Powerline

Sekcia: Hardware a Drivery 29.04.2021 | 08:00
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, máte niekto skúsenosti s Powerline a netom cez elektrické zástrčky? Včera som si overil že rovnaká externá wifina nepracuje rovnako pod Windowsom s driverom od výrobcu a Linuxom driverom s gitu. Som monentálne v podnájme, router je o izbu vedľa (možno cca 8 m) a preto sa pripájam na net s externou wifinou ku kompu. Už som kus unavený z tých wifín a či tá alebo oná bude pracovať v každom distre a už pár som ich vyskúšal, preto zvažujem nejaký základný model TP-LINK, nech mám konečne doriešený net. Vďaka za tipy,,,

    • RE: Powerline 29.04.2021 | 08:02
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte pre úplnosť doplním, net 50Mbit a je voľná zásuvka cca pol metra od routeru ako aj od kompu v druhej miestnosti. Momentálne distro Q4OS s TDE (Dell 780).

      • RE: Powerline 29.04.2021 | 08:49
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        mojim rodičom niečo podobné dodal T-com a ako tak fungovali

        samozrejme len ak boli na rovnakej fáze (v dome máme 3)

        a išli na úrovni 60-70% maximálnej rýchlosti, na magiobox to pohode stačilo, na domácu sieť sme nakoniec spravili LAN zástrčky a potiahli káble

        powerline zástrčky sme vrátili po týždni, takže nemám dlhodobé skúsenosti

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:05
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          U seba v dome som poťahal káble a porobil koncovky kde bolo treba, ale v cudzom byte nemám veľmi priestor na experimentovanie, tak hľadám možnosti,,,

          • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:33
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja som pomerne dlho mal ako riešenie podobnej situácie natiahnutý 20 metrový sieťový kábel po zemi cez 2 miestnosti

            nevyzerá to pekne ale ak ho pritlacis do rohov a dočasne pripevníš/prilepíš lepkami (napríklad https://www.amazon.co.uk/Cadillaps-Sticker-Adhesive-Management-Adjustable/dp/B01J9QPANW )

            tak je to akceptovateľné riešenie

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:37
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Nad tým som tiež rozmýšľal, ale kus to komplikujú posuvné dvere do tej izby. Kábel je kábel, ale keby som vŕtal v rohoch diery, asi by ma majiteľka nepochválila :-)

              • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:40
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                dvere sú zbytočný luxus :-D

                ešte sa môžeš hecnúť a navrhni majiteľke že jej spravíš LAN rozvody v byte aj so zástrčkami, čím jej ten byt len zhodnotíš ;-)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:10
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Mám taký pocit že ping nebude vyšší ako u wifiny a ak nepôjde vrátim powerline naspäť,,,

    • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:20
      Avatar redhawk75   Používateľ

      mam.

      V kancli sme prepajali spojene miestnosti (musi byt rovnaka vetva (istic) nulaku)

      Plus: nebolo treba vrtat

      negativa, dlhe odozvy, caste "vypadky" signalu, 

      nakoniec sme dali router a wifi pci kartu

      • RE: Powerline 29.04.2021 | 09:25
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Si ma kus zneistil teraz, lebo podľa recenzí by to malo šľapať v rámci možností. Wifina do pci slotu? Noo ak by bola plne kompatibilná s Linuxom prečo nie, nad tým som nikdy nerozmýšľal.

        • RE: Powerline 29.04.2021 | 10:32
          Avatar redhawk75   Používateľ

          no na cs to nie je.

          je tam tp link 7xx ale ci sa daju nejake kupit okrem repasov neviem

          v phc som bral pre kolegu msi a maju este https://www.phc.sk/p/32884/tp-link-tl-wn851nd?pp=677e0972

    • RE: Powerline 29.04.2021 | 14:38
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Hm, neviem, či to bol TP-Link, ale v jednom sklade cibule sme takto dočasne riešili net. Dĺžka vedenia bola vyše 200 m. V extrémne zarušenom prostredí (ventilátory (80 ks), veľké 40 kW frekvenčné meniče (fázové vodiče išli paralelne s napájacími pre meniče a motory (hoci tie boli tienené)).

      Fungovalo to OK, ale prenosová rýchlosť poklesla o cca 1/3.

      Bolo to riešenie, kým sa nepotiahla optika, ale kludne by to (pre tie potreby) fungovalo.

      Ping som nemeral.

    • RE: Powerline 30.04.2021 | 14:01
      Avatar easySolution   Návštevník

      Dlhe roky som pouzival ZyXEL PLA-4211 Twin Pack, predtym este nejake adaptery od Asusu. Fungovali vyborne (rodinny dom, rozdielne fazy). oproti kablu/wifi len o niekolko milisekund horsia latencia no na moje online hranie to nemalo ziadny vplyv. Kym linku vytazovalo 1 zariadenie dostaval som sa na 90% papierovych specifikacii. Pri 2 zariadeniach alebo subeznych presunoch dat znizenie rychlosti bolo uz citelne. No na bezne sufrovanie a multimedia viac ako dostacujuce.

      Vypadky boli 1x za mesiac, mozno aj menej. Stacilo vytiahnut zo zasuvky a zatracit spat.

      Asusy a Zyxely zomreli takou istou smrtou. Frekvenia vypadkov spojenia sa zvysovala az na 5-6x denne. Potom som natiahol kabel.

      • RE: Powerline 30.04.2021 | 14:23
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ano vela zalezi od kabelaze.

        Vo firme (v prenajme) to riesit clovek nebude.

    • RE: Powerline 03.05.2021 | 18:18
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak som sa nakoniec rozhodol, že vynechám Powerline a net pôjde po kábli. Rozmýšľam že nepôjdem do klasiky, ale vyskúšam plochý kábel kvôli posuvným dverám a skúsim ho zasunúť na kraje plávačky, aby som ho aspoň trochu uchytil po krajoch stien. Nemôžem vŕtať steny a je to len dočasné riešenie, ale budem sa držať hesla "kábel je kábel" a wifina skončí v šuflíku. Idem do dvoch týždňov urobiť upgrade mojej starej šunky (čakám ešte na grafiku), tak možno niečo pofotím a naklepem netechnický blog o praktických dôvodoch upgrade môjho kompu v blogu :-)

      • RE: Powerline 03.05.2021 | 23:09
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak to som zvedavy.

         

        • RE: Powerline 04.05.2021 | 00:00
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Noo bude toho viac, čo budem modernizovať, ale to si už nechám na blog včetne fotiek a nechcem predbiehať :-) Už finalizujem nákupný zoznam,,,

          • RE: Powerline 04.05.2021 | 17:51
            Avatar redhawk75   Používateľ

            necham sa prekvapit.

          • RE: Powerline 04.05.2021 | 18:18
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            dúfam že ťa ten upgrade nevyjde drahšie ako nový stroj ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Powerline 04.05.2021 | 19:09
              Avatar samalama   Návštevník
            • RE: Powerline 04.05.2021 | 20:28
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Budem sa snažiť podliezť túto hranicu, aj keď keď všetko zrátam čo som už vrazil do kompov už teraz, hmm... Ako sa hovorí za peniaze kúpi aj blbec, ale urobiť z holej bosej kancelárskej 10-ročnej šunky použiteľný multimediálny komp, toš to je zábavka. Okrem dávno pradávno kúpeného repasu 486ky, konkrétne IBM PS/2 77i som mal vždy len nové kompy a notebooky, ale tak nejako ma posledných 5 rokov čo som v BA chytila potreba vŕtať sa po večeroch v starých kompoch ako mám prístup k vyradeným kancelárskym strojom, na to musí byť človek kus pacient ako ja. Ak bude všetko hrať ako má po upgrade budem mať chvíľu pokoj, nevylučujem že budem pár komponentov vracať naspäť do eshopu ak to nerozbehám. Najbližšie sa idem sa sústrediť na nejaký notebook, kľudne aj nejaký repas napr. Thinkpad, nech sa stále nevŕtam v kompe, aj keď ešte ma čaká upgrade kompu u rodičov na dedine :-) A najmä grafiku a sieť budem testovať vo Windowse bez nejakých benchmarkov priamo pod WoT, takže sa idem sústrediť na hardvér tentokrát, nie priamo na Linux (ten pôjde potom na nové ssdčko),,,