NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom?

Sekcia: Hardware a Drivery 05.01.2006 | 14:48
lola   Návštevník
Mam new MB ASUS s NF4 ked som tam davala M2006 nepodarila sa instalacia,ake distro teda pouzit a okrem toho mam tam particiu home a mozem ju pouzit k inemu distru bez straty dat ak ano ako?
    • Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 16.12.2005 | 21:23
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Ono zalezi, ci to instalujes na ATA alebo na S-ATA (ci na NF4 radic alebo promise radic). Ak to instalujes na S-ATA skus to hodit na iny radic, ak to nepojde napis (napisem potom iny postup, je trosku dlhy :)). Ak mas v /home svoje data, doporucujem ich napalit na CD\DVD a preformatovat (distra mozu mat trosku ine nastavenia a potom to moze robit blbost).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 16.12.2005 | 22:02
      metla   Návštevník
      Mam ABIT FATAL1TY AN8 SLI s Nforce4 SATA RAID MANDRAKE 10.1 MANDRIVA 2006 SUSE 10 KUBUNTU 5.10 KNOPPIX LIVE Šlapu všetky odskušane
      • Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 19.12.2005 | 17:14
        lola   Návštevník
        no mne nenajde sata radic a tym to skonci Mandriva 2006.
        • Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na 19.12.2005 | 19:33
          max   Návštevník
          skúsila si aj niečo iné ako mandrivu?len či by sa to chovalo rovnako?
    • Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 20.12.2005 | 14:44
      Jozef   Návštevník
      Ja mam MSI K8N Neo4 nForce4, Ati x600 na PCIe a SATA disk. Jedina distribucia ktora uz ako live rozoznala VSETOK hardware bola PCLinuxOS. Okamzite po instalacii mozes prehravat mp3, wma, rm, ram, divx, xvid, dvd a co ja viem co este, nic netreba stahovat dodatocne ani ladit, alebo riesit nejake zavislosti. Chces si ripnut DVD? Mas tam dvd::ripp, dvd shrink pre linux, avidemux, vsetko nakonfigurovane, staci len spustit. Jedine co treba je povedat kde tie data chces ulozit. Podpora 3D grafiky pre Ati karty? Tu je treba napisat dva riadky ktore najdes na ich wiki. Nechces nic pisat? Ziaden problem. Na ich stranke mas dve verzie .iso obrazov - jednu pre Ati karty a jednu pre nVidie, vsetko pekne odladene, oku lahodiace a hlavne bezproblemove. Ak chces nieco navyse v repository je 4500 balikov softu. PCLinuxOS pouzivam dva mesiace a za ten cas som needitoval ani riadok nejakeho konfiguracneho suboru, nezazil som jedno zamrznutie, resp. pad softu. Konecne pouzivam linux na to na co som ho vzdy chcel. Jedinim problemom bude zrejme to, ze je to English only, ale nie je problem cez spravcu balikov Synaptic doinstalovat locale-sk a pre KDE slovak lang.support, cize nazvy suborov ako aj text mozu byt v pohode s diakritikou.
    • Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 20.12.2005 | 17:36
      Avatar fixinko Slackware,Gentoo,Solaris  Používateľ
      slackware v pohode :)
      So let it be written, so let it be done....
      • Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na nom? 20.12.2005 | 17:37
        Avatar fixinko Slackware,Gentoo,Solaris  Používateľ
        a zabudol som ze aj FreeBSD tiez OK :)
        So let it be written, so let it be done....
        • Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha na 20.12.2005 | 19:28
          Jozef   Návštevník
          Vidis ze slecna je zaciatocnik, tu by som FreeBSD a ani Slackware vobec neodporucal.
          • Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam beha 21.12.2005 | 16:04
            Avatar fixinko Slackware,Gentoo,Solaris  Používateľ
            ked to je pekna sledna a pozve na poharik tak jej to pridem nainstalovat :-))))))))))))))))))) a myslim ze ked vie aspon trochu po anglicky a nema IQ morskeho konika tak instalaciu Slackwaru zvladne...
            So let it be written, so let it be done....
            • Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia vam 21.12.2005 | 21:42
              LOLA   Návštevník
              PCLinuxOS je naozaj zaujimavy a mozem odporucat momentalne som ho skusala na NB,ale skusim aj na tej NF4,tak uvidime inak ten PCLinuxOS je zatial s pohladu pouzitia pre mna absolutna bomba diki.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribucia 04.01.2006 | 14:40
                lola   Návštevník
                Jozef prosim ta instalacia na hdd isla ok mne prebehne instalacia,ale blbne mi lilo
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disstribu 04.01.2006 | 17:55
                  Jozef   Návštevník
                  Pravdepodobne si nieco prehliadla pocas instalacie, najskor "Step 5 of 6" Bootloader Installation. Tu je treba vybrat moznost ktora je uz predvolena (dev/sdaX Bootsector of partition). Tu si zrejme hned klikla na "next" a nevsimla si ze je treba najskor kliknut na "install" cim sa lilo nainstaluje do prveho sektora disku ktory sa vola Master Boot Record - mbr - odkial sa potom nahrava ten ktory operacny system. Ak ti nenabieha ani Windows, daj do mechaniky instalacne cd windowsu, nabootuj z neho, vyber Recovery Console, zadaj heslo administratora, ak ho nemas tak len enter. Potom sa ta opyta ktory windows chces zrecoverovat, zvycajne je len jeden tak napis 1 a hned potom napis fixmbr, potvrd a potom napis exit. Ak mas nahodou boot disketu win98, tak nabootuj z nej a napis fdisk /mbr. To ze je jedno je winXP a druhe win98 ta nemusi trapit, aj tak je jedno aj druhe stale len ten isty MS DOS. Tieto dva postupy ti prepisu bootloader a windows ti nabehne v pohode. Ak budes potom instalovat pclinuxos tak si prebehni aj navod k instalacii, nie je dlhy a zaberie ti par minut a je tu:http://www.pclinuxonline.com/wiki/HomePage. Ked budes robit particie na zaciatku instalacie, nezabudni po ich vytvoreni kliknut na tlacitko MOUNT aby sa zapisali do suboru fstab. Ak chces mat stale pristupnu aj particiu s windowsom tak na nu klikni mysou (tato je modra) a potom tiez klikni na MOUNT. Existuju aj ine elegantnejsie sposoby uprav suboru lilo.conf, ale pre zaciatocnika je tento urcite najrychlejsi. Ak chces mat zachovane data na particii /home, tak ju pri instalacii pripoj - MOUNT, ale v kroku " Step 2 of 6" Partition Selection ju sice vyber v menu Optional Selection, ale daj pozor aby nebolo zaskrtnute policko "format" Ak Vela stastia a vsetko dobre v novom roku, Jozef
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka disst 04.01.2006 | 21:17
                    lola   Návštevník
                    Ahoj Jozef.Nuz skusila som to este raz a davala som bacha.No bootloader sa mi nenainstaloval.Dost ma to tlaci nakolko v home mam spustu dolezitych mailov a chcela som si to uz dat do funkcneho stavu a mam smolu na HW.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 aka d 05.01.2006 | 11:52
                      Jozef   Návštevník
                      Ahoj lola, Takze este raz. Opakovanymi instalaciami nic nevyriesis. Lilo zrejme nie je v stave prepisat iny bootloader ktory tam iste mas (mozno grub) a cele je to rozhasene. Opakovanymi instalaciami sa len zapisuje a zalohuje to nespravne . Najjednoduchsim riesenim je: Zaviest novy bootloader windowsu tak ako som pisal vcera. To znamena nabootovat z instalacneho CD windowsu ... atd., alebo nabootovat z boot floppy win98...atd. Potom nanovo nainstaluj linux, v 5.kroku potvrd volbu install bootloader, tak ako som pisal vcera a za 30 minut ti pojde vsetko v pohode.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 4 a 05.01.2006 | 12:31
                        lola   Návštevník
                        ahoj jozef moj problem je ze mam nainstalovane xp,ked som instalovala pclinuxos i napriek spravnemu postupu mi po zapnuti pc idu xp a ziaden bootmanager.Cize asi najskor v mojom pripade neprebehne instalacia lila z HW dovodov.Kedze som si ista,ze lilo som tam dala instalovat a tvarilo sa ,ze ho tam instaluje tak teraz neviem otazka je,ze ak mam pclinuxos nainstalovany ako doinstalovat daky bootmanager trebars uz aj z win xp hlavne ,aby mi to uz konecne islo.Jednoznacne to nie je mojou vinou v tom som si ista.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NFORCE 05.01.2006 | 13:25
                          dobinko   Návštevník
                          Možno trepnem blbosť, ale čo takto vedieť kam lilo /grub Inštaluješ? Si prepíš MBR teda daj Lila/Grub inštalovať do /dev/hda ---/dev/sda... No FLames
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NF 05.01.2006 | 14:37
                            Jozef   Návštevník
                            Spravny postreh - netrepes ziadne blbosti. A konecne aj aky taky popis problemu. Vies ono sa tazko nieco riesi ked len napises ze mi blbne lilo. Ani v autoservise nepovies len to ze - blbne mi auto - robte s tym nieco. Z toho co hovoris je problem ako tak jasny. Tebe Lola sa ten lilo nainstaluje na boot sektor particie. V MBR na disku je len informacia o windows a ten len tak nepripusti aby sa bootovalo aj odinakial a nieco ine. Aby si to zmenila musis v tom kroku 6 instalacie zvolit nie /dev/sdaX (bootsector of partition) - ako som ti radil predtym, ale /DEV/SDA (MASTER BOOT RECORD OF DRIVE). Potom sa lilo nainstaluje na zaciatok disku da ti volbu ci windows alebo linux a je po problemoch.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 05.01.2006 | 14:48
                              dobinko-Tomáš Hanzel   Návštevník
                              Presne tak. Síce je tam možnosť dať to do inej /dev/sdaX ale potom sa systém zavádza nejak inak čo presne neviem.To si mohla prehliadnúť. Taktiež ešte jedna možnosť, urobiť si disketu a nemusíš si spúštať system cez Lilo/Grub Mimochodom bát sa toho že prepíšeš MBR a nevrátiš to s5ť sa nemusíš. Ono sa zavádzač dá odinštalovať a budeš mať nasp5ť bottloader of Windows. Dalšia možnosť ako vrátiť MBR je len spustiť inštalačné CD of Windows a potom prerušiť inštaláciu -môj spôsob. Ešte jedno riskantné je /fixmbr Posledná možnosť ktorú viem a sám som robil, je že nemusíš inštalovať lilo ani grub, a budeš používať ten Windowsácky bootloader na spustenie OS Win a OS Linux. Avšak je stým prácička. To len pre informácie... S Pozdravom do nového roku Tomáš Hanzel - dobinko
                • Re: NFORCE 4 aka disstribucia 04.01.2006 | 17:24
                  slavo   Návštevník
                  skus vyskusat grub , je modernejsi