Pripojenie disku.

Sekcia: Hardware a Drivery 29.10.2017 | 13:55
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

Po nainstalovani antiX17 mi vidi disk s nfts (pozostatok po XP) no nevie ho otvorit. Skusal som to tlacidlom PRIPOJIT (mount) no bezvysledne. Vedel by mi niekto poradit nejake riesenie ?

    • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 14:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      velmi dlho som nepripajal NTFS disky, ale na ich pripojenie treba mat nainstalovany NFTS-3G alebo nejaky podobný balík

      máš ho nainštalovaný ?

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 14:43
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Nie. Prvy krat pocujem. To akoze myslis ten balik v Synaptiku najst ?

        • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 16:04
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Áno, v synapticu. A asi sa bude volať ntfs-3g.

          • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 16:26
            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

            Ponuklo mi tolko., co by si poradil ?

            • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 16:37
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Pokiaľ to už máš nainštalované a stroj reštartnutý, a stále sa ten disk nedá pripojiť, tak by som odporučil pozrieť tú chybovú hlášku čo ti to zašepká. Pravdepodobne tam bude niečo o konzistencii.

              • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 16:45
                Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                .

                • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 16:46
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  kukol si tennlink co tam je ? stavim sa ze tam je odpoved ako vyriesit tvoj problem

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 17:02
                    Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                    tento ? ln -s /sbin/mount.ntfs-3g /sbin/mount.ntfs Mam spanielsku dedinu s toho. :-(

                • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 17:20
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Aha, no. Už dávno som nevidel distribúciu ktorá nemá doriešené pripájanie diskov. Asi bude najjednoduchšie keď dáta z toho disku prenesieš na disk s linuxovým súborovým systémom, aj kvôli výkonu.

                  Alebo si vytvor priečinok /mnt/D a pridaj riadok do /etc/fstab:

                  /dev/sda1	/mnt/D	ntfs-3g	defaults 0 0
                  
                  A pred zmenou si ten súbor nezabudni odzálohovať, hoci aj na USB kľúčik. Keby náhodou.

    • RE: Pripojenie disku. 29.10.2017 | 17:19
      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

      Aplikacie-System-Disk Manager......a tam to trebalo dat pripojit. ....konecne vyriesene. :-) V tych ponukach aplikaci sa clovek fakt zamota ze hlada a hlada kde to bolo. Vdaka Vam za pomoc a tipy.

    • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 14:59
      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

      Smola. Us som myslel ze Aplikacie-System-Disk Menu to vyriesilo. No dnes po zapnuti opat ten isty problem. Akoby si nevedelozapametat vcerajsie pripojenie disku. :-(

      • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 15:20
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        pozrel si ten navod na tuxera.com ?

        skusil si upravit FSTAB spôsobom ako to navrhol wlasatý ?

        stale si sem nehodil výpis z prikazu dmesg (skopirovany do suboru alebo na pastebin)

        rozmýšlal si na migrácii na iný súborový systém - linuxový, s ktorým nebudú problémy a pravdepodobne sa zlepsí aj "výkon" toho disku ?

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 15:29
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Už to má vyriešené. Ak mu to vyhovuje, tak nie je o čom.

          • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 15:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ops, neviem čítať, objavilo sa mu to znova. Takže dám znova do pozornosti ten FSTAB.

            • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 15:59
              Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

              :-) Rob si srandu. Nie kazdy je tak vzdelany a zbehly ako ty. Ja zatial hladam vhodne distro a pocas toho aby mohol aj pracovat na PC. No zistujem ze kazde ma nejake zaludniosti. antiX som zo srandy nahodil a som prekvapeny ako to masina sviha, doteraz skusil Mate, LXDE, Lite, Lubuntu, Greenie atd. Stakle sa to niekde dzubkalo. Alebo po case. Ta sviznost 17 antixu ma prekvapila. Najviac len preto ze ma kernel 4.0 co uz pri kerneli nieco kolo 3.36 , mylim, to vzdal. Uz myslel ze stroj odpisany. Nemam az take vedomosti a zrucnosti, tolko "nalietanych hodin" ako ty. A ten FSTAB je pre mna spanielska dedina. Asi tak.

              • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 16:16
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Wlasaty ti to napísal dobre, v súbore /etc/fstab máš zadefinované pripájanie diskov, musíš zistiť o ktorý disk sa jedná napr. príkazom fdisk -l a potom ho pridať do konfigu. Ak to urobíš správne bude sa ti disk s ntfs automaticky pripájať do daného priečinku,,,

                • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 16:24
                  Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                  Myslis toto, ze ? Ide o "Subory_z-Windows" ....ako vsimam hned za nazvom je vyraz "noauto" .....prepac ze tak hlupo pytam, nemam skusenosti. Tereba to prepisat na "auto" a dat to ulozit ?

                • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 16:28
                  Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                  Uuuups. Aj ine disky maju v tom "noauto" a idu otvorit. hmmm. :-( Komplet cele pole v prilohe.

        • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 15:35
          Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

          .

          • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 16:02
            Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

            Do poznámkového bloku to Ctrl + V, nie do textového editora. Následne uložiť bez prípony alebo s príponou .txt (v mojej prílohe zbadáš rozdiel).

            • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 16:17
              Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

              No dobre. vdaka. Ale prisiel si na nieco ?

              • RE: Pripojenie disku. 30.10.2017 | 18:48
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Že si sem dal výpis ktorý hovorí o pripojení prvého logického disku na rozšírenej oblasti druhého fyzického disku (Western Digital). A pripojil si ho ako EXT4.

                O pripájaní NTFS disku z prvého logického disku sa tam nič nepíše. Jediné čo o ňom píšeš je to, že máš nejaký NTFS disk, asi prvý logický disk na rozšírenej oblasti prvého fyzického disku (Seagate) napísaný v /etc/fstab s príznakom NOAUTO. Teda s takým príznakom sa ti nebude sám pripájať. Musíš kliknúť na priečinok /media/Subory_z_Windows. (neviem prečo aj s vodkou, ale je mi to jedno), a dať pripojiť. Zakaždým. Teda pokiaľ to noauto neodstrániš nejakým spôsobom.

                • RE: Pripojenie disku. 31.10.2017 | 02:54
                  Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                  Dobre, vdaka. Budem skusat. .....len vsimol trosku neskor, ze disk na ktorom je MX-16 suborovy a aj "/" ma oznacenie noauto. A tie od MX-u mi idu automaticky po starte. .....??

                  • RE: Pripojenie disku. 31.10.2017 | 09:57
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Príznak NOAUTO znamená že daný disk sa automaricky nepripojí pri štarte systému. Ale pripojí sa pri niekoho požiadavke na pripojenie. Ak na to má právo. Teda, či už kliknutím v správcovi súborov, alebo príkazom sudo mount /media/Subory_z_Windows. . Vyhoď to jedno slovo noauto aj s jednou čiarkou, ale nerob to v kancelárskom balíku.