Mint 19.3 - nemoznost zápisu na disk

Sekcia: Ostatné 28.04.2020 | 19:15
Avatar Parom84   Používateľ

Mám Mint 19.3.cinnamon- a po restarte nemozem vytvárať adresáre - súbory - táto možnosť je v "nemo" sivá - nedá sa zvolit .... je mi to umožnene len v domovskom (v home)

myslim uplny bezny zapis na disk "/media/disk"

("windowsácky" éčko déčko )

nemoznost kopirovania-vytvarania - narabania so súbormi

zdanlivo jednoduchý problém

    • RE: Mint 19.3 - nemoznost zápisu na disk 28.04.2020 | 19:25
      Avatar debian+   Návštevník

      Zapis je najskor read-only, nakolko Windows nebol uplne skutocne vypnuty a tym padom sa disk pripojil na RO.

      Windows ma:

      • uspanie
      • rezim spanku
      • nieco medzi vypnutie a rezim spanku (pozor, v menu je to ako vypnut).
      • realne vypnutie

      Defaultne je to 3. vypnutie ako vypnutie. Dakze si zmen vo windows aby Windows sa realne skutocne vypol. Cena za to je ze Windows sa bude spustat pomalsie.

      • RE: Mint 19.3 - nemoznost zápisu na disk 28.04.2020 | 19:35
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Toto nemusí byť úplne tak, pred nejakou dobou sa mi stalo že mi disk na ktorý som ani neliezol z Win10 bol read-only a jediné čo som urobil bolo reštart → nabootoval do win → otvoril disk a následne ho zatvoril a reštartol som sa do debianu a wuala disk R/W.

        Podotýkam aj predtým som sa len reštarol a nič som nemenil a nenastavoval. To akože "vypnutie/uspanie" vo win mám dávno vypnuté.

        • RE: Mint 19.3 - nemoznost zápisu na disk 28.04.2020 | 19:41
          Avatar debian+   Návštevník

          Odpoj diska a pripoj z konzole cez mount a hod sem a potom za tym este vystup prikazu:

          dmesg | tail -n 10
          
      • RE: Mint 19.3 - nemoznost zápisu na disk 28.04.2020 | 19:40
        Avatar Parom84   Používateľ

        "no comment" na ten windows 10... bol som v nom -vypol som ho a odvtedy som nemohol v minte zapisovat - teraz win 10 restartoval a som v starych kolajach - uz mozem zapisovat v minte

        takze realne vypnem ten windows len ked ho restartnem ked mam dual boot?

        diky moc za pomoc!!