/var/log plny

Sekcia: Ostatné 01.07.2017 | 10:22
Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

Stala sa mi taka vec. Kamosom v okoli instalujem GNU/Linux, konkretne distribuciu PCLinuxOS s XFCE prostredim. Jeden ma oslovil cca pred 4 mesiacmi a tak som mu ho nainstaloval. On ma 320GB disk, tak som ho podelil tak, ze na / som dal 17GB, dal som nieco aj na swap a home mal zbytok cez 250GB. Od instalacie ubehlo cca 4 mesiace a teraz ma zavolal, ze mu nechce nabehnut do grafickeho prostredia, lebo vypisuje, ze je zaplneny disk. Tak som k nemu prisiel a zistil, ze korenovy adresar / je plny a zaplnenost je v adresari /var/log - ten mal cez 14GB. Nenasiel som konkretny subor ktory bol tak velky, lebo pocitanie pomocou aplikacie ( tuxcmd ) bolo zdlhave, tak som dal rm -fr /var/log/* a potom to uz nabehlo. Preto sa chcem spytat, co moze narast do takeho velkeho suboru, ktore zapisy ? Naposledy sme do neho instlovali ovladace pre tlaciaren HP - hplib.

    • RE: /var/log plny 01.07.2017 | 11:24
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Asi nie si prvý, pozri tutok. Začiatočníkovi by som dal iné distro ako PCLinuxOS.

      • RE: /var/log plny 01.07.2017 | 12:26
        Avatar 3xc   Návštevník

        Ja logy bezpecne ukladam do ramdisku :D

        • RE: /var/log plny 07.07.2017 | 15:20
          Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

          +1

    • RE: /var/log plny 02.07.2017 | 10:51
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      S tým, že bol zaplnený koreňový adresár som mal aj ja problém, riešením je nedeliť disk na / a /home ale nechať všetko na jednom oddieli, potom sa toto nestane, prípadne použiť / minimálne 20 až 30 GB.

    • RE: /var/log plny 07.07.2017 | 12:25
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

      miesto na root particii mozu zaberat rozne balicky, ktore su nainstalovane. nemusi byt pricina plny log adresar. pokial tomu ale tak bolo, pravdepodobne niektory program nepracuje korektne a spamuje log subor. kazdopadne ale odporucam nainstalovat logrotate. spusta sa automaticky cez cron a archivuje obsah log suborov. stare subory maze, takze priecinok log bude mat viac menej stale konstantnu velkost. kolko kopii drzat, ako casto/pri akej velkosti archivovat obsah a ci aj pouzit kompresiu treba nastavit v konfiguracnom subore.

      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • RE: /var/log plny 07.07.2017 | 13:20
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Máš pravdu, nemusia to byť iba logy čo tam zaberá miesto, v mojom prípade na manjare (arch linuxe) bol preplnený adresár /var/cache/pacman/pkg/, kde sa ukladajú balíčky pri aktualizácii OS. Každý mesiac mi tam pribudlo cca 1GB dát. Bolo nutné to čas od času premazávať cez pacman -Scc, predpokladám, že aj PClinuxOS má na to svoj nástroj.

    • RE: /var/log plny 07.07.2017 | 16:06
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Nenasiel som konkretny subor ktory bol tak velky, lebo pocitanie pomocou aplikacie ( tuxcmd ) bolo zdlhave, tak som dal rm -fr /var/log/* a potom to uz nabehlo. Preto sa chcem spytat, co moze narast do takeho velkeho suboru, ktore zapisy ?

      Tieto dve vety si trošku logicky odporujú. Ak sa pýtaš čo si to zmazal, tak to možno zistíš pri najbližšej kontrole toho stroja. Ak bude.

      PS: U mňa bola spôsobená podobná situácia útokom botnetu, ale nezašlo to až tak ďaleko že by mi pod rukami takmer zomrel. A k spomínanému logrotate som pridal obmedzenie konekcií aby ten botnet toľko neprudil.