Rýchlosť IRDA?

Sekcia: Konfigurácia 06.12.2005 | 20:49
Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
Ahojte Aká je max rýchlosť spojenie cez IRDA? Skúšal som sa spojiť z mobilom a aj z iným PC a rýchlosť bola dosť pomalá v priem. 7KB. Je to maximum alebo sa dá z toho dostať viac?
    • Re: Rýchlosť IRDA? 04.12.2005 | 00:55
      peter golis   Návštevník
      maximalna rychlost irda je 10 MBit/s ak ju nezvysili. predpokladam ze sa jedna o problem s GPRS, pretoze krystalova gula prezradila: EDGE a HSCSD pouzivaju ine rychlosti. 7KByte/s zogpoveda cca 64KBit/s. pozri sa do manualu tvojho telefonu ci zvlada cez GPRS vecsiu rychlost. ak ano, tak sa pozri do papierov ci mas take pripojenie a ci nie je potrebne prestavit ten telefon. inac co ja viem, tak 64KBit/s bola bezna rychlost pri pouziti 4 timeslotov. pri mojom tefelone n6310i to bola maximalna mozna rychlost. v telefonickej spicke (obed, na konci pracovnej doby az do vecera) maji pochopitelne prednost hovory, tak moja rychlost isla prudko dole. ved telefon je od slova telefonovat a nie internetovat.
      • Re: Re: Rýchlosť IRDA? 04.12.2005 | 03:35
        samuel cengel   Návštevník
        pokial viem telefony by cez irda mali dat 115200kbit/s, pokial to nie je nejaky stary mobil, infraky kedysi davali v SIR mode 115200kbit/s a vo FIR cize fastIR 4Mbit/s, ale teraz je to uz asi viac, no z telefonu nevytlacis vacsinou viac ako 115200 hadam uz vsetky novsie maju gprs triedy 10, ale to je teoreticke vyuzitie a rychlost pripojenia je variabilna a malokedy maximalna, cize teoreticka
    • Re: Rýchlosť IRDA? 04.12.2005 | 14:11
      Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
      Ďakujem za odpovede, ale to co ma viac v tejto chvíli zaujíma je spojenie notebook == PC. A rýchlosť spojenia je spom. 7KB. Používam MDK 10.2 na PC aj notebooku ( IBM ThinkPad 600E) na PC je IRDA na zakl. doske zostrojené podľa http://pavouk.org/hw/irda.html Čo a kde treba nastaviť aby rýchlosť bola vyššia?
      • Re: Re: Rýchlosť IRDA? 04.12.2005 | 14:30
        Samuel Cengel   Návštevník
        Mam tiez IBM thinkpad 600e 8BG. U tychto thinkpadov je dolezite si uvedomit, ze infrak v nom moze pracovat v dvoch modoch SIR slowIR a FIR fastIR, tak ako som uz hore pisal, pri SIR to da iba 115,2Kb/s a v FIR 4Mbit/s, pokial som cital spravne a hladal na ibmwiki, tak viac ten infrak neda, pre FIR mod treba zavadzat spravny modul a nastavit to. trochu sa o tom pise tu http://www.thinkwiki.org/wiki/IrDA zavadzam si moduly nsc-ircc, ircomm a ircomm-tty neskusal som rychlost, lebo mi staci tych 115,2Kb/s, lebo sa pripajam obcas na net cez mobil a aj tak cez neho viac nepretlacim. Mozno treba zavadzat aj modul irnet, o ktorom sa pise v tom clanku, netusim, treba vyskusat.
        • Re: Re: Re: Rýchlosť IRDA? 04.12.2005 | 15:51
          peter golis   Návštevník
          SIR je Serial InfraRed. jeho rychlost je analogicka pouzitemu com portu ktory zvlada maximalne tuto rychlost. mozno trosku viac koli rezervam ale na viac ako 128KBit/s sa s nim asi nedostanes. FIR (Fast InfraRed) mal rychlost 4MBit/s az 10Mbit/s. ale kolko z neho bolo mozne technicky dostat zaviselo pochopitelne od kazdeho kusu hardware a okoliteho prostredia. samozrejme ze mod infraku bolo treba prestavit aj v biose a bolo sa s tym treba dost slusne pohrat. jedno v akom operacnom systeme.
        • Re: Re: Re: Rýchlosť IRDA? 05.12.2005 | 21:12
          Avatar maros Mandriva 2005  Používateľ
          Písal si že používaš tak isto notebook ThinkPad 600E. Mám preto k tomuto notebooku ešte jednu otázku. Notebook je prenosný takže práca napr. vo vlaku nie je nič výnimočné, preto ma zarazilo ako sa hreje. V podstate pracovať tak, že notebook mám položený na nohách sa asi po pol hodine stane dosť nepríjemnou. Je to normálne???? Chcel som si preto nainštalovať prog. na kontrolu teploty ale v návode k MDK 10.2 ktorý používam je písané varovanie spúšťania tohoto programu kvôli možnému poškodeniu práve série ThinkPad notebookov. Preto som zostal na mŕtvom bode. V podstate je zima takže zohriať si nohy je niekedy aj na osoh no neviem , neviem v lete dúfam že si neuvarím........
          • Re: Re: Re: Re: Rýchlosť IRDA? 05.12.2005 | 22:23
            Samuel Cengel   Návštevník
            No vies, je to notebook z roku 1999, ja som do neho dal posledny bios, co v tom case vysiel pre tento notebook, ma vetranie na boku, podla mna by mohlo byt aj vacsie, ale ja sa v tom nevyznam a ani som neni zamestnancom IBM a nestaval som tento notebook. Skusal som cez gkrellm merat teplotu a pohybovala sa okolo 40-50 stupnov a nemam az taky pocit, zeby sa hrial viac ako ine notebooky z tejto doby. Je mozno cez program PS2 nastavit vela veci, vyuzivanie cdrom, power mode, vypinanie disku, cpupower a taketo veci a tym aj znizit hriatie aj vykon. Je pravda, ze tento book pri pouziti sensorov moze rychlo dosluzit, lebo ma tuto chybu a stalo sa uzivatelom, ze im odisiel a isiel do servisu. mozno aj ten upgrad na posledny bios pomoze, fakt netusim, ale na toto nemam dost znalosti, aby som to vedel posudit.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rýchlosť IRDA? 06.12.2005 | 20:49
              Samuel Cengel   Návštevník
              Inak riesenie moze byt aj toto http://www.zive.sk/h/TestCentrum/AR.asp?ARI=110956 no neviem, ci by sa mi to chcelo nosit zo sebou do vlaku, alebo tak a neviem, ci to ide rozchodit s USB 1.1 ale asi ano lebo tam ide iba o napajanie energiou.