install SUSE 9.2

Sekcia: Ostatné 12.02.2005 | 01:29
diablik   Návštevník
zdravicko, mam SUSE 9.2 dvd, a mam obavu pri instalovani. disk mam rozdeleny na "C:" a "D:". na "C:" mam win XP a "D:" mam klasicky naformatovany v NTFS a pripraveny pre linux. akurat este stale mam tak treochu chaos v oznacovani jednotiek v linuxe. stale neviem preco sa mi snazi automaticky nainstalovat linux do dev/hdd 5. neviem ci je to moje "C:", ale asi ano lebo tu particiu sa stale snazi zmensit o 5 GB aby sa mi tam vosla instalacka. poradte mi ako nastavit aby sa komplet instalacka nainstalovala a pouzivala len moj disk "D:" a nebabrala do win casti. nie je to nahodou znaceny ako disk "7"??? ak ano tak potom co je disk "6"??? a este grub sa mi snazi nainstalovat iba do dev/hdd bez cisla. kde presne sa to nainstaluje?? na particiu "C:" alebo "D:"??? lebo tiez by som bol rad aby bol na decku. daskujem
    • Re: install SUSE 9.2 09.02.2005 | 11:12
      alibaba32   Návštevník
      Takto, z toho co pises, tak mas iba jeden disk, ale rozdeleny na dve casti, jedna je primarna (tvoje C) a druha rozsirena (tvoje D). Linux oznaci disk ako "hda" (tvoj jeden HDD), a dalsie particie takto, primarna oblast bude "hda1", rozsirena oblast "hda5", ak mas dalsie particie v rozsirenej oblasti, tak ich bude postupne oznacovat ako "hda6 a ...". V tvojom pripade je "hda6" swap (linuxova vyrovnavacia pamat), a "hda7" je oddiel disku, na kt. ma byt nainstalovany Linux. A "hda5" je tvoje D (NTFS). Druha vec, hovoris, ze mas disk D naformatovany na NTFS a pripraveny pre Linux, to nieje pravda, Linux nebezi na NTFS, ale napr. na ext3, reiser,... . Kedze Linux zistil, ze nemas dostatok miesta na HDD, chce automaticky zmensit velkost D oddielu, z toho si robit hlavu nemusis. Takze ak si aspon trochu pochopil problematiku particii a suborovych systemov, nebudes mat problem urobit instalaciu SuSE 9.2. V tvojom pripade mozes postupovat takto: Pri instalacii z DVD, asi v druhom bode, kde ti instalator ponuka vyber balikov, klavesnice, rozdelenie diskov a mountovanie, treba zvolit vlastne (expertne) rozdelenie disku, uvidis ako mas rozdeleny disk + kde sa maju oddiely namontovat, budes tam mat "hda5" ako NTFS (dajme tomu, ze ju budes mat velku 7GB), oznac a daj "zmazat", potom daj "vytvorit" (create), zadaj napr. 6,5GB, format suborov daj "reiser" a mount bod daj "/", potom vytvor "swap" na zvysnych 500MB, a vsetko potom potvrd a pokracuj v instalacii. Tvoju primarnu particiu, kde mas Win, budes mat ako "hda1", primontovanu napr. do /windows/C, dalej na "hda5" bude linux, a na "hda6" bude swap.
      • Re: Re: install SUSE 9.2 09.02.2005 | 15:34
        diablik   Návštevník
        aha takze sa nemusim bat ze mi vymaze win?? vdakabohu..... a este co s tym grub??, kde presne sa nainstaluje?? btw : ERRATA: je to dev/hda a nie dev/hdd moja chyba pardon
        • Re: Re: Re: install SUSE 9.2 09.02.2005 | 17:07
          alibaba32   Návštevník
          Standardne do MBR (Master Boot Record) na zaciatku HDD, teda na /dev/hda
          • Re: install SUSE 9.2 09.02.2005 | 20:35
            d   Návštevník
            ehm...jedna otazocka. snazil som sa nainstalovat ovladace od grafiky (nvidia) a v readme som sa socital, ze by som to mal robit cez konzolu(vypnut graficku nadstavbu linuxu), akurat ze teraz sa neviem ani vratit s5 do grafickeho linuxu ani nahodit ovladace od grafiky. pomozte. ako sa robi jedno aj druhe?? btw: ovladace su z oficialnej stranky nvidie. stiahol som si ich cez windows (subor NVIDIA-Linux-x86-1.0-6629-pkg1.run), ale nijako som to nevedel spustit v lnx. ani v konzole ani nijak, btw preto som to stahoval cez win, lebo neviem rozchodit moj ADSL modem USB vigor 318.....
            • Re: Re: install SUSE 9.2 10.02.2005 | 09:31
              alibaba32   Návštevník
              do textovej konzoly sa dostanes stlacenim CTRL+ALT+F1, tam podla readme nainstaluj tie drivre od grafiky (ak by bol nejaky problem, pozri diskusie na Nvidiu drivre), ak vsetko prebehne OK, tak sa spat dostanes napisanim do konzoly "startx", ak pouzivas KDE, tak napis "kde"
              • Re: Re: Re: install SUSE 9.2 10.02.2005 | 18:31
                d   Návštevník
                este jedna otazocka.......neviem co som pokazil, ale system sa mi nenahadzuje automaticky do KDE ale do modu bez grafiky- potom musim sa nahlasit, napisat heslo, a potom napisat startx aby sa mi o5 nahodilo KDE. ako to opravit? a tiez neviem vobec vypnut system, miesto vypnutia tam mam len odhlasit, ktore aj tak nefunguje.....dik
                • Re: Re: Re: Re: install SUSE 9.2 11.02.2005 | 01:27
                  titanik   Návštevník
                  pri nastaveniach obrazovky (mandrake to ma tak nejak) ze startovat graficky rezim. Vypinanie inac ide prikazom poweroff
                • Re: Re: Re: Re: install SUSE 9.2 11.02.2005 | 09:57
                  alibaba32   Návštevník
                  - asi si v runlevel 3, prihlas sa ako root, napis "root" potom heslo roota, a potom napis do konzoly "init 5", malo by ti nabehnut graficke rozhranie, pokial si spravne nainstaloval driver od grafiky - co sa tyka vypinania PC v konzole, musis byt root, potom staci napisat napr.: "shutdown -h now", okamzite sa ti vypne stroj, alebo "shutdown now", restart PC
                  • Re: Re: Re: Re: Re: install SUSE 9.2 11.02.2005 | 21:50
                    fofo   Návštevník
                    pre vypnutie halt pre restart reboot
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: install SUSE 9.2 12.02.2005 | 01:29
                      d   Návštevník
                      asi si nerozumieme. ja nechcem vypinat system v konzole, ale tak ako vo windowse. (vpravo dole take zelene suse tlacitko a tam sa mi zobrazovalo vypnut, restart, etc.) ale teraz tam mam len "odhlasit" ako to dostat do povodneho stavu?? a myslel som automaticke nahodenie KDE hned po nabootovani.....ale ako uzivatel, nie root, nech nemusim vypisovat prihlasovacie meno, heslo a starx do konzole, dokonca mi ani format disku a nanovonaistalovanie nepomohlo.....BTW: formatol som cez windows, ale nemalo to ziaden vyznam......co s tym???