oplati sa kupit Radeon 9550SE

Sekcia: Hardware a Drivery 18.11.2005 | 11:49
stef   Návštevník
Momentalne mam mobo s nforce2, barton 2500@3200, 512 ram. Uvazujem o kupe lacneho radeona 9550se, tym by som zrychlil video a zaroven uvolnil trochu RAM. Viem ze ati ma(la) problemy s ovladacmi, ale dnes zase vysli nove ovladace, oplati sa ist do toho? Chem trosku zrychlit system (mam Suse & Ubuntu dual boot), s minimalnymi narokmi na peniaze. Hry nehravam - nikdy, pouzivam internet, office, email, niekedy prehravanie videa ale hlavne internet, obycajne tak 10 otvorenych oknien naraz. V lin skor zaciatocnik. Oplati sa teda kupit Radeon 9550SE na zrychlenie mojho pocitaca? Alebo co ine by som mal kupit, s takymto malym rozpoctom? Dakujem za rady
    • Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 16.11.2005 | 22:58
      plbgnr   Návštevník
      mam tuto kartu (akurat neviem ci SE) Ubuntu na nu obsahuje ovladac ...mam vyskusane na kubuntu 5.04 bezi to dobre ...nemam s cim porovnavat :)
      • Re: Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 17.11.2005 | 06:22
        stef   Návštevník
        dik moc, ja hlavne, ze ci mi pojde 2D (hlavne opera/firefox) rychlejsie ako na integrovanej nForce - sa mi zda, ze sa to tam uz flaka... Vsade kde su review, tak pisu pre win , pre 3D a hry, z toho tazko posudit....
        • Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 17.11.2005 | 11:21
          limbi   Návštevník
          podla mojho skromneho nazoru je samostatna grafika pre teba uplna zbytocnost. podla toho, co pises, ti integrovana bohato staci a novy radeon ti nepomoze.
          • Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 17.11.2005 | 11:33
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            Myslim, ze skor dalsich 512MB RAM by ti pomohlo... pokial nehravas 3D hry tak ti staci aj OnBoard graficka.
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 17.11.2005 | 11:33
            peter golis   Návštevník
            to je pravda. ale pricina pomalosti niektorych aplikacii moze byt niekde inde. klasicky dma na diskoch alebo zle poradie name servrov. popripade zapnuta priesvitnost na oknach ktora je sice pekna ale imho zbytocna pre bezny kancelarsky stroj. teda pokial to nema clovek ako prezentaciu co ten linux dokaze ;-) zaujimalo by ma ako sa prejavuje to spomalenie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 9550SE 17.11.2005 | 11:47
              stef   Návštevník
              diky za kazdy nazor, hlavne to porovnavam s win na ktorom som doteraz chodil, ubuntu a suse mam naraz preto, lebo chcem vyskusat a uvidim na ktory plne prejdem... 1. startovanie programov je pomale (viem ze napr. OO je pomale aj tak), ale aj taka mozzila/opera/thunderbird startuju (a tiez reaguju) pomalsie voci ich naprotivkom vo win, mam 3 systemy, suse, ubuntu a win xp, 2 hhd, vsetky 3 systemy su na hda (80gb, 8mb cache), data su shared na hdd (40gb) 2. transfer medzi diskamy je pomalsi ako na win (ano mam zapnute DMA, hda je na samostatnom kabli) 3. prekreslovanie okien je o dost pomalsie (hlavne na suse), preto rozmyslam o tom radeone.... ale ked vravis pamat, mozem to vrazit aj do pamati Problem, je ten, ze mam bezne otvorene aspon 3-4 aplikacie s 5-10 oknami, ja viem, kup si novy pocitac, ale nie su $ diky moc este raz, p.s. co su to tie name servers?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 955 17.11.2005 | 12:06
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                Myslim, ze novy komp ti netreba :) ja mam Athlon XP 1500+ a 768MB RAM a slape super (az na zakladnu dosku grr :). btw. Co je name server.
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 955 17.11.2005 | 12:09
                peter golis   Návštevník
                1) balik prelink. u mna boli dosiahnute ovela lepsie odozvy 2) transfer medzi diskami? medzi akymi suborovyymi systemami? aky typ dma je zapnuty? (udma/mdma a jeho generacia)? 3) aky ovladac je vybrany? najpomalsi vesa framebuffer? ja zvyknem mat tiez tolko aplikacii, a nemam ten problem. nvidia mx400 (nv11) v agp porte.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: oplati sa kupit Radeon 955 17.11.2005 | 12:13
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                skus ako root: hdparm -Tt /dev/hda
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                • RAM vs Radeon9550 17.11.2005 | 13:10
                  stef   Návštevník
                  myslim, ze mam zakladne veci ponastavovane ako treba, tj ultra dma100, nvida ovladac.... hdparm mi dava tak 800MB/s z cache na oboch a 40 respektive 50 MB/s z disku, data mam na viacerych particiach, vsetko fat32, lebo su zdielane s win, home je v ext3, system je reiser, win je ntfs, ale len holy system a programy, vsetky data & my docs su na inej particii na fat32.... asi to bude na dlhsie, takze skor to vidim na rozhodnutie co kupit ram alebo radeon9550, dakujem este raz vsetkym za pomoc
                  • Re: RAM vs Radeon9550 17.11.2005 | 21:03
                    lkac   Návštevník
                    urcite kupskor RAM. Ale tie disky sa mi zdaju dost pomale. Na thinkpade R51 (nic moc) mam 1150 MB/s, resp. 72MB. Nvidiu mas nainstalovanu najnovsiu a korektne ? Mne to slo pomaly, ked som sice nainstaloval ovladace, ale zabudol som upravit xorg.conf a nevsimol som si, zemi pri starte X-iek nazobrazilo logo nvidie.
                    • Re: Re: RAM vs Radeon9550 18.11.2005 | 09:48
                      peter golis   Návštevník
                      ja som zas opacneho nazoru, ale jedine co odporucim je nech si pozicia starsiu agp grafiku od hociktoreho kamarata a vyskusa. totizto na doske zvyknu byt integrovane grafiky ktore pouzivaju systemovu ram a to je najuzsie hrdlo pri zobrazovani. otazka je ci sa to prejavuje len pri prehliadani webu, vtedy by za to mohol flash alebo zle definovane dns.
                      • Re: Re: Re: RAM vs Radeon9550 18.11.2005 | 11:27
                        Avatar zeropoint pozri info o mne  Používateľ
                        nemoze to mat len nejako zle nadstaveny nejaky config subor pre tu integrovanu grafiku ja viem ze ked ma clovek zle ovladace vo win tak to potom vsetko tak divne zobrazuje okna sa pomaly vykresluju a podobne nemoze to mat podobny efekt aj v linuxoch???? osobne si myslim ze ked nieje problem v nejakom configu driveru grafarny tak potom ramku a nie grafu kupit....
                        • Re: Re: Re: Re: RAM vs Radeon9550 18.11.2005 | 11:49
                          peter golis   Návštevník
                          :okna sa pomaly vykresluju a podobne nemoze to mat podobny efekt aj v linuxoch???? moze, ale technologia integrovanych kariet kde sa graficka pamet uchovava v systemovej ram stoji skutocne za prd. tie obrazky tecu cez zbernicu niekolko krat a hlavne uplne zbytocne. to moze posobovat pomale prekreslovanie. ja mam doma inno3d GeForce2 MX 400 (nv11) a nemam s tym problem. pamete mam na karte viac ako potrebujem k beznej praci a prekreslovanie je rychle. filmy idu v pohode aj na mojom starom procesore. ale nemyslim si ze by zatial potreboval pridat pamet. skor poradim nech vyskusa nejaku grafiku a uvidi. ak by to bolo grafikou, tak usetri za pamet, aspon zatial.