dalej. Vobec sa neobjavia na USB pripojke ani USB kluc,ani adapter na wifi.Proste USB je mrtve. Treba nejake ovladace? K adapteru na wifi na instalacnom cedecku nie su ovladace na Linux,iba na Windows. Vsetko to robim kvoli Skajpu,lebo od noveho roku nam nejde Skype ani mne na PC s XP a ani manzelke na ntb s Vista. Funguje az od W7. A to nemam. Cez Linux to vraj chodi, lebo dcera ho ma a funguje bez problemov. Dakujem.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 12:01
      Avatar Kyle   Návštevník

      Takže plánuješ používať OS ktorý už dávno nemá podporu (XP) a OS, ktorý nefungoval ani v čase, keď bol vyrobený (Vista). A zakaždým, keď budeš potrebovať Skype, plánuješ naštartovať živé CD.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 14:25
        Avatar dandee   Návštevník

        Dik za odpoved. Ano,pouzivam stale XP na PC a aj na NTB,nemam s tym problemy. Vsetko mi na tom ide,okrem Skype,ktory od noveho roku asi zablokovali zo strany Mrkvosoft pre XP a Vista. Preto mi dcera poradila,aby som si nahodil Linux a cez to skajpovali. Iba na skype. Z butovacieho dvd s Knoppixom. Raz som ho mal iba ako demo a pacilo sa mi prostredie. Manzelka ma na svojom NTB Vista,,a marne sa pokusam apgrejdovat system na W7,vypisuje mi to,ze nie je kompatibilne s povodnou jazykovou verziou,lebo ma na tom SK verziu Vista a ja mam CZ verziu W7 instal. Takze apgrejd nejde.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 12:39
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Ak nemas problem s anglictionu, mozes postupovat podla navodu. Je pre debian-based distra, takze by ti mal navod fungovat s mensimi upravami aj pod Knoppixom.

      BTW, na denne bezne pouzitie zaciatocnikom by som sa zamyslel na tvojom mieste zamyslel nad niecim vhodnejsim, napr. ubuntu, mint, fedora atd.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 14:30
        Avatar dandee   Návštevník

        Tiez dik za odpoved. Samozrejme netrvam na Knoppixe,je mi jedno ,co to bude,hlavne aby som dokazal nainstalovat system a nahodit internet cez domacu wifi a spojazdnit Skype. 7 rokov skajpujeme s dcerou , ktora je v zahranici,a teraz mi ide skajp iba na mobile/Android/.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 14:52
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Dandee, vitaj u nás :) daj trocha informácií o notebooku kde chceš Linux nainštalovať. Procesor, RAM, miesto na disku atď. Dá sa urobiť tzv. dualboot, t.j. ostanú ti Widly a k nim doinštaluješ Linux. Ako bolo spomínané, ako začiatočníkovi sa viac hodí Linux Mint, Ubuntu, Fedora atď. Skype sa samozrejme dá doinštalovať. Tak pošli info a môžeme sa dať do práce. S Linux Mint ti viem pomôcť, páč ho používam. Prepínam.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 15:30
        Avatar dandee   Návštevník

        Dik za odpoved a za privitanie. Takze parametre - Asus, Pentium T 3200, RAM 2 GB, volne C: 90GB , D: 32GB. System je ta Vista. Chcel by som,aby obsah zostal nezmeneny. Ze aby vsetko ostalo tak. Aby sa dalo pouzivat aj ta Vista,na co je zena zvyknuta. Keby sa stratili nejake data,co ma z roboty,tak ma zabije. Ci je lepsie mabutovat system s Linuxom alebo nainstalovat, bez straty desiatky,tak to rozhodni ty. Dik zatial. Som v strehu..... P.S. Chcel by som to urobit aj na mojom PC , kde mam XP .

        • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 16:46
          Avatar menom   Používateľ
          Ci je lepsie mabutovat system s Linuxom alebo nainstalovat, bez straty desiatky,tak to rozhodni ty.

          Co znamena "bez straty desiatky"

          .

          • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:38
            Avatar dandee   Návštevník

            Haha,no to bola este kedysi taka relacia v telke,"Desat stupnov ku zlatej" a tam islo o to , prebojovat sa znalostami az na najvyssie miesto.A to bez straty desiatky,..co bola taka tehlicka,ktora ta posielala vyssie.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 15:47
      Avatar Kyle   Návštevník

      Dual boot na hentakých starých Windowsoch sa dá zriadiť pomerne ľahko. Horšie je to s 8 a 10 a s UEFI. Automaticky by sa ti tam mala objaviť možnosť Nainštalovať vedľa Windows, takže iba niekoľkokrát klikneš Ďalej. Strata dát hrozí, ale to hrozí aj z iných dôvodov. Jednoducho treba zálohovať. Ak by si to predsa chcel riešiť živým systémom, tak radšej USB. S malým OS to naštartuje pomerne rýchlo, ale neviem ktoré distribúcie Linuxu obsahujú Skype -existuje ešte možnosť spraviť perzistentné USB, kde si programy môžeš nainštalovať, ale tým sa rýchlo zoderie USB (na externom HDD by to bolo bez problémov).

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 16:04
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Mame wifi, Go-USB-N150 adapter, a neviem,co dalej. Vobec sa neobjavia na USB pripojke ani USB kluc,ani adapter na wifi.Proste USB je mrtve.

      Funguje ten adaptér v nejakom počítači, a kam sa s ním chceš pripájať?

      Resp: vidíš ho v Linuxe vo výpise príkazu lsusb? A pripájaš sa s ním na domáci router? USB lízatká nemajú ďaleký dosah. A niekedy žerú viac ako má povolené USB generácie 1 a 2, takže by oficiálne nemali fungovať mimo USB generácie 3 alebo mimo počítačov ktoré už rezignovali a nekontrolujú odber.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 16:13
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      Keby sa stratili nejake data,co ma z roboty,tak ma zabije

      Našou snahou bude zabrániť úmrtiu v rodine :) Aké parametre má ten tvoj XP-čkový notebook? Procesor, RAM. disk atď..? A pridaj tiež odpovede na otázky WlaSaTého.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 16:35
        Avatar dandee   Návštevník

        Tam hore som pisal parametre. A je tam W Vista.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:00
      Avatar Kyle   Návštevník

      Mimochodom, na Knoppixe máš po zapnutí slovenskú klávesnicu? Lebo napríklad Porteus má anglickú, takže by si to zakaždým musel prepnúť. Skús si na CD napáliť Slax. Tam by mal byť Skype. Ak ti to pôjde, potom ti poradíme, ako to dáš na USB.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:05
        Avatar Kyle   Návštevník

        Omyl, Skype je tam ako prídavný modul, to by muselo ísť na USB. A asi by to bolo ako obyčajné perzistentné USB. Tak to neskúšaj.

        • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:32
          Avatar dandee   Návštevník

          Ono mi Knoppix vobec nerozoznal USB.Takze asi drivery potreboval.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:30
      Avatar Kyle   Návštevník

      Ešte si sa nevyjadril, či ten problém (nejde USB,internet...) máš na všetkých troch počítačoch.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:48
        Avatar dandee   Návštevník

        Na velkom PC mi Knoppix normalne nabutoval a spustil sa. Az dokonca,teda po pracovnu plochu. Poznal mi 4 disky,subory,v pohode.Ale dalej som dal USB kluc a vobec ho nerozoznal. Takze ani internetovy kluc nepoznal. Da sa kliknut na sietove nastavenia,vybrat siet,nejake parametre nastavit,asi 7 cisiel s dvojbodkami. Ale zbytocne,ked neprecita USB,ani ho neobjavi. Na NTB isiel knoppix az do velkej ikonky tucniaka,a tam ostal na vecnost. Neslo to dalej. Neviem preco.

    • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:31
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      Ci je lepsie mabutovat system s Linuxom alebo nainstalovat, bez straty desiatky,tak to rozhodni ty

      Dík za dôveru, rozhodni si to sám. Ak sa rozhodneš pre inštaláciu do dualbootu budeš si môcť vybrať pri štarte notebooku, či chceš Jeho Visty alebo Náš Linux. Naštartuj vo Vistách Disk Manager a pošli sem snímku obrazovky ako je rozdelený disk, podľa toho sa dohodneme, kam budeme inštalovať.

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:44
        Avatar Kyle   Návštevník

        On má desktop a notebook s XP a žena má Vistu. Ale aspoň na svoj počítač by mohol dať dualboot. Nech si vyberie kam to dá a nech dá presnú špecifikáciu +rozdelenie disku.

        • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:49
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          @Kyle Tak sa ho ujmi, zbytočne sa tu budeme angažovať dvaja

      • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 17:54
        Avatar dandee   Návštevník

        Aj ja dik za doveru. Teraz to vsetko zastavujem.pač sa mi podarilo zohnat slovensku verziu W7 a funguje instalacia na NTB, tak ak sa podari komplet dokoncit W7,tak na nich Skype funguje. Takze zatial dik za vsetko,a mozno sa zase niekedy ozvem.A dufam,ze si aj nieco nastudujem o Linuxe. Ten Knoppix vyzera velmi zaujimavo a hravo,vselijake efekty v prieskumnikovi.

        • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 18:12
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Ak nie si lenivý sa naučiť niečo nové tak sa ti Linux zapáči. Maj sa ;)

          • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 20:25
            Avatar dandee   Návštevník

            Tak dikkkkk. Lenivy nie som.Mozno.A zaujima ma to. Ale uz som davno v problematike nebol. Robil som administratora na Velkom slovenskom urade,certifikaty NovellNetware,Lotus notes,a vselico co si uz nepamatam,ale uz som zaspaty,a ked mi vsetko slo,co malo,ani som sa roky na to nepodival. Az ked teraz nastali male problemy. Maj sa.

        • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 18:19
          Avatar Kyle   Návštevník

          Tu máš najbližší mirror Knoppix. Sťahuj si 32bit/64bit aby bol zhodný s tým, čo je nainštalované. (Akurát pozerám, že v Knoppixe sa to nevyberá pri sťahovaní, ale inštalácii.) Keď to stiahneš, over si, či sa ti zhoduje md5 s tým na webstránke. Potom to napál. Ak nepôjde, napál to ešte raz, poprípade s iným napaľovacím sw, treba to dať čo najpomalšie. A ak to ani potom nepôjde, tak sa začni zaoberať inou linuxovou distribúciou.

          • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 20:26
            Avatar dandee   Návštevník

            Tiez dik.Maj sa.

          • RE: knopix - nejde USB,internet atd. 21.01.2017 | 22:12
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nič v zlom, ale v Linuxe funguje čas rýchlejšie ako v reálnom živote. Už tu máme rok 2017, a tie inštalačné médiá pre Knoppix sú z leta 2013.

            Radšej by som odporučil niečo BFU friendly čo nie je tak staré. Napríklad Xubuntu 16.04 s podporou do apríla 2019 k dostaniu tu. Alebo niečo iné čo nie je staré niekoľko rokov. Už len kvôli opravovaniu chýb. Nerobme z Linuxu botnet XP.