Lenovo Ideapad 3 a Linux

Sekcia: Hardware a Drivery 09.12.2020 | 19:18
Avatar Martin   Návštevník

Zdravím. Má niekto z tu prítomných skúsenosť s kombináciou Lenovo Ideapad 3 15ADA05 81W1 a Linux? Kúpil som nový stroj, je na ňom predinštalovaný Win 10 Home, ako inak, ale chcem sa ho zbaviť, lebo je otravný a už aj občas zamrzne a to ho mm len týždeň. Chcem a prejsť na Mageiu, tá mi vyhovuje. Našiel som len toto: https://linux-hardware.org/index.php?probe=889cb35866

Keby som chcel inštalovať z USB klúča, musel by som sa zaregistrovať v MS, aby som sa zbavil S-režimu a mohol si nainštalovať inštalačku win32diskimager a tomu by som sa rád vyhol. Dá sa Linux nainštalovať z externej DVD-optiky? Ďakujem.

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 20:37
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak ti UEFI/BIOS dovolí nastaviť externú DVD mechaniku ako bootovaciu, tak to z nej pôjde nainštalovať. Bootovacie USB si môžeš pripraviť na inom ntb/PC. Napríklad u kamaráta. Okrem win32 diskimagera môžeš použiť napr. program Etcher.

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:04
      Avatar hulu   Návštevník
      Chcem a prejsť na Mageiu

      Ty si nejaka bludna hviezda ........

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:21
      Avatar Martin   Návštevník

      Livan, ďakujem za odpoveď. V Boot Menu mám tieto položky: 1. Windows Boot Manager 2. NVMe: WDC PC SN530 SDBPMPZ-512G-1101 3. USB LAN: EFI Network (IPv4) 4. USB LAN: EFI Network (IPV6)

      3. a 4. by sa možno mohli dať použiť aj pri inštalácii cez externú DVD-mechaniku.

      P.S.: hulu asi nikdy neurobil pri písaní žiadny preklep.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:48
        Avatar hulu   Návštevník
        P.S.: hulu asi nikdy neurobil pri písaní žiadny preklep.

        Pri písaní áno, pri hľadaní asi nie. Možno budem po dlhom čase jediný, (myslím od čias kedy sa tu vyskytoval WlaSaTy) že ťa budem považovať za študenta, ktorý si sem prišiel splniť svoju povinnosť.

        Lebo nehnevaj sa, ale vyzerá to ako skok časom z minulosti.

        :P

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:22
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      1. som netušil ze mageia ešte exituje, raz dávno za čias mandrake som ju mal na desktope

      2. prečo si USB inštalátor nevyrobíš na inom PC (v práci, u kamaráta, ....) keď sa tak velmi chceš vyhnúť registráciiv MS

      3. to v S-kovej verzii windowsu sa nedá spustiť žiadna inštalačka ? lebo okrem win32imagera existuje viacero "zapisovačov" na USBčka ako spomenutá balena etcher

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Asi si si to pomýlil, pretože Mageia vznikla ako nástupca Mandrivy, ktorá skončila.

        • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 21:38
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          P.S. historické poradie bolo Mandrake, Mandriva, Mageia.

          • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 22:26
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            veď presne tak som to myslel

            v časoch mandrivy už som presedlával na ubuntu a debian

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 22:18
      Avatar Martin   Návštevník

      V robote mám lopatu a motorovú pílu, nie počítač :D

      Dobrý nápad, oslovím jedného z kamarátov, ten doma používa Linux Mint, ale je rovnako ako ja len bežný užívateľ klikač, nie guru. Ostatní kamoši majú len "okná".

      A možno sa budete smiať, ale zatiaľ najlepší OS, aký som mal, mám na mysli to, čomu sa hovorí užívateľská prívetivosť, bola "nebožka babička" Mandriva 2008. Česť jej pamiatke.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 22:29
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        balena etcher by sa mala dať nainštalovať kamkoľvek (a netreba vedieť nič len naklikať zdrojové ISO a cieľový USB kľúč) - teda asi okrem Skového winu

        balena je dosť blbuvzdorná

        BTW od čias mandrivy linuxový desktop dosť postúpil, keď už budeš experimentovať vyskúšaj aj iné distribúcie ako ubuntu či mint

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 22:33
        Avatar hulu   Návštevník

        Takže akurát dnes ti napadlo sa opýtať či je rozumné si nainštalovať Mageia.

        Od roku 2008 si nad tým asi strávil hodne času, kým si položil v úvode otázku a pokým si sa zorientoval čo vlastne chceš.

        Znova ti zopakujem svoj názor, že ťa vnímam ako niekoho, kto chce vyvolať diskusiu , alebo polemiku.

        Alebo pritvrdím.

        Chlape to si nevieš sám rozhodnúť alebo vyskúšať čo vlastne chceš ?

        • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 00:16
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

          Plus s tak dlhou skúsenosťou by mal mať predsa v okolí PC na ktorom to USB vyrobí.

