Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet

Sekcia: Programovanie 31.03.2020 | 00:53
Avatar dal1bor   Návštevník

Ahojte, mám taký problém, že keď sa znažím cez Lubuntu (18.04 desktop verziu) pripojiť cez Ethernet, ani mi ho nenačíta, / kábel chybný nie je, ani konektor v PC. Cez wifi bez problémov. Momentálne mám nastavenú pevnú IP pre wifi, ale potreboval by som pevnú IP pre ethernet a aby sa cez kábel vôbec dalo pripojiť, wifi by sa prípadne mohla aj kľudne úplne vypnúť, lebo momentálne sa mi ani nezobrazí ikonka ethernetu, keď ho plugnem. Dík borci :-) Settings posielam v prílohe..

    • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 01:04
      Avatar debian+   Návštevník

      Co ti vypise prikaz?

      ip a|grep -e "[0-9]: "|awk '{print $2}'|tr -d ":"
      
    • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 01:09
      Avatar dal1bor   Návštevník

      Ahoj, vďaka za odpoveď. Vypísalo mi to, lo; enp3s0; wlp2s0. enp3s0 by mal byť ethernet.:)

      • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 01:24
        Avatar debian+   Návštevník

        Ok. Takze tvoja sietovka je enp3s0.

        Subor interfaces nastavuje system pri starte a network manazer zas siet pocas behu systemu. Je dobre nastavovat len na jednom miesta, ak chces nastavit. Dalej nemozes mat rovnake IP na roznych rozhrani, lebo kolizia IP (zvycajne ti 2. v poradi nenastavi). Takze by bolo lepsie nastavit IP pre pripojenie na ethernet cez router.

        Ak nastavujes pre network manazer, skopiruj cely odsek w1p2s0 a nasledne to premenuj na enp3s0.

        A nauc sa pouzivat nasledovne:

        # vypise subor (z terminalu mozes kopirovat text a dat sem)
        cat /etc/networks
        
        # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme
        ifconfig
        
        # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme
        ifconfig -a
        
        # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme - novsie
        ip
        
        # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme - novsie
        ip all
        # skratene
        ip a
        

        Je lepsie program ip, lebo napr. ifconfig nevie vypisat viac IP6 adries pre jedno sietove rozhrania.

        • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 02:17
          Avatar debian+   Návštevník

          oprava:

          A nauc sa pouzivat nasledovne:

          # vypise subor (z terminalu mozes kopirovat text a dat sem)
          cat /etc/networks
          
          # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme
          ifconfig
          
          # vsetky sietove zariadenia v systeme
          ifconfig -a
          
          # vsetky aktivne sietove zariadenia v systeme - novsie
          ip
          
          # vsetky sietove zariadenia v systeme - novsie
          ip all
          # skratene
          ip a
          

        • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 02:33
          Avatar debian+   Návštevník

          oprava: Takze by bolo lepsie nastavit inu IP pre pripojenie na ethernet cez router.

    • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 01:54
      Avatar dal1bor   Návštevník

      Som Ti neskutočne vďačný. Vďaka za ochotných ľudí, ako si ty.

      • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 11:20
        Avatar samalama   Návštevník

        ... Som Ti neskutočne vďačný. Vďaka za ochotných ľudí, ako si ty...

        dobre si ho vytrollil... :D :D :D


        si si vedomi toho, ze ti radi totalne bludy? asi nie...

        • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 11:46
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Človek ktorý zamlčí polovicu potrebných údajov, a druhú polovicu textu schová do obrázku, tak taký rád vytrolí každého.

    • RE: Statická IP pre ethernet + pripojenie cez Ethernet 31.03.2020 | 07:53
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Povedzte vojín Kefalín, čo si predstavujete pod pojmom "potreboval by som pevnú IP pre ethernet a aby sa cez kábel vôbec dalo pripojiť". Vidím vnútornú IP 192.168.18.20/24, ktorá je dostupná len z vnútra. Ak si teda nenastavil NAT/PAT na routeri. Ak chceš mať rovnakú IPku (kvôli dostupnosti z internetu), tak si zapni v BIOSe prepínanie sieťoviek. Potom keď zapneš WiFi, tak ti BIOS schová sieťovku na kábel. A keď vypneš WiFi, tak ti zas ukáže kábel.

      A tiež vidím textové informácie v obrázku. Na budúce by si to mohol dať do powerpointovej prezentácie ako animovaný slájdshow aj s doprovodnou hudbou. Ten marketingový model ktorý sa učí na obchodnej učňovke funguje len ak zákazník potrebuje od teba niečo. Ale teraz potrebuješ niečo ty, tak nerob blbosti.