Odstránenia hesla---

Sekcia: Ostatné 21.11.2021 | 15:22
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Prosím poradenie na odstránenie hesla na zapínanie Notebuku vždy sa pomýlim niekedy aj na 3-tí krát sa trafím-Záhradkár Laco!!

    • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 15:32
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      V biose/uefi? Alebo ak v systeme tak si zvol kratke heslo. Ani zlozite heslo nezabrani znalemu dostat sa do ntb ak je pri nom. Zaciatocnika odradi aj jednopismenkove heslo.

      • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 19:05
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

        Zdravím,ked uz tu máme túto tému,mám tu jeden ntb co sa nemôžem dostať do Biosu.

        Tiež pýta heslo. Bude stačiť vybrať vnútornú baterku? Ešte som to neskúšal ale našiel som kopec takých návodov na nete tak len okrajom,má niekto stýmto skúsenosť?

        Ďakujem

        • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 21:32
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Musíš pohľadať na nete. Viem že keď som resetoval jeden komp musel som aj meniť alebo vyberať jeden switch na doske, už si presne napamätám.

        • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 22:38
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          Vseobecne bud vybrat baterku a pockat 10-15 minut, alebo zresetovat CMOS pomocou jumperu na doske. Manual od vyrobcu notebooku ti napovie ako na to.

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 08:46
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            presne tak, ak nepomôže vybrať batériu treba pozrieť návod (často sa dá nájsť aj YT video), lebo niekedy je potrebné spraviť kombináciu úkonov

            na mojom starom MSI bolo treba zatlačiť a držať stlačený reset "gombík" a počas jeho držania vložiť baterku a držať aspoň 10s (alebo tak nejak, nepamatám si úplne)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 16:18
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ak tým myslíš automatické prihlásenie sa do systému bez nutnosti zadávať heslo, tak to sa dá zrušiť v nastavení systému. Hľadaj položku Používatelia alebo tak nejak, nepamätám si, ako je to v LinuxMinte.

    • RE: Odstránenia hesla--- 21.11.2021 | 19:40
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 13:45
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Pavel!Skúšal som to podľa teba-mal som 0-dal som 5sec,to není v tom vrátil som na 0,počiatočné heslo je asi niekde v biose-pred Linuxom Mint..........rada iných na odstránenie batérie sa nedá je uložená nevyberateľná...

        • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 13:56
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          zadávaš to heslo hneď po štarte PC, zadávaš ho do takej malej (zväčša modrej) obrazovky ako v prílohe ? ak áno je to heslo BIOSu/UEFI

          ak si si nie istý odfoť nám kam to heslo zadávaš

          ak je to heslo v biose, musíš pri štarte počítača vstúpiť do biosu (zväčša stláčaním DEL, alebo F12 prípade iné F - býva to napísané na obrazovke na sekundu)

          ked budeš v biose/uefi treba nájsť záložku bezpečnosť/security a tam odstrániť heslo (ak tam nebude možnosť ho odstrániť tak zmeniť heslo a nezadať nič)

          rovnakým spôsobom si si to heslo musel aj nastaviť

          vyberanie batérie nebola rada pre teba (a hlavne sa nejednalo o bateriu notebooku ale o batériu na matičnej doske - býva to tá vo veľkosti mince - CR 2016 alebo podobná), stým sa netráp kým to heslo vieš a len si ho v nastavenaich biosu zruš

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 15:20
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            ..áno je to políčko modré password,lenže F12 mi neberie,skúsim del,

      • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 15:00
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Myslel som si že heslo do Linuxu z toho čo si písal na začiatku, nie do BIOSu.

        • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 15:06
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          to ešte stále nevieme naisto o aké heslo sa jedná ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Odstránenia hesla--- 22.11.2021 | 13:58
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Laci, aký je to presne notebook (výrobca, typ)? Pošli sem a skúsime vygúgliť ako sa dostať do biosu a tam to heslo odstrániť.

      • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 15:16
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Assus 540-vieš v Biose som sa hrabal naposledy pred 6-timi rokmi na stolovom počítači-problémy stále s diskami,v Angličtine sa vyznám ako koza v Španielčine..

        • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 19:45
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          asus čo som mal raz dávno mal vstup do biosu cez F2 - skús ak nebude fungovať to DEL

          a to heslo ti niekto nastaviť musel - asi ty (pochybujem že tam bolo nastavené od výroby)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 07:00
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Del-nefunguje-skúsim F2jasné že som ho tam dal/pri inštalácii linx Mint,namiesto pôvodného OP...

          • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 07:15
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            F2 zabralo je tam BIOS Utility EZ na obrazovke je:System -LCD -USB Port-- ---Storage,ale hlavne :Acces a tam admin heslo -nič User heslo tiež nič niekto radil security ale to tam vôbec nie je...

            • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 09:01
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              s najväčšiu pravdepodobnosťou potrebuješ odstrániť presne to user heslo

              ked na to klikneš (občas tam býva taká ceruzka na ktorú treba kliknúť, ako ikona úpravy) malo by si vypýtať pôvodné heslo, to zadaj a následne si bude pýtať nové - nezadaj nič iba daj enter

              alebo skús to podľa toho videa čo poslal TCK nižšie na reset BIOS hesla

              daľšia alternatíva je v tom biose niekde naspodu bude možnosť dať ADVANCED MODE (pokročilý mód) kde by sa navrchu mohla objaviť záložka security/bezpečnosť

              tam sa budú rovnako dať zmeniť tie heslá a možno (zdôrazňujem možno) tam bude aj voľba na odstránenie toho hesla (niečo ako remove password alebo disable password)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Odstránenia hesla--- 25.11.2021 | 20:07
            Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

            ahojte...áno ASUS má vstup cez F2, pomáha len vyberanie vnútornej baterky aj na F5GL

            ospravedlňujem sa ak som tému troška odklonil :)

            • RE: Odstránenia hesla--- 27.11.2021 | 06:21
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              NIE!Ja som to odstránil bez vyberania baterky-pozri dole...tam je návod..

              • RE: Odstránenia hesla--- 27.11.2021 | 08:53
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Ale Tvoj návod Laco2 funguje iba v prípade, ak poznáš staré heslo. Pokiaľ nie, pomôže už iba vyresetovanie UEFI napr. vybratím baterky alebo skratovaním určitého pinu na doske, ak tam taká možnosť od výrobcu dosky je.

                • RE: Odstránenia hesla--- 29.11.2021 | 19:56
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Máš pravdu-doteraz som na to myslel,prečo mi píše o vybratí baterky-lenže to boli dve rôzne riešenia-ja som poznal heslo,keby nie tak iba tvoje riešenie-mne vadilo to neustále prihlasovanie,ak niekto ukradne Nt-musí to heslo vymazať inak-cez baterku...

    • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 12:08
      Avatar TcK   Používateľ

      Zdar... Tiez teraz som riešil počítače dell Optiplex 3020 myslím a davali sa na odpis z jednej štátnej firmy. Mali zaheslované biosy asi 30ks som odblokovával... Postačilo vytiahnúť bios baterku a jumperom "vyskratovať" BIOS.... Počítače budu darované sociálne slabším rodinám. SHO
      Podľa typu MB viem pomôcť... nie všetky sa dajú odblokovať... a NTB treba rozoberať.

      Tešilo ma. Zbohom
      • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 12:25
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ale laco to heslo naštastie vie (zatiaľ)

        a Mirko ak si to už nevyriešil tak by si asi mohol založiť nové vlákno, lebo chudáka zahradkára týmto pletieme ;-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 12:55
          Avatar TcK   Používateľ

          Mirko? Niektoré biosy ani nedovoluju odstránit heslá. Tak veľa štastia

          Tešilo ma. Zbohom
          • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 13:55
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            mirko70 sa ozval v tejto téme s podružným problémom - resetnutia bios hesla (hneď druhá odpoveď) ku ktorej sa rozbehla debata o resetovaní biosov

            pôvodná téma alebo bola mierne iná - pôvodne autologin do linuxu mint, ktorý sa zenil na odstránenie hesla do biosu

            BTW ešte som sa nestretol s biosom kde by sa nedalo zrušiť heslo, a boh ochrňuj toho predajcu čo by mi taký stroj predal

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 14:05
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              A čo s tým má predajca? Ten BIOSy nenapaluje ale výrobca dosiek.

              • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 19:46
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ale k výrobcovi dosiek sa dostať neviem, predajcovi by som to však mohol obúchať o hlavu ;-)

                bol to viac menej vtip, lebo také niečo by ma strašne nasralo

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 14:56
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Braňo, včera Laci napísal: "počiatočné heslo je asi niekde v biose-pred Linuxom Mint..........rada iných na odstránenie batérie sa nedá je uložená nevyberateľná..." Preto sa začala téma Bios. Potom však už nenapísal o aký stroj ide.

              • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 15:13
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                Asus 540NA

                • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 07:32
                  Avatar TcK   Používateľ

                  vyskúšal by som toto ODKAZ
                  ak nie budeš musieť rozoberať

                  Tešilo ma. Zbohom
                  • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 15:17
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    To mi nepomohlo!Ale......... dostal som sa znovu do Biosu,je tam políčko admin heslo zadal som staré a vyzvalo ma či chcem zrušiť staré heslo-YES,detto som spravil v políčku User heslo....Záhradkár problém vyriešil,aj za vašej pomoci-s tým biosbug.com som nepochodil z angliny iba Yes a NOW...

                    • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 22:20
                      Avatar TcK   Používateľ

                      Rado sa stalo ;)

                      Tešilo ma. Zbohom
                    • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 22:21
                      Avatar TcK   Používateľ

                      Bios heslo treba davať bez diakritiky potom to robí zbytočný bordel....

                      Tešilo ma. Zbohom
                    • RE: Odstránenia hesla--- 24.11.2021 | 22:38
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Klobúk dole :-)

                    • RE: Odstránenia hesla--- 25.11.2021 | 08:31
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      gratulujem, ešte označ tému za vyriešenú 

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Odstránenia hesla--- 25.11.2021 | 15:25
                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                        To ma pomýlilo že tie políčka z heslami boli prázdne-som myslel že by tam mali byť *..

              • RE: Odstránenia hesla--- 23.11.2021 | 19:49
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ona začala ešte ako reakcia na mirka70 (z predvčera), až potom laci usúdil že by sa nám táto info zišla že sa nejedná o heslo do mintu (keď mu návod od pavla nefungoval), ale to je jedno

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment