Podpora USB C slúchadiel na telefóne

Sekcia: Hardware a Drivery 15.03.2022 | 17:47
Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

Čavko,

dosť si potrpím na kvalitu zvuku v slúchadlách v mobile. Dočítal som sa, že slúchadlá pripojené cez USB C konektor majú vyššiu kvalitu ako slúchadlá pripojené cez 3,5 jack konektor.

Používam telefón, ktorý má ako aj 3,5 jack tak aj USB C.

 

Počul som nejakú klebetu, že telefón, ktorý má 3,5 jack, nepodporuje slúchadlá USB C konektorom?

Je to pravda?

Pokiaľ máte doma mobil s 3,5 jackom a máte tiež doma aj slúchadlá s USB C konektorom budem rád ak to vyskúšate a poviete mi či to funguje.

 

Nechcel by som si kúpiť slúchadlá ktoré by na mojom telefóone nefungovali.

    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 15.03.2022 | 18:03
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nemam usbc slúchadlá ale moj starsi samsung S8. nema problem vytlacit zvuk cez usbc (do usbc zvukovky)

      bez ohladu na uvedene kvalita sluchadiel nezalezi od toho akym konektorom sa pripajaju ale ake menice maju a ako su naladene az daleko za tym je kvalita DACu (či už toho v mobile ak sa používa 3,5mm jack alebo toho integrovaného v USBC slúchadlách)

      je málo mobilov s kvalitným audio výstupom porovnateľným s externou zvukovou (aj keď ta je dosť otrava na nosenie)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 04:34
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

        Ďakujem za odpoveď,
        zaujímavé, že jeden predajca z Aliexpressu mal pri USB C slúchadlách v popise produktu uvedené, že sú nevhodné pre telefóny s 3.5 jack konektorom. Kontaktoval som tiež viacero predajcov z Aliexpressu, odpísali mi traja a odpoveď od všetkých je dosť podobná: na môj telefón odporúčajú 3.5 jack slúchadlá, nie USB C.
        Takže z najväčšou pravdeposobnosťou to nie je kompatibilné.
        USB C slúchadlá stoja 5-6 EUR ale na čo to kupovať, ak by som mal zbytočnú rárohu doma, ktorú by som nevyužil.

      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 05:09
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

        Aleba sa jedná konkrétny model slúchadiel, ktorý nepodporuje tento typ telefónov. Obchodníkov som sa pýtal len na tento model

    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 06:54
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Záleží od toho aké slúchadlá a ako implementovaný výstup na USB-C. Cez USB-C môže byť vedený analógový signál pre pasívne slúchadlá (accessory mode), alebo digitálny signál pre aktívne slúchadlá. Ak má telefón 1 DAC prevodník a JACK, tak samozrejme nebude mať accessory mode v USB-C.

      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 08:05
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

        Ďakujem za odpoveď. Aj tu je nejaký článok o téme kompatibility slúchadiel a píše sa tam, že kompatibilita nie je samozrejmosť. Kontaktoval som aj ďalších predajcov na iné modely slúchadiel, tak som zvedavý čo napíšu, či to bude kompatibilné z mojim telefónom.

        Tiež som videl článok, kde veľmi pochvaľoval autor, USB C verziu 3 pre tento účel (tam asi problém s kompatibilitou nebude). Ja mám verziu 2.

        Pozeral som si niektoré Samsung telefóny z vydania 2020 a tie ktoré nemajú 3,5 jack majú verziu 3 USB-C. Ja mám Samsung A52 dátum vydania 17 august 2021 a verzia USB 2.

      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 08:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        Je to síce logické, že to tak je ale vôbec ma nenapadlo, že audio cez USB-C môže byť vedené aj analógovo

        automaticky som usúdil, že USB-C slúchadlá budú mať DAC v sebe a budú prijímať digitálny signál

        je teda pomerne logické že telefón s JACKom nebude mať USB-C konektor s analógovým audio výstupom a teda ako Slavomír píše, väčšina bežných USB-C slúchadiel nebude na telefóne s JACKom fungovať (ale USB-C zvukovka bude, lebo tá dostane digitálny signál)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 16.03.2022 | 10:28
      Avatar TcK   Používateľ

      Sú rôzne typi C konektorov... Dokonca ich aj mením keď sa polamu a majú rozne napájanie... niektoré telefony maju len konektor na nabíjanie a prenos dát(je tam menej pinov) a potom sú aj viacej a majú viac funkcií presne ako na NTB usb C thunderbolt do ktorého pichneš cz C Dock a cez jedno C potiahne aj RJ hdmi aj USB.... treba preštudovať mobil ale nikto to nikde tak či tak nepíše... taze športka

      Tešilo ma. Zbohom
    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 17.03.2022 | 10:53
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Posielam vám update: Tak dodatočne som písal viacero obchodníkom pýtal som sa na viacero modelov slúchadiel či budú kompatibilné s mojim telefónom. (V tomto prípade každý predajca predával iný model slúchadiel). Niektorí obchodníci hovorili, že slúchadlá budú kompatibilné a iní hovorili že nebudú kompatibilné. Môj názor je taký, že na rovnaký telefón niektoré modely USB-C slúchadliel fungujú, iné nie.

      Inak podarilo sa mi vygoogliť akúsi oficiálnu API dokumentáciu Androidu určenú pre výrobcov telefónov pre slúchadlá USB-C s tým cieľom aby tam bol jednotný štandard (práve nejednotnosť štandardu bola pri týchto slúchadlách kritizovaná takže asi sa túto vec vývojári Androidu snažili napraviť).

      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 17.03.2022 | 11:12
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        Môj názor je taký, že na rovnaký telefón niektoré modely USB-C slúchadliel fungujú, iné nie.

        to môžeš brať ako fakt, lebo niektoré usbc sluchadla sú normalne analógové len namiesto jack konektora majú usbc piny

        potom ale určite sú slúchadlá čo majú DAC v sebe a teba cez usbc berú digitálny signál a konvertujú ho v sebe, tie by mali fungovať s akýmkoľvek usbc vystupom (tam stačí sw podpora)

        na kvalitu produktov z aliexpresu, wishu a podobnych by sa velmi nepsoliehal, lebo oni často predávajú aj chybné produkty ktoré neprešli kontrolou kvality pri výrobe, je to dosť lotéria najmä pri lacných veciach

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 17.03.2022 | 15:43
          Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

          Diki za rady. No zdá sa, že môj telefón je kompatibilný len s USB-C analógovými slúchadlami, ktoré nemajú v sebe DAC. Usudzujem to z viacero indícii, napr. že len pri lacnejších modeloch slúchadiel mi predajcovia odpísali, že sú kompatibilné s mojim telefónom, pri ktorých nebolo uvedené, že sú pre digitálny USB-C výstup. Analógové USB-C slúchadlá bez DAC majú menej súčiastok a z toho vyplýva aj nižšia cena.

          Takže zdá sa, že je nerozumné kupovať USB-C slúchadlá pre mobil s audio jackom, pretože kvalita zvuku bude úplne rovnaká.

          A pri mobile bez audio jacku bude zrejme rozumné si dať pozor aby to boli slúchadlá určené na digitálny výstup to jest za zabudovaným DAC v slúchadlách.

          • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 04.05.2022 | 19:40
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            tym padom by mal byt DAC v telefone 

            Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 30.03.2022 | 23:56
      Avatar guardian   Používateľ
      • Príspevok bol vymazaný.
    • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 04.05.2022 | 18:29
      Avatar caopyp   Používateľ

      Ja mam služobný samsung A15 a nič moc teda, má to usbC aj Jack a problém je hlavne že neviem využiť všetky funkcie usbc slúchadiel napr. Discord volám a bud počúvam cez slúchadlá alebo hovorím cez slúchadlá ale nedá sa aj aj naraz co som od usbC čakal.. chyba je pravdepodobne na strane mobilu a normálne mobily by to nemali robiť..

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Podpora USB C slúchadiel na telefóne 04.05.2022 | 19:39
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        tak ono zalezi od viacerych faktorov.

        Mam na tel. usb-c a sluchadla Samsung EO-IC100BBE Type-C (udajne AKG) hraju horsie ako Huawei CM33 (tiez usb-c)

        Discord volám a bud počúvam cez slúchadlá alebo hovorím cez slúchadlá ale nedá sa aj aj naraz

        no zalezi ako su riesene. ja mam cistejsi zvuk cez BT sluchadla (aimp a flac beziaci na cistom AOSP (android 11) + quickstep) na usbc mi obcas blblo aj volanie, ja som pocul ale protistrana ma nepocula (cize to iste)

        na BT to nerobi

        Do or do not. There is to no try.​