nedá sa mi zmeniť rozlíšenie obrazovky. V nastaveniach mi ponúka iba 800x600. Okná presahujú mimo obrazovku, takže nemôžem spraviť ani prechod na novšiu verziu
rozlíšenie obrazovky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
nedá sa mi zmeniť rozlíšenie obrazovky. V nastaveniach mi ponúka iba 800x600. Okná presahujú mimo obrazovku, takže nemôžem spraviť ani prechod na novšiu verziu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Webový prehliadač Mozilla Firefox vo verzii 116 by mal priniesť pre používateľov Linuxu novinku.
Zdroj: https://www.phoronix.com/
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ďakujeme za oznam. Máš aj nejakú otázku?
;-) pobavilo
ale k veci, Ivan by mohol uviesť, o aké distro sa jedná, o aký stroj, ako má pripojený ten monitor, či sa jedná o čistú inštaláciu, či to predtým fungovalo, čo robil keď to prestalo fungovať, či má samostatnú grafiku (a akú) aké ovládače na grafiku používa
inak viem len odporučiť skúsiť:
xrandr --fb 1920x1080
samozrejme rozlíšenie treba upraviť podľa rozlíšenia monitora
kedysi som to používal pre screenshoty s väčším rozlíšením ako mal monitor, ale či toto ešte funguje v moderných distribúciách netuším
veď celé je to otázka.Dá sa to niekde zmeniť, nastaviť, preladiť, alebo čo ja viem čo... aspoň na 1024x768 možno by stačilo.
určite sa dá, ale veštiace gule nemáme, musíš dolniť nejaké info
Musíš byť konkrétnejší. Kedy sa to stalo, tesne po prvej inštalácii alebo to už išlo a potom po aktualizácii sa to pos..lo, aký máš hardvér, čo si tam inštaloval, aký linux, aké DE atď. P.S. to nebola otázka ale výkrik do tmy. My tu nie sme veštci.
jedná sa o prvú inštaláciu na starý notebook Asus X5DC. Pod W pracoval s rozlíšením okolo 1300x..., po zadaní xrandr xxx x xxx napíše, že nie je možné zmeniť rozlíšenie
ivan@ivan-K50C:~$ xrandr --fb 1920x1080 xrandr: Failed to get size of gamma for output default xrandr: screen cannot be larger than 640x480 (desired size 1920x1080) ivan@ivan-K50C:~$ xrandr xrandr: Failed to get size of gamma for output default Screen 0: minimum 640 x 480, current 640 x 480, maximum 640 x 480 default connected 640x480+0+0 0mm x 0mm 640x480 73.00* ivan@ivan-K50C:~$
Musíš uviesť akú máš grafickú kartu. V termináli zadaj príkaz lspci a vo výpise hľadaj VGA controller, ak tam bude SIS 760, 770, tak máš problém. Nové verzie linuxu už túto kartu nepodporujú, bude tam treba dať verzie 16, napríklad AntiX16
Ak by to bola tá SIS karta, tak by sa dalo postupovať podľa tohto
VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10) takže idem do minulosti ďakujem za informácie
Ja len doplnim ze ak chces posuvat okna vacsie ako obrazovka, tak drz alt klikni mysou kdekolvek v okne a tahaj okno kam potrebujes.
Ciboha to jak keby ze napises mam auto a ma 2 metre :D OS, typ NTB/PC, typ grafiky .... bez toho ti asi nikto nepomôze
bude stačiť, je to ešte pred inštaláciou
pri inštalácii je rozlíšenie 1024x768, po reštarte po inšt. iba 800x600 ???
Problém vyriešený : inštalácia antiX-21 . Ďakujem za sledovanie
tak potom nebolo dobre urobená distribucia.... a ked sa dostaneš do takeho stavu znova na monitore maš autoidentifikaciu ktora by ti to mala vedieť opraviť.