Obnovenie W10 notebooku s linuxom

Sekcia: Ostatné 19.10.2020 | 20:23
Avatar Luko   Návštevník

Zdravim vsetkych. Uz dlhsiu dobu ma opantala mobilita a holdujem tabletom a notebookom. A hlavne som si oblubil Slax, Porteus a podobne distra aktualnym problemom bol notebook ASUS Vivobook EN203 po dizajnovej stranke tenucky book s vnutornostami to je horsie az na bateriu ta je naozaj velika. Takze 1ghz 2 jadro zvladne sice youtube na fullhd a aj system je svizny a aj 4G pametou vyrobca predurcil tento book na internetovanie a tak da sa na tom relativne mat otvorenych aj viacej poloziek v firefoxe. jedina a hlavna slabina teda nie je procesor ako by sa zdalo ale 32G EMMC disk ktory s kombinaciou 64bit 10siatok je dost malo. Trochu nerozumiem preco vyrobcovia nedavaju na taketo stroje linux a tu je moje riesenie akurat som cez GParted naformatoval emmc na jedinu velku 32G particiu s FAT32 filesystemom a nastavil priznaky na ESP. Potom uz len nakopyrovanie obsahu CD pclinuxos bez instalacie len ciste obsah cd a kupodivu to funguje. system je svizny a nerozbitny kedze mam na tom odiele EFI/, boot/, isolinux/ a samotny system v squashfs. Startuje to fakt rychlo a je to funkcne aj ked je particia taka velka ide to.