asus dosky problemy pod linuxom

Sekcia: Hardware a Drivery 17.11 | 09:29

V tomto vlákne https://linuxos.sk/forum/24852/ som načrtol nedostatky mojej novej dosky od asusu ( tuf gaming b550 plus ) a pri riešení našiel na nete pár dobrých správ, ak teda som sa nestratil v preklade a pochopení (som bfu) . Nový linux 5.16 ktorý má byť vypustený niekedy v januáry by mal riešiť problémy so senzormi. Či porieši aj môj problém s nefunkčnosťou on/off spínača uvidíme. Dosiek ktoré majú problém je podla diskusií viac, zoznam na ktoré je už záplata :

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ASUS-WMI-NCT6775

odkaz na záplatu:

https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/groeck/linux-staging.git/commit/?id=cd0b8e410937

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 17.11 | 17:36
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

je zaujímavé že mne všetko funguje fajn (po update biosu, dovtedy boli problemy s USBckami)

musim kuknut ci u mna sensors ukazuju spravne data

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: asus dosky problemy pod linuxom 17.11 | 17:44

Tak u mňa je stále ešte možné že doska je vadná aj keď pri nábehu linuxu keď sa objaví to okno kde sa volí či memtest alebo verzia jadra atď. tak po stlačení pwr sa počítač normálne vypne a dá sa zapnúť. Testol som nové ubuntu a tam pri vypnutí cez menu počuť ako systém vypne disky, odhlási usera a obrazovka zatuhne na loginovom okne. Ako si písal, doska ostáva v nejakom polozapnutom režime... Bohužiaľ wokna som nebol schopný rozbehať, skúšal som tú trial verziu a tá zatuhla po bútnutí do modrej obrazovky. Taká tá win10 modrá. Počítač šlo z toho zátuhu vypnúť tlačidlom aj opatovne zapnúť.

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 17.11 | 17:53

Tak a po aktualizácii mi zas bruní zvukovka, brum sa stratí keď nabehnem na niektoré stránky, napr. na aliexprese na pár desiatok sekúnd prestane, potom zas začne a tak striedavo.

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 17.11 | 19:26

ak sa budem velmi nudit, niekedy večer vleziem pod stôl a skusim analogovy audio vystup, ci chrci aj u mna

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 18.11 | 14:09

teraz som mal chvíľu čas, a môžem potvrdiť že predný audio port (bez ohľadu na prehrávanie zvuku) púšťa do audia artefakty 

zadný zelený port nič podobné nerobí, ani po dlhšom čase počúvania ani po niekoľkých minútach ticha

ako som už písal zadný černevý mic port však vnáša do audia bzučanie

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 20.11 | 09:50

Zhrniem to, doska je v poriadku, mierne zabugovaná. Po inštalácii win10 sa správa napájanie korektne až na niektoré javy popisované v zahraničných diskusiách. Na tlačidlo on/of aj na spánok a vypnutie z menu reaguje ako má, dá sa zobudiť aj zapnúť. Ak sa v ktoromkoľvek usb slote ponechá počas reštartu vo win10 kľúč usb3.2 tak namiesto reštartu komp vypne a nejde zapnúť. Uvidím čo prinesie nové jadro a mx21ahs, zatiaľ bežím na štandardnej mx21 s xfce.

• RE: asus dosky problemy pod linuxom 02.12 | 21:05

Ešte pár poznatkov k brumu zvukovky na doske. Pravdepodobne by to šlo ( z pohľadu bfu ) ľahko opatchovať. Spozoroval som totiž že po nabehnutí na stránku aliexpresu a sme.sk zvukovka na pár sekúnd prestane brumieť, akoby niečo z html zobudilo zvukovku a tá na chvíľu prestala otravovať. Dokonca na stránke sme.sk sa to dá zopakovať neobmedzene prerolovaním na začiatok článku.