Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?)

Sekcia: Konfigurácia 08.03.2022 | 14:06
Avatar Candel1 Mint 20  Používateľ

Ahojte, s linuxom (mám Mint 20) som začal len pred nedávnom. Podarilo sa mi spraviť si dualboot s oknami 10. všetko funguje ako má. aspoň teda dúfam.. Postupom času, ale prichádzam na úskalia, ktoré sa mi darí ako tak preklenúť, ale s týmto si neviem rady. Pri dualboote mám partíciu pre win 10 a linux mi ju vidí (to je super) a viem si ju aj pripojiť, ale slúži iba na čítanie a neviem si v nej vytvoriť priečinok, ani do nej nič vopchať. skúšal som cez vlastnosti nastaviť oprávnenia - momentálne tam je: vlastník: Prístup k priečinkom: Vytváranie a odstraňovanie súborov. Prístup k súborom: tam mám --- a nedá sa zmeniť. rovnako to je v skupine.

vždy keď sa snažím vytvoriť priečinok mi napíše Súborový systém dovoľuje len čítanie. ako mám zmeniť nastavenia, aby som vedel aj zapisovať na túto časť disku?

ospravedlňujem sa, ak sa vyjadrujem zle. ďakujem

    • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 14:47
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Nemám teraz po ruke komp s Linuxom, ale dalo sa to nastaviť v /etc/fstab, kde sa zapisuje pripájanie diskov. Ešte by som vyskúšal dva príkazy, možno zaberú:

      sudo chmod -R 755 /cesta_k_priečinku

      sudo chown -R užívateľ:užívateľ /cesta_k_priečinku

    • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 14:57
      Avatar TcK   Používateľ

      No neverím ze chmod čo kolega píše vyššie zaberie.... Používa sa uplne iný formát disku + práva na užívateľa... skôr by som sa prepol do wndowsu a tam niečo nastavil.

      Tešilo ma. Zbohom
      • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 15:00
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Prečo by nemohlo? Zmením vlastníka a umožním čítanie a zápis. Vo Winowse by som akurát vypol rýchle vypínanie, tam je jedno čo urobí s právami...

        • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 15:06
          Avatar TcK   Používateľ

          Neviem nehádam sa ... Ale to by bol prvý krok ktorý by som skúšal ešte pred pridaním na fórum...

          Tešilo ma. Zbohom
      • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 16:17
        Avatar Candel1 Mint 20  Používateľ

        A čo by som mal nastaviť "niečo" vo windowse? Na fórum píšem preto, lebo si neviem rady. Každopádne aj tak ďakujem za názor. Cením si ho a budem ešte viac, ak bude konkrétnejší :)

    • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 16:36
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Tipol by som si, že windows he hibernovaný. Ak áno, tak stačí len nabootovať do windowsu a úplne ho vypnúť. V hibernovanom stave je na súborovom systéme nastavený príznak, ktorý dovolí pripojenie len v read only režime, pretože by to mohlo viesť k problémom vo windowse (windows neočakáva, že by sa mohlo niečo zmeniť počas hibernácie).

      • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 17:04
        Avatar Candel1 Mint 20  Používateľ

        Myslím, že nie. vždy keď sa prepínam do linuxu, robím to cez reštartovanie PC, tým pádom je windows vypnutý, či?

        • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 19:20
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Pravdu povediac ja sa už v tom vôbec nevyznám. Neviem, či sa dá windowsu veriť, že vypnúť znamená vypnúť a reštartovať reštartuje. Vážne neviem.

        • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 19:24
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Teraz som mimo PC, ale niekedy robi problem aj ako som pisal vyssie rychle vypinanie nastavene vo Windowse. Treba to vypnut pri dual boote cez ovladaci panel Windowsu.

    • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 08.03.2022 | 21:35
      Avatar Candel1 Mint 20  Používateľ

      Tak.. vyriešené, ďakujem Pavel, prešiel som do okien, vypol rýchle vypínanie a už to ide :)

      • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 09.03.2022 | 08:01
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Oki rado sa stalo :-)

    • RE: Partícia pre win 10 je iba na čítanie (?) 09.03.2022 | 11:40
      Avatar TcK   Používateľ

      Takze som typoval správne ze vo windowse... Super budem vedieť do budúcna

      Tešilo ma. Zbohom