          Tiež sa mi to zdá podozrivé (a to mám historicky Mandrivu / Mageiu rád). Od doby čo som sa sem vrátil tak sa mi to zdá druhý krát, prvý podozrivý bol ten programovací, to bolo písané aj veľmi trollovo :-D

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 09.12.2020 | 23:22
      Avatar Martin   Návštevník

      hulu, prestaň hysterčiť a útočiť, správaj sa slušne. Chcem len vedieť, ako sa príslušná verzia Lenovo znáša s Linuxom. Nie som programátor, som bežný užívateľ. Ak mi k tomuto nemáš čo napísať, radšej nepíš nič.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 00:18
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        Malo by to byť OK.

        • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 00:32
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

          Respektíve, doplním sa - malo by to byť OK s dostatočne moderným distrom. Neviem či Mageia 7 toto bez updatov spĺňa, predsa len je to rok a pol staré vydanie.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 00:30
        Avatar hulu   Návštevník
        Chcem len vedieť, ako sa príslušná verzia Lenovo znáša s Linuxom

        Tak si asi na zlom fore.

        Mal by si ísť na forum Lenovo

        Toto už naozaj nepotrebuje komentár.

        Ale úplne to potvrdzuje, že:

        1- ani nevieš čo presne je linux

        2- ani nevieš či sa Lenovo znáša s Linuxom

        Ako nechcem ti napísať, že si debil, lebo zjavne sa ešte len vyvíjaš.

        Ale všetko čo tu píšeš len potvrdzuje moje vnímanie tvojej osoby

        v tom zmysle ako som už písal.

        Nevieš presne o čo žiadaš, lebo to nerobíš sám zo seba, ale plníš úlohu.

        Tak sa na to vyser a priznaj si , že si lúzer a tu nič nedosiahneš.

        • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 08:02
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          1- ani nevieš čo presne je linux 2- ani nevieš či sa Lenovo znáša s Linuxom

          myslím že oboje vyššie uvedné je presne dôvodom prečo sa obrátiť na fórum s otázkou

          či na linuxové fórum majú nárok chodiť iba programátori a admini riešiť svoje problémy ??

          nechápem útok na zadávateľa otázky, ak to nechcete riešiť neriešte, už sa tu viedli aj oveľa zbytočnejšie debaty úplne mimo témy linuxu

          ak by to aj bol troll, tak ho len zbytočne kŕmite

          pritom je úplne jasné ža zadávateľ po rokoch čo linux nepoužíval sa rozhodol vrátiť a jediné čo si pamatá je mandriva, tak logicky siahol po magei a pýta sa či mu na tom NTB pôjde

          anyway

          ja mám doma jeden lenovo legion a jeden postarší ideapad (obe kombinácia i7/i5 a NV) a linux na nich funguje bezproblémov, v každom prípade to treba skúsiť cel live

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 00:30
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Určite je len tvoja vec, čo si chceš nahodiť na notebook, aj Mageiu kľudne. Ale po pravde netuším ako je to s Mageiou, radšej by si sa na tvojom mieste zameral na distribúcie založené na Ubuntu. Existuje pre ne množstvo balíkov a PPA repozitárov a jednoduchšie sa ti budú spravovať programy. Ak ti vyhovuje podobný desktop (KDE) ako má Mageia, šiel by som napr. do Kubuntu alebo KDE neon. Tak ako spomínali chlapi vyššie kamarát nech si nahodí do Mintu Etcher, stiahne iso s distribúciou a nahodí ho s Etcherom na kľúč. Potom si vyskúšaš na nečisto, ako sa dané distro správa.

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 05:32
      Avatar Martin   Návštevník

      Tu sa píše, že si treba dávať pozor na ultrabooky Lenovo. https://linuxos.sk/blog/mirecove-dristy/detail/pozor-na-ultrabooky-lenovo/ Tak preto ma zaujíma skúsenosť tunajšej posádky na Linux na strojoch Lenovo.

      10 rokov starý stroj musel do servisu, lebo mu odišla grafická karta a narýchlo som potreboval náhradu.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 07:23
        Avatar redhawk75   Používateľ

        pojde pridat aj usb zdroj.

        1. v efi treba dat heslo, v nastaveniach potom povoli aj usb mechaniku/kluc

        2. usb kluc uz pisali ostatni.

        podla linky c si dal (https://linux-hardware.org/index.php?probe=889cb35866) tak na tom bezi Mageia 8 s jadrom 5.9.6

        kolega na nom ma Ubuntu 20.04  s 5.4.0

        teda neviem ci je to presne tvoj ntb, vzal to manzelke v orange 

    • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 09:12
      Avatar ra100   Návštevník

      ja len okrajovo.

      ak to bude nutne, zaloz si kdekolvek mail, ktory potom pouzijes len raz a to na registraciu v MS.

      onen mail ta potom uz nemusi zaujimat a MS si moze vytriet.

      • RE: Lenovo Ideapad 3 a Linux 10.12.2020 | 09:53
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja na to pouzivam 15minutove maily (vyhladavac poradi niekolko)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment