nový monitor

Sekcia: Hardware a Drivery 18.04.2022 | 19:45
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

vyberám nový monitor. A nejak si neviem vybrať rozlíšenie.

Či ísť do 4K alebo do WQHD.

napr. jeden z 4k monitor-ov:

https://www.alza.sk/28-gigabyte-m28u-d6505118.htm#popis

napr. jeden z WQHD monitor-ov:

https://www.alza.sk/34-msi-mpg-artymis-343cqr-d6525149.htm

Účel monitore je práca (programovanie) a hry.

Máte skúsenoti, ktoré rozlíšenie vám viacej sedelo ?

    • RE: nový monitor 19.04.2022 | 17:27
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Ja mám 32 palcovy AOC monitor s 1440p a som spokojný

      nemám ho však na stole ale na stene,kus ďalej ako dočiahnem rukou keď sedím

      rozlíšenie je akurát, ak by som ho však mal na stole resp bližšie k sebe bolo by 1440p malo na 32 palcov

      vysoké rozlíšenie ma však aj svoje nevýhody, najmä pri hrách, kde grafika musí makať viac, moja 2070Super sa zatiaľ s 1440p vyrovnáva fajn

      keby som sa mal rozhodnúť znovu, nezmenil by som aj keď chvíľu som uvažoval na 2 menších monitoroch, na doma je jeden veľký vsak ideálny

      v práci mám 2x 25 palcov FHD (a nemenil by som ta jeden veľký - jedine nejaký super ultra wide) a kebyže ich používam len na čítanie, písanie textovycg dokumentov, nevadí mi ze vidím pixely

      25 FHD je málo keď je monitor bližšie ako to mám v práci

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: nový monitor 19.04.2022 | 18:10
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Aktuálne pozerám na 14" 4K. Za seba hovorím, že je ok 4k na 27" bez škálovania, alebo 8k na 27" so 2x škálovaním.

    • RE: nový monitor 21.04.2022 | 12:02
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Moja geneza co sa tyka monitorov za posledne roky bola 3xfull HD, ultrawide a 4k. Na programovanie mi najviac vyhovuje momentalny 32" 4k bez zapnuteho skalovania, kedze si mozem pohodlne rozhadzat okna s ktorymi na danom tasku robim presne podla poziadaviek a mam ich stale na ociach, v zauzivanych poziciach, cim vyrazne zvysujem efektivitu prace. Takze za mna 4k s dostatocne velkou uhloprieckou.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: nový monitor 22.04.2022 | 12:39
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      nie som koder 

      na hry mam 27" Phillips 273V7QDAB fullHD a na pracu 27" Dell S2721QS 4k.

      dell mam na upravu foto a editovanie ce corel / gimp inak je primarny Phillips

      ale dobre sa na nich robi aj pri pisani v Visual studio Code a arduino IDE

      oproti MSI a Gygabyte, ktorych monitory nepoznam by som siel do AOC.

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: nový monitor 22.04.2022 | 13:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja som sa mierne bál lacného AOC monitora čo som si kupoval (myslím že ten môj 32´ 1440p 75HZ stál len okolo 200€)

        ale musím povedať že som maximálne spokojný, aj čo sa podania farieb týka (po miernom hraní sa s nastaveniami), aj na oddychové hranie hier (vďaka g-sync)

        tak ako ale už bolo povedané ak by som ho mal bližšie pri sebe určite by som chcel 4K

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment