Obnova GRUB

Sekcia: Konfigurácia 18.01.2006 | 21:42
Julex   Návštevník
Prosím o radu. Teraz používam WinXP a SUSE 9.2. Vytvoril som pred 1024 cylindrom HDD malú partíciu, kde som nainštaloval Linuxový zavádzač GRUB. Pod WinXP som nainštaloval bootovací manažer, ktorý je súčasťou Partition Magic. Chcel by som nainštalovať GRUB do zavádzacej časti hlavného disku. Viem, že životnosť Win je neporovnateľne kratšia. Moje riešenie je po asi 1/2 roku format C: a nová inštalácia Win. Tým samozrejme prepíšem inštalovaný GRUB Win zavádzačom. Ako obnovým pôvodný zavádzač GRUB ak nemám FDD. Ďakujem
    • Re: Obnova GRUB 08.01.2006 | 21:15
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      1. pozriet ci install cd nema nejaku rescue volbu alebo 2. nabootovat do live distribucie, mountnut si root partisnu, urobit chroot na nu, spustit grub a napisat: root (hdX,Y) setup (hdX) quit restartovat a overit
      • Re: Re: Obnova GRUB 08.01.2006 | 23:05
        azurIt   Návštevník
        naco chroot ? to netreba robit, grubu predsa vies povedat na ktory disk a na ktoru particu sa ma nainstalovat.
        • Re: Re: Re: Obnova GRUB 09.01.2006 | 00:51
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          kvoli konfig. suboru. inak ho bude brat konfig. ktory sa nachadza v live distribucii, ak tam daky bude
          • Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 09.01.2006 | 01:09
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            no fakt netreba robit chroot :D vsak prikazom root (hdx,y) hovorime kde sa nachadza /boot . dik za opravu :)
    • Re: Obnova GRUB 08.01.2006 | 21:21
      meno   Návštevník
      hej suse ma volbu boot from hard disk( teda aspon 9.3 urcite ), popripade aj to rescue, a bud pouzijes yast2 alebo v konzoli napises: # grub-install /dev/hda a malo by to slapat...
      • Re: Re: Obnova GRUB 08.01.2006 | 23:30
        Avatar thinos Mandriva / fluxbox /  Používateľ
        fakt som si nie isty ale da sa to riesit aj tak ze nainstalujes grub (lilo) a potom stiahnes pomocou dd do suboru (neviem ako to vyjadrit ;( ) ten potom skopirujes na windows particiu a prepises boot.ini s tym ze tam dopises linux particiu a cestu k tomu suboru. Sorry neviem to lepsie popisat. Chyti sa niekto? skusali ste to?
        • Re: Re: Re: Obnova GRUB 09.01.2006 | 09:33
          Julex   Návštevník
          Áno aj tak sa to dá, ale podľa mňa (nie som si 100% istý) GRUB musíš nainštalovať do zavádzacej časti disku kde je Linux. Keďže Linuxovú partíciu mám až za 1024 cylindrom tak sa bez diskety na ňu nedostanem.
          • Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 09.01.2006 | 13:41
            azurIt   Návštevník
            nevymyslaj a urob to, co napisl clovek podpisany ako'meno'. tak to funguje a da sa to tak urobit.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 09.01.2006 | 20:21
              Avatar F0F0 Ubuntu 6.10 amd64, Debian  Používateľ
              presne tak :)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 12.01.2006 | 21:18
                Julex   Návštevník
                Mám praktický odskúšané pokiaľ dáš pri nabootovaní DVD s Linuxom boot from hardisk tak som zasa len vo Win. Písal som, že Linux mám až za 1024 cyl. a bios za touto hranicou nenabootuje. Vaša rada funguje, ale v prvom rade sa musíš dostať do Linuxu. Vyriešil som to spôsobom, že pri nabootovaní z DVD s Linuxom som dal možnosť Install a po analýze systému som zvolil možnosť nabootovať existujúci systém. Tak som sa dostal do Linuxu. No ďalej inštalácia grubu štandardne cez YAST. Do budúcna som problém vyriešiel, že som ako root spustil príkaz "dd if=/dev/hda6 of=/root/bootsect.lnx bs=512 count=1", ktorý v adresári root vytvoril súbor bootsect.lnx, ktorý som skopíroval do koreňového adresára s Win. Do súboru boot.ini som dopísal C:\bootsect.lnx="OpenSUSE Linux 10.0". Teraz už nepotrebujem linuxový zavádzač inštalovaný v /hda.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 12.01.2006 | 22:00
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ci mas v dnesnej dobe linux za 1024 cylindrom alebo nie je v dnesnej dobe jedno. boot sa zacina aktivovanim prvej instrukcie na nultom sektore (Master Boot Record) a potom pokracuje podla typu zavadzaca. Pri NT zavadzaci co si pouzil sa aktivuje ntldr.com ktory nastartuje obsluzne rutiny (hal.dll), precita konfiguraciu (boot.ini) a podla toho sa zariadi. Zavadzace lilo/grub funguju obdobne, ale grub ponuka napriklad interaktivne menu na pracu s diskom a vybratie aj ineho jadra ako toho co je v konfiguraku. To, co si urobil, bol jeden z moznych a spravnych sposobov, ale ma nevyhodu. Ak das pri preinstalovani windos sformatovat cecko, tak prides o bootsec.lnx (pokial ho nebudes mat niekde zalohovany). viem, teraz uz nie je ani najmensi problem postupovat tak ako si to robil a znovu si ho vytvorit, ale nebolo by pre buducnost jednoduchsie vytvorit si bootovacie mini CDRW ktore ti nahodi linux a v nom znovu nainstalujes zavadzac systemu (lilo/grub) skonfigurovany na start ako linuxu tak aj windows? Pocet krokov potrebnych na obnovu zavadzania systemu by klesol na 2 (vlozit cd a nabootovat, slustit lilo alebo grub-install).
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 13.01.2006 | 12:07
                    Jules   Návštevník
                    Ďakujem za odborný výklad. Zase som o niečo múdrejší. Je pravde, že moje riešenie nie je elegantné ale funguje. Samozrejme, že súbory bootsect.lnx a boot.ini mám zálohované takže s obnovou po formatovaní C:\ nemám problém. V mojom prípade je v podstate jedno či používam Linuxový alebo Win zavádzač. Všetkým ďakujem za rady.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 12.01.2006 | 22:32
                  meno   Návštevník
                  hej hej, prepac, to bola moja chyba, ten nazov ma zmiatol, boot from hardisk znamena to iste ako z mbr, stacilo aj tak spravit rescue... no ale hlavne ze si to spravil, ale ak ti mam pravdu porozpravat tak to s tym dd a kopirovanim mi pripada ako skrabat si prave ucho lavou rukou... vzdy taketo veci riesil som ja rescue discom a nasledne v terminali grub-install /dev/hda... to je podla mna najelegantnejsie riesenie, ale podstatne je ze to ide...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obnova GRUB 18.01.2006 | 21:42
                    nitro   Návštevník
                    ono... mam velmi podobny problem... mal som na jednom disku rozdelenom na dve particie winxp a linux (fedora core 2), avsak po nejakom case mi winxp padol a ja som musel reinstalovat. No a po reinstalovani som sa nedokazal dostat do toho menu kde si vyberam co sa ma nabootovat. Skusal som to spravit cez ten rescue mod a nasledne prikazom grub-install /dev/hda ale to mi nefunguje. Proste mi to vypise nieco v tom zmysle ze sa nemoze dostat k nejakemu suboru. Pls, som v podstate linuxovy zacitocnik mam ho asi 2mesiace. tak prosim vas o radu (ale nejak aby som to pochopil aj ja :) ako tam mam nainstalovat ten grub. thx ;)