alsa a pulseaudio

Sekcia: Konfigurácia 03.04.2022 | 19:42
Avatar radoKE   Používateľ

Zdar, vie mi niekto v krátkosti vysvetliť na čo je v systéme alsa a pulseaudio ? Musia byť nainštalované obe ? Je niektorá nadradená druhej ? Pokúšam sa tlačiť zvuk z pc s korekciami, nainštaloval som pulseaudio equalizer a pulseaudio effect. Lenže nie som schopný cez nich zvuk pretlačiť, jediné čo mi systém povolí je ovládanie hlasitosti, buď cez alsamixer alebo pulseaudio ovládanie hlasitosti. MXlinux.

    • RE: alsa a pulseaudio 04.04.2022 | 01:25
      Avatar paldopice   Používateľ

      alsa je kernel space (+ dajaky user space) a puslekokocina je userspace.

      zit sa da aj cisto len s alsou a dokonca lepsie ako s pulse(none)audio.

    • RE: alsa a pulseaudio 25.04.2022 | 22:57
      Avatar radoKE   Používateľ

      Furt riešim problém s lupnutím pred každým spustením zvuku, či už youtube alebo hocktorý iný zvukoprehrávač. Najprv som myslel že to mrdá iba na analógovom výstupe ale po pripojení cez optický výstup sa to deje tiež. Našiel som na nete indície že to spôsobuje šetrenie energie, odinštaloval som preventívne tlp, v /sys/module/snd_hda_intel/parameters/powersave som zmenil parameter 1 na 0, uložil ako sudo a pazvuky zmizli. Do reštartu. Poraďte prosím ako ďalej.

      • RE: alsa a pulseaudio 26.04.2022 | 05:57
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Malo by stačiť vytvoriť súbor /etc/modprobe.d/snd-hda-intel.conf s obsahom:

        options snd_hda_intel power_save=0
        • RE: alsa a pulseaudio 26.04.2022 | 06:51
          Avatar radoKE   Používateľ

          Pomohlo, ďakujem.

    • RE: alsa a pulseaudio 27.04.2022 | 22:41
      Avatar radoKE   Používateľ

      tak mám ďalší zaujímavý postreh, prdy do reprákov po vypnutí šetrenia energie ustali ale nie úplne. Vyzerá to že web aliexpresu prepína na inú zvukovú kartu na doske a vtedy to zas prská, ak som dobre pochopil mám dva zdroje zvuku:

                 Device-1: AMD Renoir Radeon High Definition Audio vendor: ASUSTeK 
                 driver: snd_hda_intel v: kernel bus-ID: 06:00.1 
                 Device-2: AMD Family 17h HD Audio vendor: ASUSTeK driver: snd_hda_intel v: kernel 
                 bus-ID: 06:00.6 
                 Sound Server-1: ALSA v: k5.16.0-1mx-amd64 running: yes 
                 Sound Server-2: PulseAudio v: 14.2 running: yes 
      

      Zatial som to odpozoroval iba na aliexprese, všetky ostatné stránky napr.youtube,sme,denníkN, už neprskajú. Je nejaká možnosť dopátrať sa ktoré zariadenie na doske aktuálne hraje a je možné nejak to druhé na ktoré chce aliexpres pristupovať zaspať natrvalo ?

      • RE: alsa a pulseaudio 28.04.2022 | 09:24
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        keďže máš len dve, skúsil by som metódu pokus omyl a jedno vypol v biose/uefi (ak to je možné)

        aj keď to vôbec nemusí vyriešiť ten problém

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment