Arch na staršom Dell

Sekcia: Hardware a Drivery 28.07.2022 | 22:37
Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

Pozdravujem v tieto letné dni priatelia a k veci mám kúpený na testovanie starší Dell Studio 1537 na ktorým som inštaloval Arch Linux. A mám hneď dva problémy, jedným je že ani za svet tam neviem prilepiť wifi ani externe cez adaptér (inak dobrú radu ktorú som dostal tu na linuxos pri práci na PureOS a kúpil si Tendu adaptér U3) a potom som sa neviem dostať k nastaveniu rozlíšenia monitora, stále mi to dáva 1000x600 a na moje oči je to naozaj málo, mám identický stroj na ktorom mám rozlíšenie 1200x800 a to sa už dá. Pozrel som si tutoriály no nezabrali, tak sa obraciam na linuxovú slovenskú rodinu, vopred ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa za moju neznalosť alebo neodbornosť vo vyjadrovaní. Vďaka.

    • RE: Arch na staršom Dell 28.07.2022 | 23:30
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ja by som asi skúsil na tvojom mieste keď už chceš niečo okolo Archu napríklad prívetivejšie Manjaro ako livko z kľúča. Či ti rozozná rozlíšenie displeja, prípadne aj spomínanú usb wifinu. Prípadne distro ktoré používaš primárne, aj keď netuším prečo práve Arch a či to bol zámer,,,

    • RE: Arch na staršom Dell 28.07.2022 | 23:51
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Inak ak by tá wifi mala Broadcom chipset, mohol by ti pomôcť nedávny návod od Livana,,,

    • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 07:11
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ahoj skús ohľadne grafiky pozrieť nasledujúci odkaz. A čo sa týka wifi, pomocou inxi -F si daj urobiť výpis a vyhľadaj údaje o wifi adaptéri. Mimochodom na takýto starý ntb je rozhodne lepší MX Linux ako Arch linux. Ten už možno vypustil podporu takto starého hardvéru.

    • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 08:05
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Prečo externý wifi adaptér. Ten interný na mini pcie sa dá vymeniť, nie?

      • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 08:46
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Áno, bežne všetci rozoberajú notebooky a menia interné wifiny,,,

        • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 17:37
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Neviem, či to robia všetci, ale tento dell je fakt starý a dá sa k slotu wifi dostať s krížovým skrutkovačom za 30s. Kartu drží jedna skrutka, antény sa ľahko odpoja nechtom. Potom už len zasunúť, zaskrutkovať 1 skrutku, pripojiť antény a namontovať spodnú časť. Rozhodne je to lepšie než dongle.

    • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 12:02
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      aky je tam Hw?

      suhlasim s livanom, mx linux. popripade antix.

      Mne toto robil s manjaro fujitsu siemens (wifi nasiel nedala sa manazovat) rozlisenie 1024x768 namiesto 1200x800 

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 13:34
        Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

        Intel Core2 Duo T5800 (2.0 GHz, 2 MB L2, 800 MHz) RAM (MB): 2048 DDR2-800 (2x 1024) HDD (GB): 320 (WDC WD3200BEVT-75ZCT2, SATA-II, 5400 rpm, 8 MB cache)

        • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 14:00
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Mňa skôr zaujíma tá wifi. opíš jej typ z výpisu

          inxi -F

          Ak tam nemáš inxi nainštalované, najskôr ho nainštaluj alebo urob výpis z livka Manjara.

        • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 22:22
          Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

          no to je zrele na MX ten 5400rpm disk nic moc.

