Sietove nastavenie

Sekcia: Konfigurácia 23.03.2020 | 12:37
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

hral som sa v linuxovej virtualke s pi-hole. Fungovalo to fajn, ale ked som to odinstaloval, tak nejak mi to rozhodilo nastavenie siete. Odvtedy mi vo virtualke nejde internet. Zariadenia v sieti, ale viem pingnut, a aj virtualka sa da pingnut z ostatnych zariadeni. Stale hadze z nejakeho dovodu default route na 10.0.2.2. Ked aj rucne nastavim korektne na 192.168.1.1, po restarte to je zas na 10.0.2.2.Mam nastavene aby pouzival DHCP. Pozeral som kernel.log a syslog a nic podozrive som nevidel.

Distribucia: Linux Mint 19.2 Tina

Viete poradit ?

Vopred vdaka

    • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 15:11
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      Ked aj rucne nastavim korektne na 192.168.1.1

      napíš ako to ručne nastavuješ

      niektoré spôsoby sú účinné len dočasne alebo vôbec a systemd ich sám zmení naspäť napr. po reštarte

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 15:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        to som zabudol napísať, že rozhodilo ti nastavenie defaultnej DNS

        teda internet ide (skús pingnúť 8.8.8.8 alebo nejakú známu verejenú IP) ale nevie ti prekladať adresy lebo pihole nastavilo že default dns je localhost a kedže pihole nebeží tak sa nič nepreloží

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 16:39
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          ee 8.8.8.8 neviem pingnut

      • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 16:38
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        napr. sudo route add -net 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.1

        ale to nepomohlo. a po restarte to aj tak zmizlo

    • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 15:43
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Niečo sa mi marí, že IPka 10.0.2.2 je prednastavená vo Virtuálke ktorú živí VirtualBoxe pri východzej sieti typu NAT, ale hypervízor (fyzická mašina) má 10.0.2.1. Nebude to tým, že si si nechal povolenú sieť ktorú jednoducho nechceš?

      • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 16:42
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        ano, vo VirtualBox-e som maj najprv sietove nastavenie ako NAT. takze moja ip-cka bola 10.0.2.2. Potom som to vsak zmenil na bridged-adapter a IP-cku dostavam 192.168.1.x. Default route, ma vsak stale 10.0.2.2. Kazdopadne internet nejde ani ked idem cez NAT a nejde ani ked idem cez bridged adapter

        • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 16:50
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ten NAT vo VB mal hardkódované IPky, a ich zmenou si dosiahol len znefunkčnenie danej siete.

          Na druhú stranu, VB priamo nepodporuje ARM guest. Niečo mi tu silno nesedí. Skús radšej prezradiť čo chceš dosiahnúť, možno to riešenie čo si si vybral nebolo najlepšie.

          • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 17:08
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            na zaciatku som chcel vyzistit ako funguje pi-hole. Btw dobra vec. No a momentalne by som rad dosiahol aby virtualka opat fungovala :)

            • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 18:39
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Vyhoď obidve sieťovky, zmaž ich z VM. Potom pridaj jednu, tú Bridged či jak sa to vo VBox-e volá. Následne tú VM zapni. A ak ti to natiahne IPku z tvojho routera (ktorá je silno podobná tomu čo má tvoj počítač), tak máš takmer vyhraté.

              • RE: Sietove nastavenie 25.03.2020 | 08:09
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                Neviem, ako sa vyhadzuju sietovky vo VirtualBox-e. Ale, zmenil som sietovu kartu na inu (pomholo to az na druhy-krat), a potom internet ide bez problemov. Uz neni v default route 10.0.2.2. Ak sa vsak vratim k povodnej sietovke, zas nabehne 10.0.2.2. Ze by nejaky bug vo virtual box-e ?

                • RE: Sietove nastavenie 25.03.2020 | 10:32
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Sieťovky, ako každý iný komponent virtuálneho počítača v VBox-e môžeš do sýtosti vyhadzovať a pridávať veľmi jednoducho. Stačí kliknúť na ten prúžok s obrázkami, mala by ta byť ikonka pre nastavenia VM. Keď na ňu klikneš, tak sa ti zjaví zoznam železa z ktorého môžeš čo-to vyhodiť, a zas niečo pridať. Sieťoviek tam môžeš mať myslím 4 kusy.

                  Ale to len lovím z pamäte. VBox mi nevyhovuje, na Linuxe je pre mňa prijateľnejší Virtual Machine Manager.

                  • RE: Sietove nastavenie 25.03.2020 | 13:37
                    Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                    neviem aky Virtual Box pouzivas. Ja mam verziu 6.0. A tam som ziaden zoznam sietoviek, alebo ineho hardweru, ktory by bolo mozne pridat/odobrat, nenasiel.

                    • RE: Sietove nastavenie 26.03.2020 | 14:52
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Takže ty si to tam nenašiel, aj keď je to tak jednoduché. Máš to na obrázku.

                      Mimochodom, idem zrolovať snapshot tej VM nech mi nezaberá tá zbytočná inštalácia VBox-u miesto na disku. Tú vetu že mi VBox pod Linuxom nevyhovuje som myslel vážne, a tým pádom ho nemienim používať.

                      • RE: Sietove nastavenie 26.03.2020 | 16:51
                        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                        No to ale pises troska o niecom inom. Ano, to ze mozes pridat a odobrat network adapter tam samozrejme je a ide to. Ale ked sa pozres, na adapter type (v network adapter-i), mas tam predvoleny zoznam HW. A ten teda neviem ako pridat a odobrat. Kazdopadne moj problem, bol viazany na dany adapter type HW. To, ze som pridaval alebo odoberal network adapter-y, nemalo vplyv na nic.

                        Virtual Machine Manager nepoznam. Ake to ma vyhody/nevyhody ?

                        • RE: Sietove nastavenie 26.03.2020 | 18:15
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Mohol by si teda preložiť do slovenčiny čo bolo napísané v tej bubline pod kurzorom? Len sa chcem uistiť, či náhodou nehovoríme každý o nejakom inom VirtualBox-e.

                        • RE: Sietove nastavenie 27.03.2020 | 10:36
                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                          trebars kukni sem

                          • RE: Sietove nastavenie 28.03.2020 | 12:26
                            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                            super navod. diky moc.

                            Len som sa z toho nedozvedel ake su vyhody/nevyhody v porovnani s Oracle VB

            • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 20:13
              Avatar samalama   Návštevník

              trochu mi to nesedi - zistujes, ako funguje sietova sluzba, dokonca je to podla teba aj dobra vec, ale v principe nerozumies sietiam, dokonca si ani nevies nastavit/skontrolovat siet, hmmm...

          • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 17:21
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            len k tomu armu - pihole sa da použiť aj v normalnej x86 distribucii (ja to používam na 64 bitovom debiane)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 18:37
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Vždy keď vidím π, tak sa mi zapne pavlovov reflex a asociuje sa mi ARM. I keď v tomto prípade sa to inštaluje pomocou skriptu, čo použije správcu SW už nahodenej distribúcie, a dotiahne tam balíčky ktoré nakonfiguruje. Ak sa ovšem dá nejakému skriptu z internetu veriť. Presne takto sa rozmnožuje kadejaký mallware.

              • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 20:21
                Avatar samalama   Návštevník

                zase - miesto toho, aby sklopil usi a tisko suchal nohami, ked ta nachytali na hruskach... nie, ty musis za kazdu cenu skryt tvoju nevedomost (o ktorej si myslis, ze ju nemas, lebo sak ty vies vsetko) srackami totalne mimo misu. proste len zeby sa to zakrylo, aby nahodou nejaky post nekoncil prejavenim tvojej "nedokonalosti"...

                • RE: Sietove nastavenie 24.03.2020 | 17:12
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Keď vidím tvoje priznanie ku brušnej chrípke so slovami "srackami totalne mimo misu" tak mi je jasné ako prísna bola na teba staničná sestra. A prečo.

    • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 17:43
      Avatar debian+   Návštevník

      Co mas v /etc/networks a /etc/network/interfaces?

      • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 18:08
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        # symbolic names for networks, see networks(5) for more information link-local 169.254.0.0 /etc/networks (END)

        # interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8) auto lo iface lo inet loopback /etc/network/interfaces (END)

        • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 20:18
          Avatar debian+   Návštevník

          Pridaj do tychto (bud nejaky jeden alebo obe) nastavenie gateway. Tieto subory sa citaju pri starte. Alebo pouzi nejaky network manazer alebo skript po starte s tym prikazom.

          • RE: Sietove nastavenie 23.03.2020 | 20:24
            Avatar samalama   Návštevník

            ty si fakt jebnuty, alebo co?! co za chujoviny zase (stale) pises?! tebe by normalne mali zobrat internety...