Pomalý štart mandrake 2005

Sekcia: Hardware a Drivery 25.12.2005 | 16:22
Attila Tóth   Návštevník
Ahojte všetci linuxáci. Mám jeden problém ktorý neviem ako vyriešiť, pretože som sa s tým nikdy nestretol. Totiž od mdk 2005 kernel využiva udev, nejakým zvláštnym spôsobom, kedže mu štart trvá veľmi pomaly. Mojmu bratrancovi to nerobí problém ani na desktope ani na notebooku, ale mne ako jedinemu ano, a nikde na nete som sa st ýmm nestretol. Proste sa pri aktivacia swapu a podomných srandičiek štart spomalý až do chvíle kým, mi nezačne nabiehať init 5. Ja som s tým nič zvláštnehoi nerobil, e to už aj pri štandartnej inštalácií. Že by ovladač na moj hardisk nebol poriadne napísaný pre ten kernel. Predchadzajucich jadrach s týmproblem nebol Moj hardisk je : matrox 10 gb, a asi ma označenie 9001D Mám už aj novu dosku a stale ten problem ostava, že by som to vyriešil len výmenou harddisku ? S pozdravom Attila Tóth
    • Re: Pomalý štart mandrake 2005 11.12.2005 | 16:41
      peter golis   Návštevník
      ak ti spomaluje udev start jadra, tak ho vypni. predpokladam ze ho nepouzivas. nemas ten pocitac zapojeny do siete? vecsinou neumerne dlho spomaluje DHCP/DNS na odpojenom sietovom interface (sietovke) alebo vypnute DMA na disku. ale ak by si chcel zistit co na tom trva skutocne dlho, tak si daj obidva picitace vedla seba a porovnaj start. ps: a zostava je aka ? (procesor, ram, ...)
      • Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 11.12.2005 | 21:09
        Attila Tóth   Návštevník
        cpu : 650 MHZ duron 256 sdram ale udev, keby som vypol asi by nastal kernel panik, a počítačom nerád experimentujem cez týžden, kedže ho použivam hlavne pracovne. Vôbec nebol problem so štartom v 10 mdk tak prečo teraz ? Ale 10 nechcem, lebo mnoho vecí v nom chýba. Možno sa to spraví vo 2006, kedže som už vyskušal opensuse, kde je jadro novšie - 2.6.13 a tam štart je rýchly, no stiahnuť jadro cez dialup nieje sranda ako ani nainštalovanie modemu na nie bežné jadro, ktoré sa štandardizuje pridaním do zmrazenej distribucie. Kto vie, prečo mi 2.6.12 spomaluje len moj komp a ale už v opensuse je všetko v poriadku. No opensuse nechcem, lebo na mandrake mám miliony programov, ktoré som pozbieral za 3 roky
        • Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 11.12.2005 | 21:56
          peter golis   Návštevník
          nechce sa ti porovnat startovanie obidvoch pocitacov? tak by si to zistil najrychlejsie. ak pochopitelne pouzivaju rovnaku distribuciu. inac preco to nastalo prave teraz? to vies asi najlepsie ty. nemenil si nejake nastavenia? nepridaval nejake sluzby? nemas zle nastavenu siet, resp. nemenil si na nej nieco?
      • Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 11.12.2005 | 21:55
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        problem je v tom ze udev nemoze vypnut, lebo ho zacali pouzivat vsetky moderne distribucie, kedze devfs je zastaraly (a bude z kernelu odstraneny) a staticky /dev sa uz nepouziva. bez udev by sa mu nevytvorili potrebne zariadenia
        • Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 12.12.2005 | 19:14
          Attila Tóth   Návštevník
          borgcube ma pravdu, devfs je zastaralý a nove distribucie aj kvôli jadru podporuju udev. Neviem, ale predpokladam, že opensuse tiež použiva udev, ale už je to tam v pohode. Asi fakt to bude zo tlým ovladačom v v kerneli na moj hardisk. Teraz ma napadlo, že prvý štart je o.k., ale pri prvom spustení mi nejde myš -seriova netscrolka od geniusa. Tak ju samozrejme opäť správne nastavím aby šla, čím možno naruším niečo v jadre a štart isa spomalý. Pri inštalacií v zavadzači ju nastavím správne, no po prvom spustení je na porte ps/2 - možno tam niekde je prava chyba. Ja neviem, ja tomu už nerozumiem.
          • Re: Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 12.12.2005 | 22:13
            peter gollis   Návštevník
            kedysi aj mne zbytocne spomaloval start program kudzu ktory robil automaticku deteGciu hardware pri starte. ale bola to prva sluzba, ktoru som vypol. iz len preto ze mi nevedel najst 3 tlacitkovu mys, bolo jedno ci bola seriova alebo USB. netusim naco to tam davaju, ved nie kazdy si pri kazdom starte pocitaca pripaja novy hardware. ps.: find /etc/rc.d/rc* -name *kudzu*
            • Pomalý štart mandrake 2005 13.12.2005 | 18:03
              Attila Tóth   Návštevník
              dakujem ti, ale kudzu tam asi nemám ani nainštalovaný, sa mi zdá, že to má fedora, ale mandrake ma hardrake, no ten potom, čo všetko nainštalujem, teda modem ,vypínam.
              • Re: Pomalý štart mandrake 2005 13.12.2005 | 21:53
                peter golis   Návštevník
                ked som este pouzival mindrak (9.3) tak tam bola sluzba kudzu. inac odporucam zobrat hodinky a pozriet ktora sluzba to najviac spomaluje. najlepsie je to porovnat s podobnym pocitacom.
                • Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 13.12.2005 | 23:01
                  Zilo   Návštevník
                  Pozri si startup scripty a povipinaj zbytocne veci. Kedysi so pouzival mdk. Start je fakt pomaly, pokial vsetko ponechas na defaulte. Zadaj #!/bin/bash rc-status a pozri co z toho pouzivas.
                  • Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 14.12.2005 | 19:28
                    Attila Tóth   Návštevník
                    Asi ste ma zle pochopili, nejde o problem, žeby som tam mal niečo navyše, všetko čo je nepotrebne povipínam, tak ako som aj davnejšie robieval, no vo všeobecnosti si ten kernel, čo mám defealtne mi tam robí problemy, lebo inak to asi nemôže byť. Bohužial nejak všetko na seba viaže a nemôžem tam dať asi iný kernel, keby som len upgradoval celý system, no pripojenie mám také kvalitné ako čínania na americké ponorky
                    • Re: Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 14.12.2005 | 20:19
                      peter golis   Návštevník
                      kernel robi problemy? ake? kernel spomaluje nacitanie systemu? mne na 450ke ne nastartovany za menej ako 2 sekundy, kolko trva startovanie kernelu tebe? akosi prestavam chapat podstatu otazky. nieco je pomale. urcite je to kernel. hmm, tak takuto ... som uz davno nepocul. BTW: akekolvek dialkove prepojenie s ponorkami sa deje z rychlostou 1 bit za niekolko sekund. take prepojenie nemas.
                      • Re: Pomalý štart mandrake 2005 15.12.2005 | 17:50
                        Attila Tóth   Návštevník
                        Tie ponorky som bral samozrejme obrazne :0) Neviem, čo si mám myslieť, že prečo ide štart pomaly na začiatku. Spomalý po načítaní udevu :(, takže detekcia usb zariadení prebieha svižne, no potom, to cele sa spomalý, aktivacxia swap odielov trvá aj minutu, a potom takmer každá služba, čo musí štartnuť /iba napr.: loobeck , dm/ trvá až až, že by mi pri inej verzií mandraku, dávno na mna kukala pekna kočka z plochy pri spustenom kdečku.
                        • Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 15.12.2005 | 19:02
                          peter golis   Návštevník
                          start jadra linuxu konci spravou executing/starting init. ten udev vyzera byt viac ako zblbnuty. nerobil si rekompilaciu jadra? nerobil si zmeny v konfiguracii? hdd je v poriadku? otestoval si hdd? neblbne nahodou pamet na tom pocitaci? nie je ten pocitac (alebo nebol) pretaktovany? nerobil si prilis casto pod rootom ze by si aj ked nechtiac, nieco poskodil? nerestartoval si pocitac, popripade nevypol si ho tvrdym sposobom pocas toho ked zapisoval na disk? ak mas aspon jednu odpoved ano alebo vecsinu odpovedi neviem, tak je vhodne aby si otestoval pamet, disk (s volbou kontrola zlych sektorov) a popripade ho preinstaloval. ale predtym si nezabudni zazalohovat svoje dokumenty ;-)
                          • Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 15.12.2005 | 19:17
                            f0f0   Návštevník
                            iba na okraj. davam do poroznosti knizku... ftp://mandriva.contactel.cz/people/bibri/doc/manual-mdv-2006cz_2_Mandriva_Linux_pod_lupou.pdf
                            • Re: Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 17.12.2005 | 12:00
                              Attila Tóth   Návštevník
                              Ani raz ano, takže vždy asi by som odpovedal nie. Nič z toho, kupil som aj nový hdd 80 gb a stale mi to ide pomaly, takže musí tam byť v konfiguracii služieb niekde chyba. Zapnute mám : Alsa, atd,crond, dm, haldaemon, iptables, keytable, kheader, mDNSresponder, messagebus, nifd , numlock, partmon, postfix, rawdevices, sound, syslog, udev, xfs Ostatne je vypnuté
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Pomalý štart mandrake 2005 25.12.2005 | 16:22
                                Attila Tóth   Návštevník
                                Nainštaloival som si mdk 2006 a štart je super, rýchlejší ako dakedy predtým, v tej mdk 2005 je chybný udev, aspoň v tej free verzií čo som mal. Kernel som otestoval z 2005 v distribucií 2006 a kernel vyzerá byť v poriadku, takže všetci čo mate tieto chyby prosím updatnete si : udev a nie ako ja zbytočne celý hardware