konzola...cmd.....xterm...terminal....

Sekcia: Ostatné 11.11.2005 | 16:03
Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
Zdravim a pozdravujem .... mam niekolko otazok ohladne terminalu..... mam su suse 10nu som na tom zhruba dva dni.... dva krat som stihol reinstalovat ;-))) (LAMA - noob) takze otazka cislo jedna 1) skusal som nainstalovat par programov ale myslim ze vdaka tomu ze o linuxoch nic neviem .... preto by som chcel vediet kde zacat ... kolega vzdy ked nieco pride mi tu na tom urobit sa fukne do command lajny hore je napisane ze terminal.... a tam tuka ako sialeny radsej nenapisem co..... a ja len tisko sedim a hledim... tak a teraz... chcel by som niekoho poprosit ci existuje niekde nejake PDFko alebo ina forma manualu ku prikazom + ich zoznam pre terminal.... v sekcii otazky novacikov som si precital co sa dalo ale obavam sa ze chcem vediet viac... v pripade ze nic ako nejake PDFko nie je niekde priamo v suse manual k tomuto??? kolega vravi ze ma to ucit nebude pretoze je tych prikazov viac ako 5000 no to mi je u jedno.... proste chcem niekde zacat s terminalom a neviem kde... ma niekto prosim odpoved ....???? dakujem.... 2)dalsia otazka planujem zlikvidovat doma winxp a nainstalovat nejaku distribuciu bez graf rozhrania... stym ze budem ale potrebovat aby mio na tom bezal net.. je toto vobec mozne??? ak ano aku distribuciu mam zvolit??? ? graf rozhrania su super vec ale myslim ze pokym nebudem vediet co sa da o terminale tak linux ako taky nepochopim... opravte ma ak sa mylim ale proste som ocareny tymto systemom a mojou nevyhodou je ze sa nevzdavam... cize sa budem trapit dlho dlho preto prosim niekoho o radu ze dakujem..... zero point....
    • Re: konzola...cmd.....xterm...terminal.... 11.11.2005 | 13:16
      Avatar hafik Slackware 10.2  Používateľ
      Ja som z Linuxom zacal asi pred tyzdnom. Tiez ma tento system zaujal a tak win isiel bez vahania prec. Zakladne prikazy najdes v otazkach novacikou v clanku spriatelme sa s prikazovym riadkom. Ja som si este kupil knihu prechadzame na Linux od martina Kysela. V nej su okrem ineho nejake zaujimave prikazy. Od toho isteho autora mam Linux - kapesni pruvodce administratora. Ta tiez stoji zato.
    • Re: konzola...cmd.....xterm...terminal.... 11.11.2005 | 13:39
      puco   Návštevník
      1) skuste pozret ten uz spominani clanok o shelle pre zaciatnocnikov tu na linuxos.sk http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=124 , na zaciatok vam to urcite pomoze. A kolega ma paradnu vyhovorku s tym poctom prikazov :-) Nehadam sa, ze tam nie je tolko spustitelnych prikazov, ale pozeral som si historiu shellu a s poctom prikazou som sa dostal takmer k 20. takze az tak strasne to nie je s tym poctom prikazov a vzdy su tu manualove stranky (teda takmer skoro vzdy). 2) IMO nemusite to robit tak radikalne. Kludne si nainstalujte aj graf. rozhranie. Inak ci ide siet a ci ide graf. rozhranie v Linuxe nema ziadny suvis (iba vo Windows je graf. rozhranie zadratovane v kerneli). Aku distribuciu = skuste tu pokladat v disk. forach, to je rpavidelna otazka.
    • BASH 11.11.2005 | 14:29
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      1) Môj článok Spriateľme sa s príkazovým riadkom bol iba takým návodom, ako sa v ňom nestratiť a získať tie najzákladnejšie vedomosti a zručnosti :). Veľmi dobrý a obsiahly seriál o príkazoch vyšiel na linuxsoft.cz. 2) Samozrejme, že je to možné. A pokiaľ nemáte na výber distribúcie iné požiadavky, tak je jedno, akú si vyberiete :).
      • FOR ALL 11.11.2005 | 15:55
        Zero Point   Návštevník
        pani moc dakujem za vsetky rady uz teraz vidim ze linux ma tu spravnu komunitu ktora reaguje na potreby ostatnych.... dakujem...... vsetky rady ktore som tu od vas ziskal si cenim a patricne zuzitkujem .... stranky s clankami tu na linuxos.sk mam nastudovane islo mi o ziskanie viac a viac a viac infa som ako male decko viac a viac chcem ale myslim ze linuxsoft.cz to momentalne riesi pre mna .....je tam skutocne serial o prikazoch takze mam na nejaku dobu zase co studovat dakujem .... samozrejme ze ked tam skoncim urcite budem otravovat s niecim inym ;-)))) pre tento moment prajem prijemny a uspesny den zaroven pokojny a relaxacny vikend ....zero point
        • Re: FOR ALL 11.11.2005 | 16:03
          Zero Point   Návštevník
          este mi teraz isty clovek doporucil ..... http://www.linuxcommand.org/ a to tiez vyzera dost zaumavo ... no uz vidim kde skonci moj vikend ... este raz vam vsetkym dakujem.... zeropoint