Čo vy na podcast LinuxOS.sk?

Sekcia: Komunita 27.10.2021 | 19:52
Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

Ahojte.

Tak som rozmýšľal, že sa tu pravidelne vyskytujú viacerí GNU/Linux a FOSS nadšenci a možno by tým pádom nebolo odveci spoločne pokecať. A keď už pokecať, tak prečo nie aj s pridanou hodnotou pre komunitu?

Niektorí z nás tu majú články a zápisy, ktorými vlastne už určili témy možných rozhovorov. A keby sme tie rozhovory nahrali cez niečo ako Jitsi, mohol by vzniknúť pekný materiál. Keďže by išlo o video-záznam, tak okrem audia by sme pokojne mohli dať von aj video. Na začiatok by nemuselo ísť o nič preborné, napr. ako v prípade Street of Code.

Myslím, že tak do 20 minút na jednu časť by bolo optimálne. Raz za týždeň by mohla vychádzať jedna epizóda. Ak by do toho so mňou niekto šiel, rád sa ujmem technických vecí a moderovania. Niečo v takomto duchu, pričom by sme dopredu nahrali zopár častí (povedzme 5), aby sme od spustenia mali viac času na ďalšie časti...

Čo vy na to? Budem rád, ak napíšte svoj pohľad na túto tému. Ďakujem. :)

    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 21:40
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tibor ak na toto nájdeš ľudí tak klobúk dole :-) Celkovo na LinuxOS je strašne málo aktívnych ľudí už, preto držím palce. Myšlienka možno dobrá, ale nie každý sa rád počúva,,,

      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 21:50
        Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

        Chapem, ze nie kazdy sa rad pocuva. Ale tak povedal som si, ze za skusku nic nedam. :)

        Mam uz skusenosti z vlastneho podcastu, takze ma to nebude stat vela casu. Temy a scenare su tiez celkom jasne urcene, takze ani tu nevidim problem.

        Uz len najst tych dobrovolnikov... ;)

        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 22:37
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ono aj tu sme sa kus vyprofilovali a nie každý Linuxák ide rovnakým smerom. A to popritom môžeme mať viac strojov s Linuxom a jeden si môže myslieť že aj rovnako rozmýšľame. Myslím si že po tých pár rokoch sa už celkom dobre poznáme, ale aj tak si vieme skočiť pekne do vlasov (v mojom prípade fráza). Niektorí sú striktne za dodržiavanie licencií a naštartuje ich zmienka o nejakom non-free prešľape, iní idú ešte viac do hĺbky a skladajú si doma servery a ovládajú siete, iní ako ja zase až tak striktní nie sme a viac sa venujeme celkovej používateľnosti distribúcií pre BFU a raz za čas napíšeme nejaký blok. To čo sa tu riešilo cca 15 rokov dozadu je už dávno vyspelé a aj to vidím ako dôvod, prečo už celkovo Linux fóra nie sú až tak aktívne. Aj preto mám kus obavy, či nájdeš duchom podobnú partiu :-)

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 23:26
            Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

            Ono to vlastne nemusi byt duchom podobna partia. Prave tym rozdielnym vnimanim to moze byt zaujimave...

            Podcast je dnes velmi popularny sposob sirenia a konzumacie obsahu, a tak verim, ze by mohol vniest novy vietor do komunity...

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 23:30
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Ono to vlastne nemusi byt duchom podobna partia. Prave tym rozdielnym vnimanim to moze byt zaujimave...

              A vieš, že máš pravdu? A len tak zo zvedavosti, máš aj predstavu o témach a asi ako by to malo vyzerať?

              • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 23:39
                Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                Chcel by som to cielit prevazne na laicku verejnost, takze temy by zo zaciatku mohli predstavit svet alternativneho softveru s otvorenym zdrojovym kodom.

                Konkretne by som to chcel zamerat na dobru pouzivatelsku skusenost s tym softom. Proste pribehy pouzitia toho softu v konkretnych situaciach, s ktorymi by sa vedeli stotoznit aj bezni pouzivatelia kancelarskych pocitacov.

