Zmena zvukovky na klávesovú skratku

Sekcia: Ostatné 24.09.2022 | 21:52
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, mám takú technickú otázku, dá sa nejakým spôsobom nastaviť klávesová skratka na zmenu audio zariadenia - zvukovky? Mám ku kompu pripojenú aj externú USB zvukovu, ku ktorej mám pichnuté slúchadlá a nechce sa mi stále preklikávať na zariadenie cez Hlasitosť zvuku. Teda stačilo by asi zistiť, akým príkazom prepínať audio zariadenia čo vôbec netuším, skratku by som už potom naklikal. Pre úplnosť distro Q4OS s KDE desktopom, vďaka za tipy.

    • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 24.09.2022 | 22:46
      Avatar Čavo Gentoo  Používateľ

      Nepoznám Q4OS, ale predpokladám, že napozadí beží pulseaudio. Cez príkaz „pactl list sinks | grep Name:“, získaš zoznam výstupov a, ak sa nemýlim, príkazom „pactl set-default-sink NAME“, môžeš nastaviť aktuálny default výstup. Už to stačí, len nastaviť na klávesovú skratku.

      • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 24.09.2022 | 23:13
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Nefunguje to, pravdepodobne len zvolí defaultnú zvukovku a nezmení práve aktuálnu, aj keď mi blikla ikona zariadenia keď som zadal príkaz. Prehrávam cez SB Live a žiadna zmena.

      • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 24.09.2022 | 23:19
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak upresním, ono ukáže po príkaze zmenu zariadenia aj v nastavení cez Hlasitosť zvuku ale nezmení reálne výstup, iba prekliknutím myšou.

        • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 25.09.2022 | 11:09
          Avatar Čavo Gentoo  Používateľ

          Pulseaudio mám asi mesiac aj to spostredkovane cez pipewire, doteraz som mal čiste alsa, ale blbol mikrofón, cez chomium pri meetingoch.

          No našiel som toto: https://askubuntu.com/questions/71863/how-to-change-pulseaudio-sink-with-pacmd-set-default-sink-during-playback

          • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 25.09.2022 | 11:59
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Tento link som našiel aj ja predtým a nezabralo.

    • RE: Zmena zvukovky na klávesovú skratku 25.09.2022 | 15:57
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      viem že to nie riešnie tvojho problému, ALE

      manjaro ma v KDE možnosť zaškrtnúť v nastaveniach zvuku (napravo dole gombík settings/nastavenia): "automaticky prepnúť všetky prúdy pri dostupnosti nového výstupu"

      teda ak zapojím nový zvukový výstup všetko presmeruje doňho (kedže mám fyzický vypínač na externej slúchadlovej zvukovke často to využívam keď potrebujem prejsť z repro na slúchadlá) a nepotrebujem žiadne klávesová skratky

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment