Raid 1

Sekcia: Ostatné 17.03.2017 | 14:35
Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

Zdar všetci. Potreboval by som poradiť. Na nete som našiel plno protichodných názorov. Mám NAS a na ňom Openmediavault. Systémový disk a jeden WD RED 3Tb pre dáta. Dokúpil som ešte jeden identický wd red a chcel by som zrkadliť všetky dáta. Otázka je, či je možné vytvoriť raid 1, keď predtým nebol žiadny a na dátovom disku už mám dáta. A ak je to možné, či nepride k strate dát. Vďaka za rady

    • RE: Raid 1 17.03.2017 | 18:46
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Áno, je to možné. Závisí od toho ako si zbehlý v správe serverov.

      Najjednoduchšie je odzálohovať tie dáta niekam na tretí disk (pozor aby si zachoval vlastníka údajov), a celé to preinštaluješ v móde RAID. Potom tam len obnovíš užívateľské dáta.

      Alebo či odpojíš prvý pôvodný disk, zapojíš druhý nový disk, vytvoríš degradovaný raid (mirror), preklopíš systém aj s dátami, upravíš initrd aby spoznal / na raide, reštartneš to z druhého nového disku, prerozdelíš starý disk a pridáš ho do RAIDu.

    • RE: Raid 1 17.03.2017 | 22:26
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Rozhodol som sa pre zálohu, nebudem nič riskovať. Úprimne povedané zbehly v serveroch nie som,pár základných veci zmaknem. Vďaka

    • RE: Raid 1 19.03.2017 | 23:19
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

      ahoj, neviem co vsetko podporuje WD, ale na linuxe si vies vytvorit raid1 s 1 diskom (s tym novym bez dat). druhy bude "missing", pojde o degradovany riad. nasledne don prekopirujes subory z povodneho disku. ked to bude, povodny disk vlozis do pola a riad sa zosynchronizuje. pozor vsak na systemovu particiu. kedysi WD rozdeloval disky na particie a 1. bola systemova, po zmazani by nenabootoval. urcite treba mat zalohu. vsetko si mozes vyskusat s "virtualnymi" diskami - daju sa pouzit loopback subory alebo LVM logical volume-y.

      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • RE: Raid 1 20.03.2017 | 04:57
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Trošku Ťa zmiatla jedna vec. Ten WD RED je disk, a nie NAS.