siet win XP a linux

Sekcia: Ostatné 21.11.2005 | 22:04
Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
Chcem sa opytat, ako zosietovat desktop, na ktorom je XP home a notebook s linuxom? v obidvoch su samozrejme sietove karty. ak to ide, tak potrebujem pomoct so zadanim veci v XP ipecka: maska: brana: dns1: dns2: v linuxe ip: netmask: broadcast: gateway(brana): neviem, co vsetko na to potrebujem, ale netfs bezi aj portmap aj nfslock aj nfsd cize NFS som nainstaloval dal som zdielat v linuxe v /etc/exports /disk ip: netmask: hodnoty ip a netmask doplnim potom disk je fat32.
    • Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 19:51
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      no na prenasanie suborov WIN <=> potrebujes SAMBA ak sa nemylim.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 20:51
        peter golis   Návštevník
        prenasat subory po sieti je mozne roznymi sposobmi. cez NFS (ako uz je nastavene ale to vyzaduje do windows dokupit NFS ktore je v unixe/linuxe zdarma), alebo cez scp (WinSCP), alebo cez Sambu. ale v prvom rade by sme mali pomoct rozbehat siet. To je mozne niekolkymi sposobmi: 1) linux bude sluzit ako DHCP/DNS server - posledne dnes tu padla velmi podobna otazka 2) linux a windows sa prepoja s statickymi ip adresami - tento sposob nemam rad, som lenivy to zakazdym nastavovat ;-)
        • Re: Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 21:21
          Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
          co sa tyka nejakeho manualneho nastavovania, v archlinuxe nie je problem, pouziva network profiles, ktore sa daju pri bootovani vybrat a mozem si ich nadefinovat kolko len chcem, takze ho staci raz vytvorit, ulozit a je po probleme, v xp si to nastavim tiez lahko len neviem presne ako ale pokial je 1. moznost jednoduchsia, tak kludne pristanem aj na nu.
          • Re: Re: Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 21:33
            peter golis   Návštevník
            DHCP/DNS je pohodlnejsie, nie jednoduchsie. clovek to raz nastavi a uz sa nestara absolutne o nic. v XP tych sietovych profiloch zas tolko nie je. ak si dobre spominam, tak je na vyber staticka IP, DHCP aj s alternativnym statickym nastavenim. ale netusim naco je to alternativne nastavenie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 21:40
              Avatar Samuel Cengel <b>Archlinux</b>  Používateľ
              Ok Peto, tak mi povedz teda ako na to cez tu prvu moznost, ak mozem byt tak zvedavy. V tomto sa fakt nevyznam.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 21:46
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                Skus sa pozriet na: Home router howto. Je tam cast o DHCP (Cable and/or dynamic/static IP a DHCP Server). Ten postup som skusal na Gentoo, ale aj na SuSE (fungoval, ale cesty k suborom boli trosku ine). Myslim, ze by to nemal byt problem, rozbehat na inom distre.
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: siet win XP a linux 21.11.2005 | 22:04
                peter golis   Návštevník
                na konci diskusie http://linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=16898 je link na abclinuxu. odporucam prejst cely serial.