Váš názor mi pomôže

Sekcia: Programovanie 10.06.2022 | 20:40
Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

Pozdravujem. Som nový v novom. Moja práca nemá súvis s programovaním, ale niečo od detstva /keď som šantil s rotujúcimi trojuholníkmi na Didakticu M/ ma ťahalo ku programovaniu, teraz mám prácu a už rastúceho syna /nie lezúňa/ takže som sa rozhodol oživiť starú lásku ku kódu naplno. Vliekol som sa povrchne v Ubuntu asi 8 rokov, ale prišiel čas na zmenu, na Arch ešte nemám ale pomaly som prešiel na Fedoru, ktorá mi sedí a z jazykov na úvod som si aj po prečítaní Vašich odporúčaní vybral Python z ktorého by som šiel rád na Perl /ktorý ma lákal už dávnejšie/. Takže Python študujem cez lekcie, chlapík tam používa VS Code, ale mne fanúšikovi Richarda S. a Linusa T. ;) je proti srsti používať nástroje od Billa /KillBill/, preto prvá otázka na IDE vhodné do začiatku. p.s.: nebojím sa aj ťažších vecí /mám rád výzvy/ rozbehol som Greany, ale ťahá ma na Emacs, kde som sa veľmi ťažko orientoval /absencia poriadnej knihy-príručky/ p.p.s. som 14 rokov knižný antikvariátnik, a prirodzene sa rád pozerám do knihy, pri učení, takže otázka druhá na vhodnú-odporúčanú literatúru či k IDE alebo Pythonu do začiatku. Moja mohutná vďaka za Váš drahý čas a vedomosti.

    • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 06:16
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Ja na python nepoužívam absolútne žiadne IDE, len textový editor. Nerobím len na malých projektoch, ale aj pomerne veľké veci v práci a nevidím v IDE tak zásadný prínos, aby som ho musel použiť.

      Čo sa týka knihy, netuším. Určite som si niečo len tak zbežne prešiel, ale väčšinou sa učím pri programovaní, aby som si zvykol na jazyk, používané idiómy a keď mám zvládnuté základy pokračujem prečítaním niečoho, čo má blízko k API dokumentácii štandardnej knižnice.

      • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 08:47
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Vďaka. IDE mi bol doporučený pravdepodobne kvôli farebnému zvýrazňovaniu príkazovej sytaxe alebo vlákneniu programu. Neviem. Pýtam sa, aby som vedel. A otázka na teba ak môžem, ako si spokojný s Gentoo |užívateľské prostredie a podpora|? Kúpil som si totiž taký pracovný notebook, starší, ale dobrý Dell a rád by som ho mal ako pracovný a chcel by som skúsiť na neho niečo nové. Vďaka.

        • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 12:22
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Gentoo mám od roku 2007. Nepretržite. Ak sa ma niekto pýta, či odporúčam tak rovno hovorím, že nie.

          Prostredie mám awesome, ale to je skôr framework než prostredie, takže celú funkcionalitu som si naprogramoval.

          • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 23:03
            Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

            Úprimnosť si cením. Na pracovnú starinku hodím Antix a čas ukáže. S centrálnou Fedorou som zatiaľ spokojný.

    • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 08:24
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Hm, to záludná otázka jest.

      Ako priaznivec Emacsu by som mal odporučiť ten, ale… Ak máš nadšenie niečo (instantne) programovať, tak potom zvykať si, upravovať a vylepšovať nejaký Emacs a až potom, v budúcnosti, s programovaním vôbec začať, to nemôžem doporučiť.

      Takže Emacs áno, ale možno neskôr.

      Ja osobne súhlasím s Mirecom, dobrý textový editor stačí, alebo napr. super funguje (ako IDE) aj Geany (https://www.geany.org/). Má vlastne všetko vhodné pre programovanie: zvýrazňovanie syntaxe (pre ohromné množstvo jazykov), odsadzovanie, folding kódu, vytváranie pravidiel pre Makefile, vlastné okno terminálu. A funguje šikovne out-of-box.

      Python neovládam (raz sme mali rozhovor s Bedňom, kde som mu povedal svoju prastarú príhodu - keď vyšiel prvý Python, tak kamarát sa na neho vrhol a nahovoril aj mňa. Ja som vtedy mal z neho zmiešaný pocit, a hlavne ako interpretovaný jazyk išiel na vtedajšom HW pomerne pomaly (boli sme odchovaní na kompilovaných jazykoch). Vtedy som povedal, že predsa také niečo nemôže mať budúcnosť… a veruže ju má!), ale keď čítam o nejakom jazyku a chcem ho vyskúšať, tak vždy pozriem na https://learnxinyminutes.com/ (konkrétne https://learnxinyminutes.com/docs/python/).

      • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 08:39
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Ďakujem, pozriem. Na Geany práve som a som zatiaľ spokojný. S Emacsom to vidím tak ako si povedal, ale obzerať sa po záludne krásnom aj keď ešte momentálne nepochopiteľnom sa môžem už dnes. Otázka na Teba a Antix, si sním spokojný? Je tam nejaká podpora, alebo minimum, poprípade či nevieš čo je s Manjarom. Vďaka.

        • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 09:15
          Avatar Richard Antix  Používateľ

          Ako asi každý, aj ja som experimentoval s rôznymi distribúciami. A pri Antixe som zostal preto, že stavia na osvedčenom debiane, takže nie je problém s balíčkami (na laptope používam dokonca sid, čo je záruka najnovších balíkov, ale samozrejme, s rizikom nižšej stability) a ani s podporou harvéru. Samotné fórum Antixu nie je veľké, ale načo aj, keď sa vecia rieša pre debian…

          Oproti debianu je skutočne nenáročné na zdroje (teda, dôvodom je najmä ľahký okenný manažér a inštalované minimum).

          Z dlhodobného hľadiska (používam ho koľko? hádam 7 rokov) som s ním nemal žiadne problémy.

          Manjaro či iné (arch-like, alebo gentoo) som samozrejme skúšal, ale dnes na to nemám čas a dávam prednosť tomu, čo mi spoľahlivo funguje.

          • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 12:14
            Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

            Pozerám a je to sľubné, svižné, jednoduché, veľmi som o ňom nepočul a to sa mi páči. Ocmúľaný cukrík má malé čaro. ;)

          • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 11:10
            Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

            tak mašinka-starinka prišla, včera som do nej nalial antiX. no musím povedať /síce som vylaďoval prostredie zo tri hodinky/, že je to nádhera /a plne nahratý papal len 140MB Ram!/. čudujem sa, že som si toto super distro nevšimol skôr. /video make antiX great again! mi dosť pomohlo/ veľká vďaka za tip. ak ešte nejaký budeš mať, tak šup sem s ním. /a tá vstavaná funkcia spraviť obraz už vyladeného OS je top... plus iné stále v tom plávam, ale nadšene, nadšene!/ ospravedlňujem sa za laické výrazy a nadšenie, ktoré môže byť ťažkým profesionálom k smiechu, ale mňa to baví, ako postaviť nový dom a šťastne bývať v ňom.

            • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 11:20
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Je tam však i jedna nevýhoda (alebo výhoda, podľa vnútorného presvedčenia) - je to systém postavený na SysVInit, a teda nepôjdu na ňom SNAP balíky (vyžadujúce snapd démona).

            • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 11:31
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              antiX je výborný čo do rýchlosti a cítiť to dosť na starých kompoch, ale osobne som si nevedel zvyknúť na štruktúru menu a pre mňa dosť "starý" programový výber, aj keď má aj okresané verzie inštalátora.

              • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 14:03
                Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

                okresané? nerozumiem ja som nainštaloval čo zatiaľ bolo treba, či cez terminál, ale pár vecí aj jednoducho cez sys balíkov inštalátora. starší programový výber myslíš ako neaktuálne verzie bez podpory? skús mi to vysvetliť

                • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 15:21
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Okresané rozumej core verzie s menším programovým výberom a "starší" výber myslím kus zastaralý. Už som ho dávno nemal nahodený, ale napr. gFtp miesto Filezilly ak sa nemýlim a podobne, ale to je môj subjektívny názor. Stačí ti také vysvetlenie?

                  • RE: Váš názor mi pomôže 14.06.2022 | 16:08
                    Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

                    stačí, vďaka.

    • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 08:55
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Keď sa ti prieči používať VS Code, tak čo skúsiť open sourcové VS Codium? Je to veľmi podobné, komplexné a slobodná alternativa k VS Code. VSCodium je zostava zdrojového kódu VSCode, ktorá zakazuje akúkoľvek telemetriu a nepridáva žiadny extra kód. Zostáva teda plne open source a rovnako ako zdrojový kód je šírený pod licenciou MIT.

      • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 11:51
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Vďaka pozriem na to

    • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 13:10
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      nie som koder, ale skripty a sem tam veci do Arduina.

      pouzivam mx linux alebo devuan a  mousepad. Na na windows som VS code skusal ale mam nan svoj nazor. nesadol mi, hlavne robi mi chyby v arduine tak  pouzivam notepad++ 

      literatura. hm no https://temporaryland.wordpress.com/2011/01/26/python-for-newbies/ a https://temporaryland.wordpress.com/2011/01/27/python-for-newbies-part2/

      a tiez https://python.cz/ a https://python.sk/

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 14:07
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Ten python for newbies je hrozne starý. Už len tie printy z pythonu 2 by vôbec nefungovali.

        • RE: Váš názor mi pomôže 12.06.2022 | 11:52
          Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

          no mam to v zalozkach, cca 5-6 rokov dozadu som sa z toho inspiroval.

          Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 13:26
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Nejaká literatura o Pythone je napr. tu.

      • RE: Váš názor mi pomôže 11.06.2022 | 22:59
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Vďaka, už len nájsť systém učenia pri dieťati čo neustále skáče a pýta sa... ale kto chce nájde spôsob

      • RE: Váš názor mi pomôže 24.06.2022 | 21:14
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Dnes mi prišla aj kniha od Pillgrima - Ponorenie do Pythonu 3, celkom zábavne to poňal, uvidím ako sa to bude na mňa lepiť.