Nefunkčný MP3 prehrávač MSI

Sekcia: Hardware a Drivery 15.11.2005 | 13:11
Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
Zdravím, mám MP3 prehrávač MSI Mega Stick 5511. Keď ho zapnem, ukáže sa na displayi MEDIA ERROR a vypne sa. Neviem ho ani pripojiť, vypíše mount: /dev/sda: can't read superblock, čiže ho nedokážem ani nafomátovať :(. Máte nejaké nápady ako ďalej? Mám ho vyše 1,5 roka, takže ani neviem, či je ešte v záruke.
    • Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 13:43
      peter golis   Návštevník
      :Neviem ho ani pripojiť, vypíše mount: /dev/sda: can't read superblock, čiže ho nedokážem ani nafomátovať zrejme nastala chyba suboroveho systemu, takze by ho bolo vhodne naformatovat. formatovanie sa vykonava prikazom mkfs (MaKe File System), pripajanie disku sa vykonava prikazom mount. ak zariadenie nema vytvoreny suborovy system, tak ho clovek nepripoji. otazka je ci dany player mal alebo nemal vytvorenu partition table (ci bol pripajany cez /dev/sda, /dev/sda1, /dev/sda4,...) alebo nie.
      • Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 17:21
        Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
        Ďakujem za odpoveď. Ten player som bežne spájal s PC cez USB, čiže mal vytvorenú partion table (pokiaľ tomu teda dobre rozumiem). Skúsil som teda nasledovné, ale neúspešne: karol@home:~$ sudo mkfs.vfat /dev/sda mkfs.vfat 2.11 (12 Mar 2005) mkfs.vfat: Will not try to make filesystem on full-disk device '/dev/sda' (use -I if wanted) karol@home:~$ sudo mkfs.vfat -I /dev/sda mkfs.vfat 2.11 (12 Mar 2005) mkfs.vfat: failed whilst writing reserved sector Hmm.. čo s týmto? :)
        • Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 17:45
          peter golis   Návštevník
          partition table je tabulka rozdelenia diskov a v linuxe nema absolutne nic spolocne s ich pripajanim. okrem toho ze urcuje ktore zariadenie sa pripoji. takze este raz, ten disk (prehravac) sa pripajal ako sda, sda1, sda4 alebo nieco ine? /dev/sda je prvy scsi disk v systeme, ten sa moze rozdelit na 4 primarne oblasti ktore zvyknu byt pouzite na logicke disky. niektore typy zariadeni nezvyknu byt takto rozdelene (disketa, niektore usb disky).
          • Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 18:23
            Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
            Prehrávač sa pripájal ako /dev/sda1, kedysi :). Ale teraz "ide" iba /dev/sda, ostatné vyhlási No such file or directory.
      • Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 17:23
        Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
        A ešte niečo: karol@home:~$ sudo mkfs.vfat -cI /dev/sda mkfs.vfat 2.11 (12 Mar 2005) mkfs.vfat: bad blocks before data-area: cannot make fs
        • Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 18:00
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          skusal si: sudo mkfs.vfat -cI /dev/sda1 ?
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 30.08.2007 | 14:17
        empetrojka   Návštevník
        dobry den, chcela by som sa spytat, mam mp3jku, podavala som do nej v pohode pesnicky, lenze vypojila som ju bez bezpecneho odstranenia hardveru. Teraz mi to neide spat, pesnicky sa mi tam uz nechu ukladat. Namiesto K sa mi vytvori removable disk E ktory je uz nedostupny, da sa to nejak spravit? dakujem za odpoved sk.centrum@centrum.sk
        • Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 30.08.2007 | 14:23
          still   Návštevník
          Tazko povedat, ci ti to win dovoli sformatovat, ak je nedostupny dany disk, ale mozes skusit - niekde vo vlastnostiach disku (ak si dobre spominam, lebo to cudo som nepouzil ani nepamatam :-)
          Ak bude stacit aj odpoved pre linux, ktory podla prispevku asi nepouzivas, daj vediet.. :-)
    • Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 18:06
      Avatar titanik mint  Používateľ
      skus pouzivat /dev/sda1
      • Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 18:21
        Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
        /dev/sda1: No such file or directory :( Alebo: $ sudo dosfsck -a /dev/sda dosfsck 2.11, 12 Mar 2005, FAT32, LFN Read 512 bytes at 0:Input/output error
        • Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 14.11.2005 | 18:42
          peter golis   Návštevník
          zobrazenie tabulky rozdelenia diskov: fdisk -l /dev/sda ak tam nie je rozdelenie, tak ho vytvorit. ak sa podari, tak staci naformatovat sda1 (alebo sda4). inac mohlo nastat fyzicke poskodenie flasky, nie iba poskodenie dat a flaske (rozdelenie disku, suborovy system). a vtedy sa s tym uz asi neda nic robit. jedine ze by vyrobca dodaval nejaky nastroj...
          • Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 15.11.2005 | 11:09
            Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
            Ak dám fdisk -l /dev/sda, tak sa nezobrazí nič. Ako to vytvoriť? Ale nie je zvláštne, že to predtým bez problémov išlo a teraz musím vytvárať nejaké tabuľky? :) Asi to pôjdem reklamovať, dúfam, že mi to vyreklamujú, lebo vtedy to stálo dosť peňazí :(.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 15.11.2005 | 12:16
              peter golis   Návštevník
              1) treba zistit ky je to skutocny typ (lsusb) 2) treba zistit na google ako bol rozdeleny dany usb disk od vyroby a ake mal pouzite typy particii 3) ak bol rozdeleny, tak treba vytvorit dane particie pomocou prikazu fdisk alebo cfdisk ... 4) treba vytvorit suborovy system na prislusnom zariadeni: ak nema byt rozdeleny - /dev/sda, to sme skusali. to nejde ak bol tvrdo mac compatible /dev/sda4 ak bol normalne rozdeleny /dev/sda4 skratka uviest ho do fabrickeho stavu. ps.: nema nahodu ta cierna krabicka nejake tlacitko (dierku) na reset/reinicializaciu daneho zariadenia?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MS 15.11.2005 | 12:43
                Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
                1) Bus 001 Device 002: ID 1462:5512 Micro Star International MegaStick-1 Flash Stick 2,3,4) cfdisk vypíše nepekný error FATAL ERROR: Cannot read disk drive Press any key to exit cfdisk. Takže neviem, či je niečo možné ešte robiť v tomto štádiu. Alebo áno?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MS 15.11.2005 | 12:44
                Avatar Karol_Martinec Kubuntu  Používateľ
                A to tlačidlo reset nemá... a PS: nie je čierna, ale biela ;)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nefunkčný MP3 prehráva 15.11.2005 | 13:11
                  peter golis   Návštevník
                  cierna skrinka, blackbox je synonymum pre zariadenie do ktoreho clovek nevidi ;-)
    • Re: Nefunkčný MP3 prehrávač MSI 31.08.2007 | 14:07
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      NEPRIPAJAJ ho cez mount /dev/sda !!! musis si tam urobit fat particiu a pripojit ho cez /dev/sda1

      sudo mkfs.vfat /dev/sda <- preco vytvaras suborovy system na celom zariadeni?

      > Prehrávač sa pripájal ako /dev/sda1, kedysi :). Ale teraz "ide"
      > iba /dev/sda, ostatné vyhlási No such file or directory.

      kedysi to bolo dobre :)