                Funguje mi to tak na webinaroch s najroznejsimi ludmi s najroznejsimi povolaniami. Vela z nich mi mezavisle na sebe uz roky opakuje, ze by som o FOSS urcite mal viac rozpravat aj pre verejnost. No a kde je lepsie zacat ako priamo v komunite?

                • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 27.10.2021 | 23:50
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Keď to chceš smerovať na laickú verejnosť, asi by som vedel tiež k tomu niečo. Už dlhé roky skúšam rôzne distribúcie, vylepšujem taký ten svoj programový výber a úprimne ani sa veľmi nerýpem do hĺbky. Snažím sa vyťažiť práve z ergonómie daného desktopu maximum v svoj prospech. A rokmi som si tak nejak aj vyprofiloval ten desktop (KDE, Xfce), že sa už vlastne len obmieňa. Takže pri distro turisitke ktorá je už len sporadicky a z kľúča, riešim už len programový výber v základe, stabilitu a či je tam nejaká pridaná hodnota vo vlastých gui.

                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 00:08
                    Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                    Super, Pavel, tak teda dam dokopy prve temy, poslem ti ich a mozeme skusit nieco nahrat. Co ty na to?

                    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 00:13
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Momentálne som na PNke lebo ma neposlúcha tlak tak mám dosť času :-) Ale nemám po ruke mikrofón, ten mám pri druhom kompe v BA tak by sme mohli niečo aspoň pripraviť.

                      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 00:36
                        Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                        Jasné, pripravíme, dohodneme...

                        Hlavne teda pevné zdravie prajem.

                        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 18:03
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Som to prehliadol, ďakujem :-)

                • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 00:11
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  A práve rokmi skúšania človek príde na rôzne finty. A keď ich vie používateľ posunúť správnym spôsobom pre BFU, tak prečo nie, chválim snahu :-) Ja som napríklad zistil za posledný týždeň čo som u rodičov na dedine, že rovnaká wifina a rovnaký net nemusí ísť rovnako na rôznych distrách. MX Linux ju na slabšom signále odpájal, Ubuntu MATE kus lepšie a Q4OS, ktorý je tiež postavený na Debiane ako MX Linux nemá problém. Zase sa mi potvrdili kvality Q4OS, ktorý až toľko používateľov nepozná,,,

                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 00:37
                    Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                    No a presne toto myslím... Tie vedomosti, ktoré proste získaš tým, že skúšaš... To sú potom veľmi cenné skúsenosti...

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 09:15
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Niektorí sú striktne za dodržiavanie licencií a naštartuje ich zmienka o nejakom non-free prešľape

            Čiastočne ja. Čím som starší, tým mi na tom viac záleží. Asi raz dopadnem ako RMS :)

             

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 09:33
              Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

              Richard, a prečo to tak máš? Prečo ti na tom záleží? Aké to podľa teba má výhody?

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 09:36
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Dodržiavanie licencií a non-free sú dve rôzne veci. Aj ja na sebe pozorujem, že začínam ísť smerom dodržiavania licencií ale nevadí mi to non-free. Ak by som striktne trval na non-free, musel by som sa dosť obmedzovať, čo nechcem. Veľa dobrých softvérov je non-free. Radšej si zaplatím za dobrý non-free softvér, než by som používal taký, ktorý mi z rôznych dôvodov nevyhovuje.

              • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 10:14
                Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                Cize ti ide v prvom rade o to, aby softver proste robil co najlepsie to, na co je urceny, ano?

                • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 10:18
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Áno, celkom si to vystihol. Ide mi v prvom rade o ergonómiu a efektivitu. A to, či je non-free alebo nie, ma až tak nezaujíma.

                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 10:36
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Presne, tak pod toto sa tiež podpíšem,,,

                    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 10:56
                      Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                      Čiže obaja veľmi nemusíte ten ideologický rozmer, ktorý tak tlačil Richard Stallman (rms)? V tomto kontexte ma ešte zaujíma, ako vnímate jeho presvedčenie, že školy by mali učiť slobodný softvér, pretože inak žiakov v podstate obmedzujú, dokonca ich až učia "fajčiť". Viac o tomto vo videu so slovenskými titulkami.

