Pomôžte s inštaláciou Gentoo... pls

Sekcia: Ostatné 03.01.2006 | 20:57
jozob   Návštevník
Už ma začína otravovať Win. Dôvody tu nejdem rozpitvávať, každý Lin-user by k tomu vedel niečo povedať a každý Win-user by si to vedel obhájiť. To je teraz nepodstatné. Podstatné je to, že som sa rozhodol nainštalovať Linux. Niekoľko hodín som čítal recenzie, diskusné fóra a články o rôznych distribúciach. Nakoniec som sa rozhodol pre Gentoo. Hneď od začiatku som si bol vedomý toho, že som si zobral tvrdý oriešok, nakoľko s Linuxom mám len základné skúsenosti - aj to len v KDE, v podstate len skúsenosti intuitívneho charakteru. Ale aj napriek tomu som sa rozhodol pre Gentoo - zobral som to ako výzvu, neprestanem to skúšať nainštalovať pokiaľ to nenainštalujem. Stiahol som si z nejakého mirroru ISO image, tuším že Universal package. Čiže ten väčší balík, ktorý by údajne nemal potrebovať sťahovať z netu. Disk som si rozdelil, mám tu primárnu partíciu NTFS (WinXP), potom rozšírenú na ktorej mám 1xNTFS (Dáta) a pridal som si sem 1xExt2 (64MB - na jadro a podobné veci potrebné pri zavádzaní systému) potom 1xSwap (512MB) a nakoniec 1xExt3 pre /. Image inštalačného CD som napálil. CD som nabootoval, spustil som defaultné jadro, s defaultnými nastaveniami. Urobil som základné operácie s diskom - mkswap a swapon na Swap partícii, vytvoril som filesytem pre / (ext3) a pre boot (ext2). Ďalej som mountol ten ext3 (/mnt/gentoo), potom som vytvoril adresár /mnt/gentoo/boot, tam som mountol ten ext2. Ďalej som už postupoval len podľa manuálu, bez toho aby som rozumel tomu, čo vlatne robím. Pamätám sa na príkazy chroot, env-update (asi zmena prostredia(koreňového adresára)?) Rozbalil som nejaké achívy z CD (niekotré ešte pred tým, ako som použil chroot) atď (pamätám si ešte na pojmy tarball stage3 a pod). Potom som použil príkaz emerge, nejak som presne nepochopil, na čo slúži (domnievam sa, že to bude mať niečo so správcom balíkov). Ešte sa pamätám ako sa po jednom použití príkazu emerge niečo strašne dlho rozbaľovalo, pravdepodobne aj kompilovalo. Za tým mala podľa manuálu nasledovať inštalácia ccache. Tomu som celkom pochopil na čo to je, ale keď som zadal "emerge ccache", chcelo to sťahovať z FTPčka, ale hneď na začiatku sa mi nepodarilo nainštalovať modem - ADSL, skúsil som adsl-setup, ale nakoniec som zistil, že kernel asi nespustil modul pre môj modem (nerozpoznal ho). Skúsil som vyhľadať nejaký modul, našiel som nejaké usbdsl, ale nejak mi nešlo spustiť ich (postupoval som podľa manuálu). No takže som sa zasekol na mŕtvom bode, systém sa nezavedie (inštaláciu som nedokončil). Dúfam, že nikomu nebude vadiť môj pomerne dlhý príspevok, ale bol by som veľmi rád, keby mi niekto s tým pomohol. Rady ako: "Nainštaluj si Fedoru" mi nemusíte písať, Gentoo si nainštalujem tak či tak. Za prípadnú pomoc vopred ďakujem. A ak ste sa dočítali až sem, tiež ďakujem :-)
    • Re: Pomôžte s inštaláciou Gentoo... pls 31.12.2005 | 17:00
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Prepoklada, ze si instaloval podla oficialneho navodu na Gentoo.org. Navod na instalaciu Gentoo som pisal aj ja, v sekcii Serialy su 3 casti (v prvej casti su tie prikazy popisane). ccache si podla mna nemusis instalovat. Sluzi na zrychlenie kompilacie balika, ked si ho uz pred tym raz kompiloval (skompilujes si napr. amarok, ale zistis, ze chces aj xine engine, tak ho kompilujes znova :). emerge je program na spravu balickov. Zakladna praca: emerge nazov_programu instalacia emerge unmerge nazov_programu odinstalacia emerge sync synchronizacia portage (nacita zoznam dostupnych balikov+patche+ako to skompilovat\nainstalovat (pozri packages.gentoo.org)). Viac man emerge. Obavam sa, ze balik hotplug nie je sucastou toho CD, takze bez netu (alebo stiahnutych balikov) neobides. Ak chces vediet ake zavislosti ma balik: spusti emerge -a nazov_programu (potom si tie baliky stiahni z distfiles.gentoo.org, napal na dalsie CD, a po chroote premiesti do /usr/portage/distfiles). Este skus napisat aky mas ADSL modem.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Pomôžte s inštaláciou Gentoo... pls 31.12.2005 | 17:28
        WlaSaTy   Návštevník
        modem sa da zistit: ak le pci tak prikazom lspci -v ak je usb tak prikazom lsusb -v ale gentoo sa da instalovat aj z inej distribucie a bez toho ze by clovek musel prestat pracovat s tym co ho bavi. ved kompilacia zdrojakov na gentoo je trosku dlha. a preco si ju nesprijemnit napriklad pocuvanim hudby (ak ventilatory neboli montovane z helikopotvory).
    • Re: Pomôžte s inštaláciou Gentoo... pls 31.12.2005 | 17:08
      code   Návštevník
      ja uz sice rok pouzivam slackware, ale parkrat jsem zkousel nainstalovat gentoo - bez uspechu (z lenosti se mi uz nechce ucit dalsi linux a ani nemam tolik casu :) , no ale nasel jsem ceske gentoo http://www.saxana.cz a to jsem instalnul v pohode... vse je popsano na strankach , treba zkus nejdriv tohle a uvidis....
      • Re: Re: Pomôžte s inštaláciou Gentoo... pls 03.01.2006 | 20:57
        Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
        možná se to někomu bude hodit, instalátor v grafice http://www.root.cz/zpravicky/pohled-na-gentoo-installer/