Dlhší čas od bootu po desktop

Sekcia: Ostatné 29.12.2020 | 09:17
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, existuje nejaký spôsob ako zistiť, ktorý proces alebo služba spomaľuje nabehnutie systému od bootu po desktop? Mám nahodený na ssd KDE neon a od istého času sa niekoľkonásobne natiahol čas od bootu po prihlásenie do desktopu. Keď zhrniem zmeny, ktoré som urobil predtým ako sa to začalo diať tak menil som veľkosť dátového disku cez KDE Partition Manager (chcel som využiť vianočné bonusy na WoT tak som na časť hdd nahodil W 8.1), inštaloval TeamViewer a aktualizoval distro. Len škoda že som si nezapamätal presne od kedy to robí. Celkom ma to rozčuľuje keď musím po zapnutí kompu dlhšie čakať, to mám tak na pol cigarety. Rozmýšľal som že skúšobne odinštalujem TeamViewer (spúšťa démona na pozadí alebo ho zakážem), prípadne skúsim nabootovať s vypnutým dátovým diskom (čo ma napadlo teraz v práci), aby som vylúčil možnosti ale pýtam sa vopred. Máte nejaké tipy? Vďaka,,,

    • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 10:28
      Avatar ra100   Návštevník

      mas tam BootUp manager ?

      skus sa pozriet nan, co ti povie o boote.

      • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 11:14
        Avatar samalama   Návštevník

        ?!?!?!?!

        uz som ti minule pisal, aby si nikomu nic neradil...

    • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 11:12
      Avatar samalama   Návštevník

      systemd-analyze blame

      • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 17:49
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        dumaru@dell780:~$ systemd-analyze blame
        6.814s NetworkManager-wait-online.service                                  >
        3.315s dev-sda2.device                                                     >
        2.034s snapd.service                                                       >
        1.790s vboxdrv.service                                                     >
        1.562s dev-loop1.device                                                    >
        1.507s dev-loop3.device                                                    >
        1.497s dev-loop5.device                                                    >
        1.496s dev-loop2.device                                                    >
        1.491s dev-loop4.device                                                    >
        1.482s dev-loop0.device                                                    >
         691ms udisks2.service                                                     >
         588ms grub-common.service                                                 >
         575ms accounts-daemon.service                                             >
         527ms systemd-resolved.service                                            >
         522ms e2scrub_reap.service                                                >
         493ms systemd-logind.service                                              >
         464ms networkd-dispatcher.service                                         >
         455ms upower.service                                                      >
         409ms systemd-rfkill.service                                              >
         408ms plymouth-quit-wait.service                                          >
         396ms smartmontools.service                                               >
         395ms plymouth-quit.service                                               >
         394ms systemd-journald.service                                            >
         383ms avahi-daemon.service                                                >
         381ms NetworkManager.service                                              >
         361ms polkit.service                                                      >
         314ms systemd-udev-trigger.service 
    • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 17:16
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      A ešte jednu vec som si všimol, mení sa veľkosť ikon v paneli po prihlásení do desktopu, takže mám podozrenie či to nebude súvisieť všetko s updejtom,,,

    • RE: Dlhší čas od bootu po desktop 29.12.2020 | 18:11
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak som na to prišiel, robila to tá zmena disku a partícií. Nedalo mi to a pozrel som fstab a zostala tam visieť partícia, ktorú som mazal. Vymazal som ju z konfigu a už systém nabieha normálne.