Zväčšenie linux particie

Sekcia: Ostatné 23.01.2022 | 12:59
Avatar RKO   Používateľ

Momentálne mám dualboot windows a manjaro. Chcel by som si zväčšiť svoju linux particiu. Mozem to urobit tak ze vo windowse si zmensim particiu C, a potom by som v manjare napr pomocou gparted zvacsil svoju linux particiu? alebo mam odstranit linux a nanovo urobit dualboot?

    • RE: Zväčšenie linux particie 23.01.2022 | 13:39
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      V princípe to ide, ja sám som menil pomery medzi partíciami, ale je samozrejme potrebné mať veci zazálohované, lebo hocičo sa môže zvrtnúť.

      Je však potrebné nabootovať z Live CD, pretože partícia, z ktorej je zavedený OS, sa meniť nedá.

      • RE: Zväčšenie linux particie 27.01.2022 | 09:16
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        A odpovedám si sám :)

        Včera som na repasovaný laptop povedľa Win 10 inštaloval Q4OS (nebyť Pavla, asi by som nevedel, že taká distribúcia existuje a myslím, že je pre doterajšieho užívateľa Win ľahko stráviteľná :) ).

        Proste som zmenšil partíciu (jedinú) na ktorej bol Win, a do novovytvorenej som nainštaloval Q4OS.

        O všetko sa postaral inštalátor, bolo to veľmi jednoduché, v porovnaní s GParted alebo podobnými programami.

        Iste - ak by sa z toho Win nezotavil, o nič by nešlo. Nechal som ho tam len preto, že je zaplatený. Ale je možné, že ak bude potrebný priestor, pôjde preč.

        • RE: Zväčšenie linux particie 27.01.2022 | 09:36
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Cez "Shrink Volume" ? Inak som prekvapený páč Win zaberie min. dve partície...

          • RE: Zväčšenie linux particie 27.01.2022 | 12:05
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Cez nejaký GUI nástroj počas inštalácie; ale či sa volal Shrink Volume?

            Win bol na jednej partícii, je tam ešte jedna, EFI.

    • RE: Zväčšenie linux particie 24.01.2022 | 09:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      záleží samozrejme ako to máš na disku rozložené, možno budeš musiť robiť aj nejaké presúvanie

      ale tak ako richard napísal, áno dá sa to, nedávno som to robil na jednom pc kde som omylom namiesto 100GB partície pre / spravil 10GB (ak by som tam nedal uložiť jeden veľký súbor asi by som si to ani nevšimol) 

      ALE hlavne pri akejkoľvek zmene veľkosti partície alebo jej presune hrozí poškodenie dát na tej partícii, musím si zaklopať na drevo - aj keď sa mi to už dlho nestalo

      odporúčam spraviť obraz celého disku, ako zálohu a v prípade ak to celé zlyhá obnoviť obsah celého disku z tej zálohy - toto vyžaduje dosť miesta na inom disku

      samozrejme najčistejšie riešenie je nainštalovať to celé nanovo - ale ja som zásadný odporca reinštalácie OS

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Zväčšenie linux particie 24.01.2022 | 09:49
      Avatar TcK   Používateľ

      Zbytočne komplikované. Sprav zálohu a urob to odznova... Pokial nemáš 1TB disk zaplnený dátami rýchlejšie to budeš mať zálohovaním a spravením od znova

      Tešilo ma. Zbohom