           

          Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 14:13
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Štefan, kukol som špecku toho dellu a tam je interná wifi iba ako opcia. Karta vyzerá takto. Máš ju v delli inštalovanú? Ten odporúčaný výpis napovie.

      inxi -F

      Ak ho nemáš, doinštaluj si ho. Je to veľmi užitočná utilitka pre príkazový riadok. V archu (nepoužívam, ak píšem zle opravte ma pls)

      sudo pacman inxi
      • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 21:40
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        V Archu sa obávam sa to inštaluje trocha inak. Myslím, že sa to nenachádza v klasických repozitároch. Preto sa to inštaluje z AURu alebo priamo z gitu. Viď môj nedávny článok. Keby to aj bolo v repozitároch, potom by príkaz vyzeral takto

        sudo pacman -Syu inxi
    • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 21:44
      Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

      Vďaka za rady priatelia. Skúsil som /Arch je výzva/ na Arch ladeným distrom Manjaro ako mi bolo odporučené, sputil inštalačku vsio v poriadku no po nainštalovaní, a reboote my vypisuje chybu [Failed] failed to start Simple Desktop Display Manager. Tkaže nemám ani starý pracne inštalovaný Arch a teraz ani Manjaro. To sa mi pekne ten víkend začína! Čo ďalej? Rady? p.s. rady na príkazový riadok som nestihol napísať, lebo som v errore

      • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 22:27
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        z ineho spravit usb (osobne odporucam MX) a v nom je by default inxi.

        failed to start Simple Desktop Display Manager

        je chyba grafickeho adapteru. asi na to nema manjaro drivery.

        mozno by slo 

        Ctrl + Alt + F2

        zadat meno a heslo

        a pozriet nainstalovane ovladace

         mhwd -l -d

        nasledne 

        systemctl status sddm

        este manjaro je s akym DE?

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Arch na staršom Dell 29.07.2022 | 23:45
          Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

          s KDE

          • RE: Arch na staršom Dell 30.07.2022 | 00:35
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            tak v tom terminali mozno skusit kde reinstalovat:

            sudo pacman-mirrors -f
            sudo pacman -Syyu plasma-desktop sddm qt5-base

            systemctl reboot

            po restarte ak by to nepomohlo tak opat do tty (Ctrl + Alt + F2 a zadat meno a heslo)

            systemctl stop sddm
            startplasma-x11 

            malo by to rucne spustit.

            ak to nepomoze, jedine iny OS

            Do or do not. There is to no try.​
            • RE: Arch na staršom Dell 30.07.2022 | 00:54
              Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

              najsilnejšia pomoc, vďaka. skúsil som Arch (od nervov) s Xfce4 (cez archinstall s pozmenenou manuálnou konfiguráciu) a ono to ide a dokonca aj 1200x800 bez problémov! Priatelia trpezlivosť rozlíšenie a funkcionalitu prináša! wifi nieje pes, neutečie, dám tomu chvíľu času a dovzdelávania... a ešte raz vďaka redhawk! ctrl+alt+f2 bola pre mna novinka. keď budeš mať nabudúce prednášku v Košiciach tak Ti niečo dobré navarím a máš u mňa pozvánku na dobrú kávu alebo čaj (vvieš ako s nami abstinentmi), maj pekný víkend a ja budem Archovať do rána!

              • RE: Arch na staršom Dell 03.08.2022 | 10:44
                Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                Niet za co. bol to pokus.

                osobne vsade davam prednost xfce pred inymi.

                ono predsa len ta kenzerva je mi podobna, nerad menim ale skusam.

                No prednasat teraz tak skoro nebudem, ziskal som inu poziciu a je to casovo narocne, nestiham ani vlastny blog a nehovoriac o dovolenke.

                Do or do not. There is to no try.​
            • RE: Arch na staršom Dell 31.07.2022 | 11:54
              Avatar SSC Slackware | Void | Gentoo  Používateľ

              takto ako dôkaz :)

    • RE: Arch na staršom Dell 14.10.2022 | 13:51
      Avatar fotso   Používateľ

      Ja by som asi skúsil na tvojom mieste keď už chceš niečo okolo Archu napríklad prívetivejšie Manjaro ako livkolivko z kľúča. Či ti rozozná rozlíšenie displeja, prípadne aj spomínanú usb wifinu. Prípadne distrodistro ktoré používaš primárne, aj keď netuším prečo práve Arch a či to bol zámer