poradte konfiguraciu pocitaca

Sekcia: Hardware a Drivery 23.10.2021 | 12:18
Avatar radoKE   Používateľ

Okolnosti ma donutili vymenit stare zelezo za nove a rad by som postavil pocitac na dlho. 750W zdroj, atx skrinu, ssd sata III disky, monitor a drobne plasty mam zo stareho, novu konfiguraciu si predstavujem takto:

doska https://www.alza.sk/gaming/amd-ryzen-5-5600g-d6667494.htm#discussionPosts

cpu AMD Ryzen 5 5600G - Procesor | Alza.sk

pamat https://www.alza.sk/crucial-16gb-kit-ddr4-3600-mhz-cl16-ballistix-black-d5820215.htm

Otazka teraz znie ci je to vhodna kombinacia s vyhladom dlhodobej pouzitelnosti aspon 10 rokov a ci integrovana grafika nebude po par rokoch narazat na poziadavky webu. Bezat na tom bude iba linux, bezne domace pouzitie, bez hier. Tiez ma zaujima vhodnost vybranej RAM, ci by nebolo vhodnejsie investovat moduly s rovnakou rychlostou ako podporuje doska, tiez z dlhodobej perspektivy, alebo nie, ak by bol prinos vs.cena iba minimalny... 

    • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 23.10.2021 | 21:20
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Omylom si k doske dal link na CPU. Co sa tyka konfiguracie, tak je to OK, mala by vydrzat tych 10+ rokov. Over si este pre istotu ako fici grafika v tomto procesore s dostupnymi driverami na Linuxe, niekedy vedia AMDckarske veci potrapit. Pozor, mozno sa podla tohto videa nevyhnes upgradu BIOSu na dokse (v zavislosti od toho aku dosku mas).

      Co sa tyka obavy o stihanie grafiky, tak kedze mas grafiku integrovanu do procesora, je vzdy moznost kupit dedikovanu kartu ak by tato nestihala. Ale nebal by som sa toho. Aj na starom zeleze si narazil na problem nepodporovania webu 32bit kniznicami a nie na vykonovy strop grafickej karty.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 23.10.2021 | 22:20
        Avatar radoKE   Používateľ

        tak este ta doska https://www.alza.sk/asus-tuf-gaming-b550-plus-d5868853.htm#parametry

        ano, toho upgradu biosu som si vedomy ze bude asi nutne urobit

        • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 24.10.2021 | 00:30
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          presne tu dosku mam aj aj ja, mam ale ryzen 3600xt (5000 este neboli keď som skladal)

          10 rokov vydrzi ale o 5 to bude tak ci tak sunt, horsie je ze pre dany socket je ryzen 5000 asi posledny (ja planujem lacny upgrade na 5800 ked budu na konci zivotnosti)

          ja by som desktop bez dedikovanej grafiky neskladal, ak by som volil integrovanu uprednostil by som laptop (tichší, mensi, prenosný), dnes je výber úžasný

          za mna to čo píšeš je dobrá voľba, otázka je či to má nejaký prínos oproti hotovemu notebooku v obdobnej cene

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 24.10.2021 | 10:28
            Avatar radoKE   Používateľ

            Dedikovanu grafiku by som riesil az narazim na nejake vyraznejsie spomalenie v buducnosti, ebayove ceny kariet budu inde a neverim ze by web presiel takym vyvojom ze bude potrebovať x nasobny vykon. A keby nahodou tak ak spravne chapem popisu tak ta doska bude schopna obsluzit aj ryzen 9, alebo sa mylim ? O 10 rokov budu stat par drobnych a nejaky narast vykonu oproti 5600g tam bude. Notebooky nemam rad, nedaju sa na nich vylozit nohy, zavadzia to na stole, furt sa kurvia ovladace ovladania napajania pri otvoreni a zavreti poklopu, pada to z ruk...

            • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 24.10.2021 | 11:05
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ak si dobre pamatam ta doska bude fungovat aj s r9 ale len serie 5000 (nová generácia už bude mať iný socket) ale s pretaktovanim by som nepocital kedze to je Bckova doska (a. je Xkova)

              zvysok je samozrejme na tebe, ja som skladal desktop kvoli editacii videi a 3D (teda som potreboval slusnu grafiku - v tom case som kupil NV2060Super za nieco vyse 250€)

              o nejaky rok dva tri, upgradnem na 5800 (alebo daco podobne dostupne) a mozno aj grafiku na NV 3000 seriu (alebo co bude dostupne)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 08:10
            Avatar radoKE   Používateľ

            Tak som to vcera vyskladal a spustil,prve dojmy velmi dobre, mx21, ide to rychlostou svetla. Len namiesto tych ramiek som vzal o dvacku lacnejsie 3200 bo podla testov je prinos drahsich 3600 uplne minimalny. Musim poriesit dva problemy ktore som za kratku dobu spozoroval. Ako prve je ze ked pocitac neprehrava zvuk, tak brumia repra. V momente ked spustim hudbu alebo kliknem na nejake video na irure pocut ze sa zvukovka zapne a brum zmizne, po dohrati po cca sekunde brumi zas. Predpokladam ze nejaka planetu setriaca vykundifikacia odpaja napajanie zvukovky ? Druhy problem je ze ak pocitac vypnem z menu, ci uz off alebo spanok, tak ho znovu prednym spinacom nezapnem (ani klavesnicou), musim vypnut zdroj, pockat kym pozhasinaju gay vylepsenia a az potom ide zapnut. Mal si nejaku podobnu skusenost ? btw. dosky sa v dnesnej dobe predavaju v neblombovanej skatuli ? Idem este nasypat najnovsi fw do biosu, mozno daco poriesi.

            • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 12:24
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              myslím že mám teda tú istú dosku a mne vstavaná zvukovka robí problém stým že mic vstup proste nonstop chrčí (ale nemám pripojený žiadny výstup), kedže ty máš niečo podobné asi tá zvukovka bude mať nahovno podporu pre linux

              na prehrávanie mám externú zvukovku cez usb (k repro) aj optiku (na sluchadla), takže ma to až tak netrápi

              s vypínaním a zapínamím nemám problém,

              predávanie komponentov v otvorených krabiciach je pomerne bežné (aj keď podľa mňa nie správne) - predajvocia kontrolujú obsah a niekedy aj funkčnosť

              BTW dúhové svetielka na doske sa dajú vypnúť v biose (myslím že sa to volá AURORA)

              + nezabudni si v BIOSE nastavit správny XMP profil (či DOCP či ako sa to volá) inak ti tie ramky pojdu na 2000MHz (alebo tak nejak)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 13:56
                Avatar radoKE   Používateľ

                Po upgrade biosu je to lepsie, zvukovka je tichsia, uplne ten brum nezmizol. Este riesim to nezapinanie, mylim sa ak poviem ze tam nema co byt softwarovo dodrbane kedze ide o zopnutie kontaktu a doska by na to mala zareagovat bez ohladu na to ci je v stave hybernacie, spanku alebo po vypnuti ? Mam obavu ci nebudem musiet vratit, mozno je to migrujuca doska... duhove svetielka som poriesil zavretim toweru.

                • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 15:45
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  nebudem sa tváriť ako odborník, ale môj názor je, že stlačenie pošle len signál (podobný ako slačenie klávesnice), ktorý musí vyhodnotiť nejaký sw/firmware (bios, alebo nejký čip na doske alebo bežiaci OS)

                  iba pri úplnom korektnom vypnutí toto prejde na BIOS, ak sa pc vypne nekorektne (neviem ako tu už len fabulujem) tak si doska myslím že stále beži OS a len prepošle tento signál

                  vychádzam z toho že správanie stlačenia gombíka si vieš v nastaveniach napajania upraviť

                  neber to príliš vážne viac menej len tipujem, vôbec netušim ako takýto HW funguje

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 22:31
                    Avatar radoKE   Používateľ

                    S velkou pravdepodobnostou mas pravdu, doskou to asi nebude pretoze ak stlacim tlacidlo on/off ked som v biose tak pocitac vypne a ide znovu zapnut aj bez odpajania siete. A teraz neviem ci mam byt rad ze to nie je doskou, skusam ine distro...

                  • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 16.11.2021 | 08:14
                    Avatar radoKE   Používateľ

                    Idu ti senzory ? postupne sa mi vynaraju dalsie problemy s tou doskou, inxi mi hlasi no sensors data, pouzil som sensor-detect, presiel celym procesom a nic. Tiez conky hlasi furt rovnake nezmysly, 16/9/1, doteraz som si to nevsimol koli tomu wildflower pozadiu. Vyskusal som ubuntu mate 20.04, rovnaky problem. Tie distra co mas v popise, doska s nimi bezi korektne ? Prezrad prosim verzie.

                    • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 16.11.2021 | 09:34
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ja na tom desktope od poskladania mám manjaro s KDE (neviem aká verzia inštalátora bola vtedy)

                      inxi som neskúšal, conky nepoužívam, ale v lište mám kde widget na monitorovanie teploty cpu, gpu a SSDcka a všetky ukazujú primerané (očakávané) teploty podľa využívania (30 pri štarte, 60 pri hrách, 70 pri renderovaní)

                      inak použil si MX linux vo verzii AHS (advanced hw support), ktorý je určený na nový hw ako ryzen 5000 ?

                      lebo štandartná verzia MX je skôr cielená na staršie pc

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 10:24
            Avatar radoKE   Používateľ

            A este na jeden problem som narazil, stiahol som najnovsi bios z asusackej stranky a v popise je ze ho treba premenovat pomocou exe programku. Lenze nepisu na co premenovat. Alebo novy nazov vygeneruje ten soft ?

            • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 10:30
              Avatar radoKE   Používateľ

              uz som na to ako to sudruhovia z asusu mysleli prisiel, som retardovany...

              • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 11:02
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Tak nás neznalých pouč. Takto sme z toho zmetení.

                • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 15.11.2021 | 13:51
                  Avatar radoKE   Používateľ

                  Na stranke je v zatvorke nazov na aky treba ten subor pred umiestnenim na usbdisk premenovat. Uplne jednoducha zalezitost, ale sudruhovia na to vyrobili utilitku. Z pohladu mojich myslienkovych pochodov rusivy zmatocny element ktory sposobil zdrzanie koli pochybnostiam ze wocogo ked na to urobili program. Byt to prkotina, neriesim ale nekorektny flasch biosu vie zdrzat. Prirovnam to k Igorovi z TN oblecenemu ako saso uprostred krizovatky v BA ako dava vodicom pokyn ze mozu ist ked im naskakuje zelena. Asi by bola zapcha az po Bernolakovo, napriek tomu ze semafor bezi ako ma...

    • RE: poradte konfiguraciu pocitaca 16.11.2021 | 08:23
      Avatar radoKE   Používateľ

      Mozno by stalo za namahu presun casti tohto vlakna do noveho v sekcii hw a drivre, nech to niekomu v buducnosti pomoze. Ake su pravidla ? Mozem to spravit sam s odkazom na toto vlakno alebo treba poziadat admina nech presype prispevky ?