Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou)

Sekcia: Konfigurácia 10.12.2021 | 11:52
Avatar hal_sk   Používateľ

Ahoj, Používam Raspberry Pi 4 s Openhabian. Pripojenie na internet je zabezpečené cez USB GSM modem. Každé ráno cca od 00:30 sa moje Pi odpojí od internetu a následne v logoch "var/log/syslog" vidím zacyklené logy ako na obrázku (príloha). Hádam, že to má spojitosť s mojim problémom s odpájaním z internetu. Čo môže byť zdrojom týchto logov? Ako vypnúť vec ktorá generuje tieto logy? Ak reštartujem Pi natvrdo, tak sa Pi znova pripojí na internet. Avšak v čase cca 00:30 - 06:00 ani reštart nepomôže a Pi sa nepripojí na net. Len sa generujú tie logy ako divé.

    • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 11.12.2021 | 15:28
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Prva vec co ma napada, ak nepouzivas dhcp na pripojenie k internetu, tak vypnut dhcpcd. Google ukazuje, ze to ti uz odporucali, takze nic. Mas balicky v systeme zaktualizovane? V prvom rade by som skusil prist na pricinu toho odpajania GSM modulu, kedze ten logflood je iba dosledkom nedostupnosti pajpy k netu a je vzdy lepsie vyriesit pricinu nez dosledok.

      Asi by som isiel salamovou metodou a v prvom rade si overil, ci je problem v tom, ze v danom case nefunguje GSM pokrytie v danej oblasti, alebo je skor problem v casti GSM modul>USB>raspberry atd.

      Rychly spinavy fix ak sa nepodari nic ine by bol pouzit sed s wildcards cez cron, a replacnut tieto riadky priamo v logu za prazdny string (Fuj!), pripadne cez cron zastavit medzi 0:30-6:00 dhcpcd a po 6:00 ho znova cronom spustit (2xFuj!).

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 11.12.2021 | 18:42
        Avatar hal_sk   Používateľ

        Áno, pýtal som sa všade možne :-) Balíčky mám zaktualizované, ak tým myslíš

        apt-get update

        DHCP neviem ako presne funguje. Do toho som radšej nerýpal. Modem je v mestskej zastavanej oblasti, nemal by tam byť problém so signálom. Aj keď napadá ma, že či náhodou operátor nejako neobmieňa IP adresy klientským zariadeniam (môjmu modemu) každú polnoc. A môj setup to nejako nedá a zblázni sa z toho, na miesto toho, aby si obnovil IP adresu podľa ISP. Ale vravím, ja som nie odborník na siete, takže len taká úvaha. Inak toto som objavil teraz - viď príloha. To sa zobrazí keď zadám

        nmcli

        Tvári sa to, že môj modem je odpojený, ale to je blbosť.

        • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 11.12.2021 | 21:16
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          S tym obmienanim to nebude, tak by po restarte nabehla siet normalne a nie az po 6tej rano. 

          Za apt-get update musis spravit aj apt-get upgrade, inak si iba natahas nove zoznamy balickov, ale stale ti zostanu nainstalovane tie stare (mozno si to aj robil, pisem iba pre istotu :).

          Co sa tyka nmcli, podla tohto vlakna to moze byt sposobene PINom na SIMke.

          Skus porovnat este "ip a" pred a tomto odpojeni od GSM, ci su tam nejake rozdiely, specialne teda v casi s GSM modulom.

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 11.12.2021 | 23:31
            Avatar hal_sk   Používateľ

            Tým PIN-om to nebude. Modem sa po boote pripojí na internet pomocou skriptu, do ktorého som ten PIN vkladal. A navyše aj LED dióda na modeme mi po pripojení signalizuje, že je SIM-ka odomknutá. Ale teraz som na inom fóre (pri riešení inej témy) náhodou narazil na nového podozrivého. Je ním služba "FireMotD" ktorá sa vraj na mojom distre spúšťa presne v čase od 0:00:00 do 5:59:59. Táto služba má na starosti zber nejakých parametrov vrátane tých o IP adresách a pod. Tak tú službu skúsim na túto noc stopnúť a uvidím čo sa stane.

          • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 11.12.2021 | 23:34
            Avatar hal_sk   Používateľ
            Skus porovnat este "ip a" pred a tomto odpojeni od GSM

            Hej, to napadlo aj mňa. Nechal som logovať výstup "ifconfig" každých 10 minút, nech mám čo čítať na nedeľu 😆

    • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 13.12.2021 | 12:50
      Avatar TcK   Používateľ

      /etc/init.d/dhcpd stop
      alebo
      service dhcpd stop
      malo by byť po probléme

      Tešilo ma. Zbohom
      • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 13.12.2021 | 13:11
        Avatar paldopice   Používateľ

        Vies aky je rozdiel medzi dhcpcd a dhcpd? Asi nie.

        • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 13.12.2021 | 13:56
          Avatar TcK   Používateľ

          Riešil si niekedy podobný problém ako píše tu vyššie ? očividne asi nie... ja som taký problém mal a pomohlo vypnutie dhcpd. Na tvoj blbý komentár nebudem odpovedať

          Tešilo ma. Zbohom
          • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 13.12.2021 | 16:05
            Avatar paldopice   Používateľ

            Ok, tak pridam este jednu otazku: Vies citat? Zjavne nie.

    • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 14.12.2021 | 09:27
      Avatar hal_sk   Používateľ

      Kľud chlapi. Aj tak som sa na inom fóre dozvedel (a bol som za to pokarhaný), že môj modemový setup nie je odporúčaný pre Openhabian. V dokumentácii píšu, že potrebujem mať pevnú IP adresu, ktorú mi pridelí napr. domáci router cez DHCP. Takže idem kúpiť router z bazoša na SIM kartu. Sorry, že som tu zbytočne rozvíril prach :D Inak teraz som skúsil aj úplne čistú inštaláciu Openhabian v ktorom som nechal všetko v originálnom stave a stále sa internet odpája (niekedy o 00:00 a niekedy o 00:30). A ani...

      /etc/init.d/dhcpd stop alebo service dhcpd stop

      ... mi nefungovalo. Ale to je už jedno.

      • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 14.12.2021 | 11:06
        Avatar TcK   Používateľ

        LTE router... Ale vedel by si to vyriešiť aj bez

        Tešilo ma. Zbohom
    • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 02.01.2022 | 22:25
      Avatar hal_sk   Používateľ

      Tak mám to teraz zapojené cez router na SIM karty už nejaký týždeň a zatiaľ je to super stabilné. Poučenie: ku všetkému treba čítať dokumentáciu. Vykonateľnosť... otázna :-)

      • RE: Čo je zdrojom mojich "SIGPIPE" logov (sú ich milióny za sebou) 05.01.2022 | 11:02
        Avatar TcK   Používateľ

        pokiaľ tam nevypadne sieť(vysielač) malo by to mastiť

        Tešilo ma. Zbohom