                      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:01
                        Avatar Richard Antix  Používateľ

                        Ja som o tom plne presvedčený - ono totiž zďaleka nejde len o softvér. Ide tam o digitálnu slobodu (a nezávislosť) celkovo. A tiež o budovanie sociálnych väzieb v zmysle zdieľania, pomoci…

                      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:05
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Aby som to upresnil, okrem Google Chrome a TeamVieweru mám v Linuxe všetko open source softy, ak som teda niečo neprehliadol. A priznávam sa, že mám na disku virtualku Windows 7ku so starším MSO kvôli kompatibilite s doc súbormi. Inak mám licenciu na Windows a na Office 365, ale som lenivý vytvárať virtualku na novo. Už sa mi stalo, že mi LibreOffice slušne rozhádzal dokument, ktorý som potreboval narýchlo upraviť, tak preto. A pod Wine free soft FastStone Image Viewer portable verziu. Úprimne skúšal som nahradiť MSO rôznymi programami, a toto je práve o tej spomínanej ergonómii a o kompromisoch. Vedel by som zameniť Google Chrome (dlhé roky som používal Firefox ako primárny browser) za napríklad Chromium, TeamViewer za napr. DWService, hľadať alternatívy za MSO ako napríklad WPS Office (nie je open source), OnlyOffice a podobne, ale v tomto prípade jednoducho som vsadil na ergonómiu a skúšal som za tie roky kvantum programov a takto mi to vyhovuje,,,

                        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:09
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          na bežné úpravy úplne fantasticky funguje online MS Office (na domáce živanie), myslím že ak máš 365 licenciu tak ti dokážu do prehlaidača natlačiť takmer plnohodnotný MS office (to ale nemám odskúšané)

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 10:59
                    Avatar Richard Antix  Používateľ

                    Hm, ja zase nie… proste etický/morálny rozmer je pre mňa veľmi dôležitý. Non-free OS nás stáli (doslovne) veľa peňazí - keď sme museli naprávať následky vzniknúce nemožnosťou ich kontroly. To je dlhší príbeh. Áno, je tu aj určitá miera trucu, odmietania, aj keď nás to strojí viac námahy (= €) a obetovania.

    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:05
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Myšlienka podcastov je dobrá, ale detaily by sme mali efektívnejšie prediskutovať cez Jitsi (https://meet.jit.si/linuxos.sk)

      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:10
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Žeby budúcu stredu 3.11. o 19:00 ?

        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:20
          Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

          Richard a vxmery, som za (https://meet.jit.si/linuxos.sk). A vyhovuje mi aj streda 3.11. o 19:00.

          Pavel, pridáš sa k nám?

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:08
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ale viem komunikovať len textom, nemám po ruke mikrofón ani webku, využívam iný komp. Inak no problem :-)

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:15
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Ak budem (už) doma alebo nebudem v zahraničí, tak sa ukážem. Totižto "robím si, čo klienti chcú" ☺.

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:11
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ak nezabudnem, pridám sa aj ja, ni vždy viem odborne prispieť ale rád sa počúvam ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:08
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Dodržiavanie licencií považujem za elementárnu slušnosť. Free soft preferujem na "bežné" veci ako mail-klient, prehrávač audio-video, prehliadač fotiek, prípadne office balík atď. Čo sa týka "uzavretých šmejďární" ako to z obľubou nazýval Bedňa, veľakrát nie je na výber. Ovládanie špeciálnych zariadení, technológií, konfiguračné softy a pod. sú dosť prísne strážené a podmienené školeniami a písané takmer výhradne pre Win a licenčné podmienky sú striktne dané.

      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:10
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Áno, sú situácie, kde sa inak nedá.

        "Kdybych pánové před vás postavil dvě krabičky od sirek, ale dvě naprosto stejný krabičky, a o jedný z nich vám řekl, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší, co?"

        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:22
          Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

          Presne tak, páni. Pre mňa zlaté pravidlo je, že ak softvér robí, čo má a robí to dobre, tak je to dobrý softvér. Otvorenosť kódu je však pre mňa obrovské plus.

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:29
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Hm, takmer každá aplikácia robí, čo sa od nej očakáva. Problémom je, že ako získať dôveru v uzavretý softvér, keď sme neustále svedkami, že popri hlavnej činnosti (ktorá je hlavná?) tento robí same nechutnosti. Známy je napr. report z minulého roka, v ktorom autori uvádzajú, že 67% aplikácií z G Play má vlastnosti malvéru. (https://www.pcmag.com/news/study-reveals-googles-play-store-is-main-distributor-of-malicious-apps)

            O prúseroch MS a iných z big-tech ani nemá zmysel písať…

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:41
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Tu je jeden problém s tým otvoreným kódom. Aplikáciu môžem upraviť, tak, že bude skryte škodiť a kód vystaviť nezávadný z doby pred úpravou. Po skompilovaní binárky už je problém zistiť, na základe akého kódu to bolo skompilované. A to nehovorím o tom, ako prácne a ťažké je skontrolovať obrovské množstvo kódu nejakého komplikovanejšieho softvéru (státisíce až milióny riadkov kódu). Tým chcem povedať, že s tou kontrolou otvoreného kódu to zasa nevidím až tak reálne, ako sa to prezentuje.

              • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:30
                Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                Livan, myslím, že kontrola kódu je skôr práca pre tú časť komunity, ktorá tomu rozumie. A ak má softvér dostatočne veľkú základňu používateľov, verím tomu, že sa prípadné nekalé úmysly odhalia včas. Tomu nasvedčuje množstvo príkladov, ako napr. Audacity alebo sám veľký MS (https://zive.aktuality.sk/clanok/n6en11j/microsoft-poburil-open-source-net-komunitu-oblubenu-funkciu-napokon-ponecha/).

                Je mi jasné, že sa nemusí na svetlo sveta dostať každý jeden problémik z menších FOSS projektov, ale v rámci veľkého softvéru, na ktorom často stavajú aj tie menšie, je to ustrážené celkom dobre.

          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 11:31
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Otvorenosť kódu je sice fajn, avšak iba pre programátorov, aj to nie pre všetkých. Bežný užívateľ z toho nemá nič. Alebo si myslíte, že bežný Franta užívateľ trávi zimné večery lúskaním kódu, ktorému ani nerozumie? Výhoda otvoreného kódu je v tom, že ho vie človek študovať.

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:05
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Áno, so všetkým súhlasím. Ale samotný fakt, že ten kód je dostupný, stojí za to.

              Podobná analógia, ako keď za socializmu boli uzavreté hranice, a niekto argumentoval - no a čo, aj tak nemám (napr.) peniaze niekam cestovať. Podobná analógia je s tvrdením "I have nothing to hide".

              Ostatne - veľké softvéry (ktoré sú viac pod drobnohľadom), ako napr. Audacity či FF, dostali hneď "vyžrať", ak sa pokúsili o nejaké nefér praktiky.

            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:07
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Preto úvaha:

              Bežný užívateľ z toho nemá nič.

              neberie do úvahy fakt, že práca komunity je prínosom aj pre BFU.

              • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:18
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Jednoducho BFU ktorý je zvyknutý na cracknutý soft a zavírený počítač, takého neprevedčíš. Naopak ten, komu záleží na "čistom" systéme bude mať k tejto téme zďaleka bližšie. Ono niekedy je asi aj na škodu to množstvo distribúcií a desktopov, začiatočník musí v prvom rade pochopiť filozobiu a odlišný spôsob "správy" systému. Takže súhlasím s ideológiou Linuxu, inak by som ho nepoužíval ale zároveň tvrdím, že niekedy sa používateľ nevyhne tomu, že musí používať aj niečo mimo tejto ideológie, osobne dual boot neuznávam a preto si radšej prispôsobím jeden OS. Ono po tých rokoch sa na to pozerám úplne inak,,,

                • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:42
                  Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                  Ako pedagóg s 10-ročnou praxou a IT lektor s 5-ročnou praxou som zistil, že ak sa človeku venuješ a postupne mu ukazuješ čaro FOSS sveta, začne myslieť aj bežný používateľ inak. Takmer všetci začnú používať FOSS - aj keď na Windowse, je to posun k lepšiemu... No a niektorí (väčšinou tí vytrvalejší, ktorí sú zvyknutí prekonávať prekážky aj v reálnom živote) sa dokonca rozhodnú, že vyskúšajú Linux na staršom počítači. Často si títo vytrvalci nakoniec nájdu cestu a Linux začnú používať stále častejšie. A aj keď nie vždy Linuxom dokážu úplne nahradiť Windows, pochvaľujú si tie skúsenosti, ktoré počas učenia sa Linuxu získali. Neraz im tie skúsenosti pomôžu aj na pracovných pohovoroch.

                  Z môjho pohľadu je to hlavne o tom, zistiť, čo daný človek potrebuje, čím žije a tomu prispôsobiť rozhovor o FOSS... Netlačiť, nepresviedčať, iba zapálene informovať. Tak sa prenesie emócia, na základe ktorej je človek ochotný prijať aj informácie. Lebo je dokázané, že sa učíme iba od ľudí, ktorí sú nám sympatickí. ;)

                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 15:26
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Linux distribúcie sú ďaleko vyspelejšie ako boli napr. 15 rokov dozadu. To keď som prvýkrát nahodil Mandrake to nešlo správne kódovanie názvov súborov, drina pripájať ntfs disky, rozbehať prehrávanie videa a iné dnes už triviálne veci. O rozbehnaní dial modemu ani nehovorím, všelijaké úpravy cez hex editor a kompilácia jadra. Jednoducho človeka keď to dostane už sa k Windowsu nevráti, keď si používateľ zvykne na tak super vec ako inštalovanie softu z repozitárov miesto hľadania inštalačky a next next, alebo obnova softu do defaultu jednoduchým zmazaním konfigu mimo inštalačky alebo záloha konfigov pre zachovanie nastavení. A to je len pár vecí, ktoré používateľovi veľmi zjednodušia správu OS. O možnosti výberu desktopu a "ošahanie" si daného distra z kľúča bez nutnosti inštalácie, to si asi pri Windowse neužije. A koľko starých strojov sa dá ešte použiť pri vhodnom distre aby fungovali ďalej, viem to podľa seba. Samozrejme v drvinej väčšine to chce investíciu aspoň do ramky a ssdčka. Takže idea super, držím palce :-)

                    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 15:33
                      Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                      Pavel, šetrenie životného prostredia je tiež veľká téma, do ktorej má FOSS čo povedať. ;)

                      A celkovo sme tu všetky načrtli veľa tém vhodných do podcastu. Teším sa na Jitsi (https://meet.jit.si/linuxos.sk) v stredu 03. 11. 2021 o 19:00. ;)

                      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 15:39
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        Tibi, ak máš čas, hoď to správičky podľa tohoto vzoru, bude to 2021v6.

                        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 15:55
                          Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                          Hotovo. Správa čaká na schválenie.

                          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:00
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            MÁŠ :-)

                            • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:15
                              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                              Super, chalani

                  • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 29.10.2021 | 08:10
                    Avatar Richard Antix  Používateľ

                    že ak sa človeku venuješ...

                    Veď toto, lektor musí to byť kombinácia pedagóga, odborníka na linux, nadšenca, empatika, trpezlivého jedinca a altruistu.

                    Čo nie je zrejme bežná kombinácia.

                    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 29.10.2021 | 08:59
                      Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                      Mas pravdu, Richard. Ak ti na niecom naozaj zalezi, tak to proste robis. Ak ti to dava zmysel, venujes sa tomu. Moze sa to na prvy pohlad zdat ako tazka praca, no ak ide o srdcovku, zvladas to s lahkostou, aj ked makas ako sialeny... ;)

                      Okrem tej odbornosti a praxe je podla mna ovela dolezitejsie budovat dobre vztahy, cize citlivo a empaticky pracovat s komunitou. To je zaklad, bez ktoreho sa dalej nepohneme, pretoze az ked budes ako clovek sympaticky (vybudoval si vztah), az vtedy sa od teba niekto uci a dokonca je ochotny pridat sa do komunity ako aktivny clen.

                      Odbornost s praxou pridu casom. To je hardskill, ktory sa pri troche volneho casu nauci ktokolvek, kto naozaj chce. Ale aby niekto vobec bol ochotny ucit sa od nas, musime mu podla mna byt najskor sympaticki (napr. sposobom komunikacie, napomocnostou, nezistnostou), cize musime mat zvladnute softskills, co sa uz tak lahko ako hardskill naucit neda, pretoze ide casto az o zmenu rokmi zakoreneneho postoja (mindset).

                      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 29.10.2021 | 10:48
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Taaak ja som cca 10 rokov dozadu robil ITčkára a mal na starosti registračné pokladne v jednej predajnej sieti a to ti poviem, že bola "radosť" učiť staršie ženy na nový systém. A ako pridanú hodnotu som mal že juh Slovenska, takže niektoré do toho sekali maďarčinu. Som si na to náhodou spomenul keď si písal o učení, veľa krát sa stalo, že som si odšľapal 5 hodín po predajni keď som ich učil a o týždeň znovu. Takže staršie vedúce predajní na vidieku v kombinácii s novým pokladničným systémom bol celkom masaker :-) Kus offtopic, ale toľko som sa nasmial vtedy,,,

                        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 29.10.2021 | 13:50
                          Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

                          Obzvlast male deti a seniori potrebuju vztah, inak sa proste zaseknu a neucia sa. Ak si sa nasmial, tak predpokladam, ze ste tam mali dobry vztah. Gratulujem! ;)

              • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 12:26
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
                neberie do úvahy fakt, že práca komunity je prínosom aj pre BFU.

                Tu sa dá proti tomu zasa postaviť argument, že to, že niečo človek robiť môže, ešte neznamená, že to aj robí. Ako inak si možno vysvetliť fakt, že na nejaké veci sa prišlo iba náhodou aj to po dlhých rokoch (zraniteľnosti rôzneho druhu).

    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:28
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      za mňa fajn nápad, len ralizácia bude fest náročná

      ja sa asi viac teším že si to budem môcť vypočuť, ale príležitostne ked budem mať voľný čas rád aj prispejem

      ak sa mi nepodarí stredu sa pripojiť tak by som len rád uviedol, že minimálne pre mnňa je pri výbere podcastu kvalita veľmi podstatná a myslím prioritne na kvalitu nahrávky (zvuku) a videa (ak to teda má byť aj video formát)

      nekvalitu obsahu skôr odpustím, ale ak si zapnem audioknihu alebo podcast a samé šumenie a pukanie, ozveny, neprehliadnuteľná kompresia a chrčanie, praskanie pre prepálený gain, tak to po 10s prepínam (bez ohľadu na kvalitu obsahu)

      nevravím, že to musí byť štúdiová kvalita s plnohodnotným dynamickým rozsahom ale bez aspoň priemernej úrovne to nikto nikdy nebude počúvať

      teda nahrávanie toho čo vidno na jitsi alebo inej videokonferenčnej platforme je podľa mňa napoužiteľné, a každý účastník by si mal vyhotoviť plnohodnotný záznam videa aj zvuku, ktorý sa následne postrihá do výsledku (tu som ochotný pomôcť)

      cez open source sw ako OBS by malo byť možné nahrať nekomprimovaný záznam z webkamery a miktofónu popri otvorenom jitsi (nemám odskúšané) lebo aj velmi lacné webkamery maju pomene dobrý záznam zvuku a videa, avšak ten ide doprdele v momente ked sa to streamuje (minimálne jitsi využíva mylsím len 320p pre video a bitrate audia ani nechcem vedieť)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 16:55
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo môžeš sa angažovať keď si technicky zdatný a nie hneď za všetkým vidieť problémy, ty pesimista jeden :-) V prvom rade ide o obsah, ak to bude nezaujímavé a nezáživné ani popiip kvalita to nezachráni. A ani znudený nezaujímavý hlas by tomu nepomohol, jeden človek z tohoto fóra ma dokáže dokonale uspať a očividne sa rád počúva :-D Ale máš pravdu, nech to má úroveň,,,

        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 23:21
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          je mojou pracou vsade hladat problemy :-(

          tu som ale chcel hlavne upozornit na to ze bez premysleneho technickeho riesenia to bude onicom

          som nad tym trochu rozmyslal a so snychronizaciou bude proste problem a bude sa musiet riesit asi manualne (snáď preberieme v stredu)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 23:50
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            To o čom píšeš neovládam, ja som skôr na fotografiu, Braňo ty budeš asi technická podpora. Ale tak k tomu ti povie viac autor témy Tibor, predpokladám že to bude skôr o zvuku ak som to správne pochopil.

      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 28.10.2021 | 17:23
        Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

        Branislav, dakujem za tvoj postreh. Urcite aj toto su temy, ktore potrebujeme prebrat na online stretku. ;)

    • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 10.11.2021 | 21:05
      Avatar Tibor Repček Ubuntu MATE  Používateľ

      Tak teda sme práve ukončili stretko k podcastu a v prílohe posielam zápisnicu.

      Zatiaľ sme sa zhodli na tom, že podcast by mohol existovať vo forme úvodu k článkom - niečo ako upútavka...

      Richard si vie predstaviť, že by prispel aj hlasom, ale detaily sme ešte nestihli prebrať. :)

      • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 11.11.2021 | 09:33
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        obsadenie aj obsah vyzeraju podľa zápisnice super, škoda že som nestíhal (uprednostnil som pravdepodobne posledné posedenie s volejbalistami)

        samozrejme rád prispejem, aj keď s postprodukciou audia nemám až také skúsenosti, ale budem to brať ako výzvu (naštastie nástroje mám a návodov na nete je dostatok)

        ja som si utorok robil pár testov a s prekvapenim som zistil, že moja web-kamera (https://www.alza.sk/c-tech-cam-11fhd-d6252752.htm#parametry) onažená ako Full HD zvláda 1920x1080 len pri 5fps, čo napríklad OBS vobec neakceptuje a umožní mi navrávať len ak znížim rozlíšenie na 800x600 (myslím že tam už zvláda 30fps), aspoň viem prečo stála 15€

        na toto si bude treba dať pozor, ak chceme robiť aj video, ideálne riešenie vidím v použití druhého nahrávacieho zariadenia (kamera, foťák, mobil), čím by sa zvýšila kvalita záznamu videa aj zvuku 

        na moje prekvapenie, zvuk z videí nahratých mobilom je lepší ako ked som skúšal nahrať audio cez webkameru alebo mic vstup do zvukovej karty cez veľmi lacný mikrofón (samozrejme to bude individuálne)

        viacero ľudí tu má aj zrkadlovky, predpokladám že video záznam znich by bol výborný a to vrátane obstojného audia aj bez exteného mikrofónu

        takýto postup by predpokladal u všetkých zúčastnených použitie slúchadiel (čo by nemal byť problém) alebo individuálne nahrávanie

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Čo vy na podcast LinuxOS.sk? 11.11.2021 | 18:41
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          som sa teraz hral hodinku s nahravanim roznym sposobom, tak sem hodim vysledky pozorovania

          nahrával som:

          1. cez mikrofon webkamery (cez OBS a audacity)

          2. cez externý mikrofón (lacný hračkársky) pripojený cez 3.5mm jack do zvukovky, cez audacity

          3. video do mobilu (samsung S20FE)

          4. audio v mobile cez VOICE RECORDER

          5. gopro

          Čiastočne prekvapivé výsledky (minimálne pre mňa)

          najhoršiu kvalitu mal lacný externý mikrofón ešte aj náhravanie na webkameru bolo lepšie (neviem čím to je ale mikrofón mi chytal obrovské množstvo šumu a chrčania)

          webka zachytila pomerne plochý trochu plechový zvuk

          go pro obstala podľa očakávania, s dostatočne dlhým hraním sa s nastaveniami (potlečenie hluku a kvalita nahrávky), bol zvuk použiteľný, stále nie však tak dobrý ako audio z nahratého videa mobilom (to ma mierne prekvapilo dynamickým rozsahom a absenciou šumu)

          najlepšie však vyšiel záznam z voice rekordéru (neprekvapivo) - nastavený som ho mal na max možnú kvalitu (waw, 44100Hz), ktorý znel naozaj prirodzene

          pre budúcu produkciu tak pre tých čo nemajú obstojný mikrofón a zvukovku (ako napr. ja), okrem webky pre chat na seba nasmerovať mobil a nahrávať video (kvalita obrazu a videa tak bude asi nejlepšia, bez dodatočných investícií), kto má dobru webku tak nahrávanie videa cez OBS a simultánne nahrávanie audia do mobilu cez voice recorder je tiež dobré riešenie.

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment